Motokrosu evropských národů vládli Italové

Vítězem letošního ročníku Motokrosu evropských národů se na Ukrajině stal výběr Itálie, ve kterém zazářil hlavně pravidelný účastník mistrovství světa třídy MX1 David Guarneri. Druzí skončili Slovinci a třetí domácí Ukrajinci, česká reprezentace se tentokrát nezúčastnila.

Motokros evropských národů 2012 (MXoEN) byl tentokrát přiklepnut u příležitosti oslav dvacátého výročí od založení samostatného ukrajinského motosportu Pyrogovu u Kyjeva a byla to docela šťastná volba. Okolo 1875 metrů dlouhé trati (mix tvrdého podkladu a písku) se mačkaly velké davy fanoušků, které hnaly dopředu domácí tým. Škoda, že organizátorům nepřálo počasí, dost pršelo, vál silný vítr a teploty nepřekročily deset stupňů. Závodu se zúčastnilo 14 reprezentací a poprvé v jeho historii ho vyhráli Italové. Ukrajinci naopak obhájili své třetí místo z roku 2009. Češi sice do Kyjeva necestovali, zato přijeli Slováci a v sestavě Tomáš Šimko, z Dakaru dobře známý Štefan Svitko, a Jakub Hruška skončili devátí. Příští rok se MXoEN pojede ve Francii.
Italové na dobrý výsledek zadělali už v první jízdě, které se zúčastnili jezdci tříd EMX1 & EMX2. Dominantní figurou tady byl Davide Guarneri, který získal holeshot a potom ujížděl celému poli, až měl v cíli náskok na druhého Slovince Tima Gajsera (oba KTM) 24 sekund. Oba tito jezdci o svých kvalitách přesvědčili už v sobotu, kdy vyhráli své kvalifikační závody. Teprve šestnáctiletý supertalent Gajser, čerstvý juniorský mistr světa třídy MX 125, tak dostal unikátní možnost srovnat své schopnosti s Guarnierim, který jezdí na vrcholné úrovni MX1 a MX2 už deset let. Vyrovnaný výkon přivedl ke třetímu místu Estonce Gerta Krestinova, ale pro další vývoj závodu byla hlavně důležitá čtvrtá příčka dalšího Itala Samuele Bernardiniho (KTM) a šestá druhého Slovince Matevze Irta (Suzuki). Italové a Slovinci se tak ujali vedení v průběžném hodnocení Motokrosu evropských národů 2012. Estonci měli smůlu, že jejich další jezdec Park Andre měl poruchu motoru a musel odstoupit ze třetího místa.
Ve druhé jízdě (EMX2 & EMX Open) se blýskli domácí, totálně namotivovaní jezdci Mykola Pašinskij a Andrij Burenko, kteří oba skončili v první desítce. Nejlepší start měl ale Slovinec Klemen Gercar, na kterého se zavěsil Estonec Pritt Ratsep. Ti dva spolu vybojovali krásný závod, rychlejší byl nakonec prvně jmenovaný, který si v cíli lahodil, že jemu i jeho kolegům ze slovinské reprezentace mimořádně vyhovují těžké podmínky na trati, které způsobil déšť.
Vpředu dlouho jeli i Slovinec Tim Gajser a Ital Manuel Monni, ale po jednom ostrém souboji oba spadli. Nakonec dojeli na osmém, respektive 13. místě. Celkově to znamenalo, že Italové udrželi vedení, Slovinci druhé místo a Ukrajinci poslední místo na podiu.
Vše rozhodla poslední jízda, kterou opět vyhrál Guarnieri, ale neměl to tak snadné jako předtím. Několik kol po startu totiž havaroval a musel se pak prodírat polem jezdců. Jako posledního předjel Rusa Jevgenije Michajlova, který tak skončil druhý před Ukrajincem Romanem Morozovem. Konečné vítězství Italů jistil pátým místem v poslední jízdě Manuel Monni, který si v rámci týmové strategie hlídal vlastní tempo tak, aby neupadl a nepřipravil tak squadru azzuru o cenné prvenství. Slovinci tentokrát doplatili na to, že jejich jezdec Klemen Gercar si během jízdy sundal zablácené brýle a vzápětí dostal kamenem do levého oka. „Celého půl kola jsem byl úplně slepý, pak se můj zrak trochu umoudřil,“ komentoval to v cíli jezdec, který tak přišel o své aktuální druhé místo a nakonec dorazil do cíle osmý, což ale stejně stačilo Slovincům na konečné stříbro. Za velkých ovací fanoušků převzali ocenění za třetí místo domácí Ukrajinci.