Cairoli a Prado mají pole position v Matterley Basin

Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing – MXGP) a jeho týmový kolega Španěl Jorge Prado (MX2) zvítězili v kvalifikačních závodech na Velkou cenu Británie, devátý závod motokrosového mistrovství světa. Do seriálu se na klasické trati v Matterley Basin po těžkém zranění zkraje sezony vrátil český jezdec Jaromír Romančík.

Mistrovství světa 2018 je nyní ve fázi, kdy těsně za sebou navazují Velké ceny v typicky motokrosových zemích, které mají velké jezdecké a divácké základny. Máme za sebou Německo, nyní se jede Británie, za týden pak Francie v Saint Jean d'Angely. Britská Grand Prix se už tradičně jezdí na klasické a velmi oblíbené trati Matterley Basin, která má tvrdý podklad a délku 1950 metrů. Oproti minulým rokům měli fanoušci i jezdci radost ze slunečného počasí a optimálních teplot kolem 23 stupňů. Typické britské deště se zatím Matterley Basin vyhnuly. Jak už je to v posledních závodech zvykem, obě třídy už od ranních tréninků ovládli jezdci týmu Red Bull KTM Factory Racing, kteří také suverénně vedou průběžné klasifikace seriálu.

Ve třídě MXGP to byl Nizozemec Jeffrey Herlings, který s červenou tabulkou lídra šampionátu ovládl volný i měřený trénink. V tom druhém mu na vítězství o 1,5 sekundy stačilo odjet pouhá dvě rychlá kola, takovou měl převahu. Cairoli skončil nejprve čtvrtý, pak druhý. Ale rozhodující kvalifikační závod pro sebe získal Herlingsův týmový kolega Antonio Cairoli. Devítinásobnému mistru světa a obhájci titulu se po dlouhé době bezvadně povedl start, a pak už vedl od první zatáčky až do cíle, kam dojel s náskokem 20 sekund na Herlingse. Třetí místo bral další jezdec na tovární KTM, Nizozemec Glenn Coldenhoff. “Zase se jednou ukázalo, jak je důležitý výborný start, pak je vše jednodušší. V posledních závodech mi moc nešly, a tak jsme na tom s celým týmem hodně pracovali. Snad se mi takové starty podaří zopakovat i v neděli. Moc se mi líbí místní trať a způsob, jakým ji letos připravili," uvedl v cíli po dlouhé době spokojený veterán, který v posledních Velkých cenách dostával od mladšího Herlingse dost naloženo.

Svou letošní premiéru v mistrovství světa má za sebou český jezdec Jaromír Romančík (JD GUNNEX KTM Racing), který si v předsezonní přípravě zlomil v USA nohu. V kvalifikačním závodě třídy MXGP skončil 31. bez ztráty kola, o pět pozic před ním dojel jeho týmový kolega, Polák Tomasz Wysocki. Další český jezdec Václav Kovář, který si v posledním závodě v německém Teutschenthalu úspěšně vyzkoušel mistrovství světa třídy MXGP na Yamaze týmu Rentor, se zase vrátil do evropského seriálu EMX 300 a v první jízdě vybojoval v sedle Gas Gasu skvělé druhé místo. Petr Bartoš (KTM) bral body za 14. pozici. Druhá jízda třídy EMX 300 se jede v Matterley Basin v neděli.

Ve třídě MX2 se opět prosadil mladičký Španěl Jorge Prado před svým týmovým kolegou u KTM Lotyšem Paulsem Jonassem, vedoucím mužem seriálu a obhájcem titulu. Jestli to tak bude pokračovat, půjde Prado někdy v budoucnu do čela mistrovství světa. Jonass měl neskutečně silný začátek sezony, ale teď trochu vadne, zatímco Prado prokazuje závod od závodu formu jako hrom.  Jonass má ale pořád náskok 22 bodů. Prado udělal v kvalifikačním závodě suverénní holeshot, a pak nesmírně sebevědomou jízdou nedal nikomu šanci, Jonass jel pořád druhý, ale tempo Španěla nebyl schopen akceptovat. Navíc měl pořád na zádech nakonec třetího Dána Thomase Kjera Olsena (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing). Slovák Richard Šikyňa (JD GUNNEX KTM Racing) si bude v neděli vybírat místo na startu jako 23. v pořadí.