Antonio Cairoli doma v Itálii vyhořel

Devátý závod motokrosového mistrovství světa zavedl jezdce do země zaslíbené - na klasickou italskou trať v Maggioře. Domácí fanoušci se ve třídě MXGP těšili na osminásobného šampiona Antonia Cairoliho, ten je však zklamal. Závod se stal kořistí Francouze Romaina Fabvra, třídu MX2 vyhrál Slovinec Tim Gajser.

Velká cena Itálie začala pro všechny sprchou! Doslova! V pátek večer se spustil takový déšť, že nikdo v depu nevěřil, že by se v sobotu mohlo na trati v Maggioře cokoli odjet. Ale zázraky se dějí. Organizátoři udělali kus práce a trať byla nakonec v solidním stavu. Musel se ale hodně překopat program celého víkendu. Jezdci se po celodenních trénincích nakonec dostali až ke kvalifikačnímu závodu, který určil, kdo si bude v neděli vybírat jako první nejvýhodnější místo ve startovních branách. Pole position na devátý závod motokrosového mistrovství světa si vybojovali oba majitelé červených tabulek pro nejlepší jezdce průběžné klasifikace. Ve třídě MXGP to byl Němec Max Nagl (Red Bull IceOne Husqvarna Factory Racing) a ve dvěstěpadesátkách Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing).

Kvalifikační závod silnější třídy poznamenala hodně kuriozní situace, když se v první zatáčce utkali v boji o vedení oba jezdci HRC Rus Jevgenij Bobryšev a Francouz Gautier Paulin a oba upadli. Do čela tak šel Francouz Steven Frossard (Wilvo Forkrent KTM), před Naglem a domácím hrdinou Antoniem Cairolim (Red Bull KTM Factory Racing). Italský osminásobný mistr světa a obhájce titulu se ještě v prvním kole dostal za řevu fanoušků do čela, ale zanedlouho rovněž havaroval, čímž otevřel cestu k vítězství Naglovi. Dlouho se čekalo, zda bude moci po zranění ramene startovat Belgičan Clement Desalle (Rockstar Energy Suzuki World MXGP). Dvojnásobný vicemistr světa ale udělal jen pár koleček ve volném tréninku a pak pro velké bolesti odstoupil. Kvalifikační závod třídy MX2 vyhrál Herlings dost jasně, stačilo mu pouze, aby se vypořádal se svým týmovým kolegou Lotyšem Paulsem Jonasssem, který udělal holeshot. Pak už vedl až do konce a lehoučce si navyšoval svůj náskok na výsledných 8,939 sek. Druhý dojel Švýcar Valentin Guillod na Yamaze.

Kvalifikační závod MXGP: 1. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), 24:42.694; 2. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:04.702; 3. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:07.624; 4. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:09.534; 5. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:13.588; 6. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:14.956; 7. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:15.640; 8. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:16.548; 9. Alessandro Lupino (ITA, Honda), +0:23.868; 10. Todd Waters (AUS, Husqvarna), +0:24.551. Kvalifikační závod třídy MX2: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 24:25.689; 2. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +0:08.939; 3. Jordi Tixier (FRA, Kawasaki), +0:12.877; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:15.712; 5. Aleksandr Tonkov (RUS, Husqvarna), +0:26.263; 6. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:30.379; 7. Julien Lieber (BEL, Yamaha), +0:32.629; 8. Damon Graulus (BEL, Yamaha), +0:37.429; 9. Brian Bogers (NED, KTM), +0:43.718; 10. Vsevolod Brylyakov (RUS, Honda), +0:45.052.

V sobotu večer a v neděli ráno přišly další velké bouřky, které zminily trať v blátivé lázně, ale samotné závody už se jely za téměř tropického počasí. Úvodní jízda třídy MX2 přinesla ¨poměrně nečekaný holeshot Rusovi Alexandru Tonkovovi na tovární Husqvarně a dvaadvacetiletý jezdec vypadl v cíli sám překvapený, že ho za celý závod nikdo nepředjel. Za nám přijeli pod šachovnicový prapor obhájce titulu Francouz Jordi Tixier (Kawasaki) a Slovinec Tim Gajser (Gariboldi Honda). Favorité utopili své naděje v bahně, klouzání a pádech. Jeffrey Herlings po hororovém startu vypadl z první patnáctky a byl nakonec rád za šesté místo, Valentin Guillod bral jedenáctou a Pauls Jonass dokonce až šestnáctou příčku.

Ve druhé jízdě už se favorité dokázali srovnat se zhoršenými podmínkami na trati. Herlings tentokrát bleskurychle vystartoval a do první zatáčky ho následovali Francouz Benoit Paturel na Yamaze, Jonass, Gajser a Tonkov. Naopak Tixier byl až dvacátý. Ve druhém kole už měl Nizozemec náskok přes pět sekund na Gajsera, který si poradil jak s Paturelem, tak Jonassem. Lotyš se pak po pádu propadl až na 26. místo. Gajser dobře věděl, že si po dobrém výsledku z první jízdy jede pro celkové vítězství ve Velké ceně Itálie, ale netaktizoval a Herlingsovi stačil až do konce. Dvojnásobný mistr světa Herlings vyhrál s náskokem pouhé sekundy, Gajser si druhým místem zajistil nejvyšší stupínek vítězů v Maggioře. Herlings nadále vede šampionát s náskokem 139 bodů na Guilloda, který tentokrát nepochodil.

Italští fanoušci měli po startu první jízdy třídy MXGP důvod k radosti, ale ne kvůli Cairolimu, který si před závody stěžoval na bolavé zápěstí. Do čela se totiž dostal další Ital, veterán David Philippaerts, následován Romainem Febvrem a Cairolim. Nagl byl až dvanáctý, po půlce kola už ale desátý. Pak ale Němcovy naděje skončily, protože si musel zajet do depa vyměnit kompletně zaběhněné brýle. V čele byl po chvíli Febvre, ale jinak se nic velkého nedělo až do pátého kola, kdy Cairoliho předjel Belgičan Jeremy Van Horebeek na tovární Yamaze. V té chvíli měla Yamaha ve své moci všechna tři podiová místa. Cairoliho pak předjeli ještě další jezdci, ale mohlo ho těšit, že jeho největší soupeř v boji o titul Nagl se trápil až okolo 17. pozice. Po osmém kole bylo pořadí Febvre, Philippaerts, Van Horebeek, Todd Waters (AUS-Husqvarna), Alessandro Lupino (ITA-Honda), Cairoli a Bobryšev. Do cíle se toho už moc nezměnilo, jen Cairoli se ještě o jedno místo propadl na konečné sedmé.

Druhé jízda, to byla velké drama, když Cairoli zaspal na startu a vítěz první jízdy Febvre vzápětí tvrdě havaroval. Na čele byli úplně jiní jezdci, než v úvodním závodě: Nagla následovali Belgičan Kevin Strijbos (Suzuki) a Paulin. V průběhu závodu skvěle zabojoval Febvre, který se postupně vypracoval na osmé a nakonec dokonce na šesté místo. V závěru Strijbos zaútočil na Nagla a po dlouhé době vyhrál jízdu MS. Třetí flek udržel Paulin. Nastalo velké počítání, které přineslo takovéto pořadí GP: Febvre (25 15 40), Strijbos (12 25 37) a Waters (18 18 36). Z adeptů na titul byl lepší na sedmé pozici Nagl než Cairoli, který skončil až třináctý. Nagl také vede MS s náskokem rovných třiceti bodů na Cairoliho.