Michek vydoloval z chorvatského bahna 2krát podium

Dvakrát na bedně stál Martin Michek v chorvatské Mladině, kde se o víkendu jel pátý závod motokrosového mistrovství světa MX3. Dvěmi třetími místy si také hodně polepšil v průběžném pořadí seriálu, kde nyní figuruje na bronzové příčce. Spoustu bodů z jihu Evropy vezou také Petr Baroš a Petr Michalec.

Na přírodní trať Mladina v kopcích mezi vinicemi v Chorvatsku se vrcholný motokrosový podnik mistrovství světa vrátil po tříleté absenci. Protože týden před příjezdem jezdců a týmů do paddocku každou noc pršelo, hlavní otázkou před nastávajícím víkendem bylo počasí. Otázka byla zodpovězena brzy a více méně k nevůli všech přítomných. Celou noc z pátku na sobotu padaly z nebe provazy deště a také v sobotu během tréninků a kvalifikace občas drobně pršelo, i když odpoledne někdy zasvítilo i slunce. Z 1700 metrů dlouhé trati to udělalo doslova bahnitou koupel, která někomu vyhohuje a někomu ne, ale každopádně k motokrosu od pradávna patří a platí staré pravidlo, že všichni jezdci mají stejné podmínky. Na trati bylo téměř nemožné předjíždět, kdo se ve vyjeté stopě v kopci zastavil, ten se už nerozjel. Tyto podmínky během soboty nejvíce vyhovovaly slovinskému jezdci Klemenu Gercarovi (Honda - UFO Racing Team), který byl nejrychlejší ve volných trénincích a v měřené kvalifikaci pro nedělní závod zajel v 5. kole čas 1:59.258 min, který už pak nebyl překonán. „Se způsobem své jízdy jsem byl opravdu velmi spokojený. Jel jsem dobře a výsledek to dokazuje. Tuhle trať mám rád. Vyhrál jsem tady Evropu v letech 2008 a 2009. Musím poděkovat celému týmu, jsou mi velkou oporou. Protože jsem měl minule v Itálii špatné starty, hodně jsem je mezi závody trénoval a snad jsem se i zlepšil. Doufám, že zítra urvu holeshot,“ uvedl po kvaldě Klemen Gercar.
Tomu po celou kvalifikaci šlapal na paty Rakušan Günter Schmidinger na hondě (Mibag Schmidinger World MX Racing Team), druhý jezdec průběžného pořadí šampionátu. Na Slovince Gercara ztratil Schmidinger 0,3 sekundy. Výborně si v sobotu vedli i všichni tři Češi. Martin Michek (KTM) skončil pátý ( + 1,844 sek.), hned za vedoucím jezdcem seriálu Rakušanem Matthiasem Walknerem (KTM), který byl klasifikován jako sedmý, se umístil Michkův parťák u Orionu Liltomyšl Petr Bartoš (KTM) se ztrátou +0:04,668 sek. Ten bavil přítomné diváky opravdu bláznivými skoky. A první desítku uzavíral Petr Michalec (Honda), ztráta na prvního + 6,075 sek, kolega Slovince Gercara v UFO Racing. Na start kvalifikace nastoupilo 38 jezdců.
Když se depo probudilo do nedělního rána, nevěřilo vlastním očím - bylo nádherně a předpověď počasí slibovala, že už to tak i zůstane. Rozbahněná trať se tak brzy dostala do té správné fazony. Gercar pak zúročil své natrénované starty a pole position. Byl nejrychlejí už ve warm-upu, pak vyhrál i první jízdu, a to s náskokem přes 5,5 sekundy před Walknerem. „Start jsem měl slušný, odjel jsem okolo čtvrtého místa. Ale hned jsem do toho začal bušit a vyhrál jsem celkem v pohodě. Cítil jsem ale, že se trať každým odjetým kolem měné. Ve druhé místě už to budu mít těžké, ale rozhodně chci zase vyhrát," řekl Gercar.  Za nim a Walknerem se rozhořela bitva o třetí flek mezi Michkem, Finem Antti Pyrhönenem (Honda) a dalším Rakušanem Michaelem Stauferem (KTM). Nejpevnější nervy v koncovce prokázal úřadující mistr republiky ve třídě Open, který poslední místo na stupních vítězů uhájil o 1,6 sekundy před Pyrhönenem. Michek přitom většinu závodu odjel na pátém místě, své konkurenty postupně zničil až v samotném závěru. Bartoš dojel po špatném startu a výborné stíhačce osamoceně na devátém místě, Michalec završil první jízdu šestnáctou pozicí. K Michalcovi se ještě vraťme. Český  jezdec měl totiž nejlepší start do závodu, ale z šokujícího vedení se mohl radovat jen chvíli. Po pár zatáčkách totiž udělal chybu a měl lehký pád. Tím samozřejmě hodně pozic ztratil.
Druhou jízdu vyhrál také Slovinec, ale tentokrát Matevz Irt
na suzuki, v kvalifikaci čtvrtý. Konečně se mu alespoň trochu podařil start a poměrně rychle se ujal vedení. Jeho vítězství se ale zrodilo po dramatickém souboji s Walknerem, který Irtovi doslova visel na zadním blatníku až pod šachovnicový prapor. Michek za nimi dorazil s velkou ztrátou a také za ním vězela velká díra. Martin přitom urval holeshot a pár kol dokonce vedl. Pak ale lehce propadal. Čtvrtý byl vítěz první jízdy Gercar, pátý Günter Schmidinger, který po tak výborné kvaldě čekal rozhodně víc. Bartoš s Michalcem si oproti první jízdě opět polepšili, první z nich přijel sedmý, Michalec devátý. Petr jel po startu druhý za Michkem, ale zpomalilo ho několik drobných chyb. Celkově Velkou cenu Chorvatska vyhrál dvěma druhými místy Walkner a navýšil tak své vedení v tabulce mistrovství světa na druhého Schmidingera na 26 bodů. K naší lítosti nedoprovodil Walknera a druhého Gercara na celkovou bednu Michek, protože náš reprezentant měl nakonec stejně bodů jako Irt a u Slovince rozhodlo pro celkové třetí místo jeho vítězství ve druhé jízdě. To ale Michka nemusí mrzet, důležité je, že svými silnými bodovými zisky v posledních závodech dramaticky postupuje po nevydařené úvodní Grand Prix Nizozemska tabulkou MS a průběžně je už třetí. Postoupili také jeho reprezentační kolegové, Bartoš je už devátý, Michalec jedenáctý.