GP Španělska: Kvalifikace patřily Cairolimu a Herlingsovi

Pole position pro Velkou cenu Španělska, šestý závod motokrosového mistrovství světa, si na trati v Talaveře de la Reina, asi 80 kilometrů od Madridu, vybojovali v sobotních kvalifikačních závodech tovární jezdci KTM. Ve třídě MXGP se dařilo Antonio Cairolimu a v MX2 dominoval Jeffrey Herlings.

Už druhý závod po sobě musel vynechat před sezonou jeden z nejžhavějších favoritů na zisk světového titulu Ryan Villopoto. Devítinásobný mistr AMA z týmu Monster Energy Kawasaki Racing se zranil po divokém pádu ve druhé jízdě Grand Prix Trentina a nejel už minule v nizozemském Valkenswaardu. Ačkoli má za sebou několikatýdenní intenzívní rehabilitaci, lékaři mu start ještě nedoporučili. Villopoto, který hlavně v Thajsku pořádně vycenil zuby a ukázal své velké možnosti, dokonce ještě nezačal trénovat na své Kawasaki KX450F-SROV. Momentálně se dává do pořádku v Americe se svým osobním koučem Aldonem Bakerem. Makají hlavně na fyzičce. „Mým cílem je být zpátky v mistrovství světa co nejdříve, ale abyste měli šanci bojovat v nabité třídě MXGP o příčky nejvyšší, musíte být stoprocentně fit,“ uvedl Villopoto a dodal. „Společně s celým mým týmem do toho dáváme všechno, ale bohužel musíme s návratem do sedla ještě pár dní počkat.” Za tým Monster Energy Kawasaki Racing tak pojede jen bývalý jihoafrický mistr světa Tyla Rattray, který po nevyrovnaném začátku prokázal v posledních dvou závodech slibný nárůst formy.
Gautier Paulin a celý tým tovární Hondy dávali před Velkou cenou Španělska sebevědomě najevo, že by chtěli zopakovat své poněkud překvapivé dvojité vítězství z Nizozemska. A Francouz jel opět v trénincích jako z partesu. Rychlejší byl pouze osminásobný mistr světa Ital Antonio Cairoli. A to se v depu šuškalo, že jeho ruka zraněná ve Valkenswaardu ještě není úplně v pořádku. Tovární jezdec KTM a obhájce titulu ale nedal najevo žádnou slabost a vyhrál měřenou kvalifikaci časem 1:45.306 min. Za ním Paulin 1:46.003 min., dále pak po operaci ruky se vracející Belgičan Kevin Strijbos na Suzuki za 1:46.036 min. Vedoucí muž šampionátu Němec Max Nagl byl se svou Husqvarnou až devátý časem 1:46.855 min. Španělští fanoušci neměli mnoho důvodů k radosti, když Jose Butron zajel až 19. čas. Vědělo se ale, že mívá fantastické starty,a tak se s napětím čekalo na kvalifikační závod, který měl určit pořadí, podle kterého si budou jezdci vybírat místo na startu nedělních jízd. Prvních osm jezdců bylo natěstnáno v jedné sekundě, takže se předpokládala dramatická bitva.
Tak žhavé to ale nebylo. Cairoli skvěle odstartoval a do konce kvalifikačního závodu před sebe nikoho nepustil. Druhý Belgičan Clement Desalle na tovární Suzuki sice přijel jen necelé dvě sekundy za ním, ale po celou dobu 13 kol famózního Itala pořádně neohrozil. Paulin skončil po chybě a propadu ve třetím kole až šestý, ve špici ho ale úspěšně zastoupil jeho stájový kolega u HRC Rus Jevgenij Bobryšev, který se blýskl třetím místem. Těsně za ním dorazil do cíle i Nagl, který porazil v boji o čtvrté místo francouzského mladíčka Romaina Febvreho na nejrychlejší Yamaze.
Očekávat něco jiného než totální převahu dvojnásobného mistra světa Herligse ve třídě MX2 by už dnes byla asi velká naivita. Nedostižný Nizozemec zase o třídu předčil celou konkurenci. Byl nejrychlejší ve volném i měřeném tréninku a vyhrál i kvalifikační závod. V něm se schylovalo k překvapení, když od startu dlouho vedl Američan Thomas Covington na Kawasaki. Herlings jej zdolal až dvě kola před cílem. Před vyčerpaného Američana se pak dostal i úřadující mistr světa Francouz Jordi Tixier na Kawasaki a Brit Max Anstie na stroji stejné značky. Tixier ale v závěru udělal chybu a propadl se až na konec první desítky. Pořadí v cíli tedy bylo Herlings-Anstie-Covington.