Motokrosaři do Kramolína

Série tuzemských prázdninových motokrosů vyrcholí tuto neděli 28. srpna pátým podnikem mezinárodního mistrovství České republiky tříd MX2, MX3–OPEN a Veterán. Hostitelskou scénou klání bude světoznámý motokrosový areál v Kramolíně u Nepomuku.

Motokrosaři do Kramolína
Areál v Kramolíně je známý nejen příznivcům motokrosu. Konají se zde rovněž významné podniky v sajdkárkrosu a trialu včetně mistrovství světa. Pořadatelé 1.917 metrů dlouhou hlinitou trať průběžně vylepšují a rozšiřují. Pověstně dlouhé prudké klesání podél lesa tvoří prubířský kámen jezdeckého umění a odvahy a vydobylo si respekt i světové elity. K chloubám infrastrukry kramolínského areálu patří bazén, sociální vybavení na vysoké úrovni a kulturní amfiteátr.
U sobotní administrativní a technické přejímky v Kramolíně by se mělo objevit zhruba 120 jezdců z České republiky, Slovenska, Francie, Maďarska, Rakouska a Německa, kteří se střetnou celkem v šesti závodních jízdách. Třídy MX2 a MX3–OPEN čekají v Kramolíně dvě jízdy na 30 minut + 2 kola, třída Veterán (startují jezdci po dovršení věku 40 let) pojede dvakrát 15 minut + 2 kola. V každé ze šesti jízd sbírají body jezdci umístěni na prvních dvaceti pozicích. Atraktivní specialitou také letošního šampionátu zůstává takzvaný „holeshot“. Ten získává jezdec, který v bitvách loket na loket po startu každé jízdy jako první přejede bílou čáru v první zatáčce. Vítěz jednotlivého holeshotu získává finanční bonus 1.500 korun.

Třída MX2: Pokračování Richierovy stíhačky?

Rozdíl 21 bodů mezi vedoucím Josefem Kulhavým a pátým Slovákem Tomášem Šimkem dává tušit, že závěr šampionátu třídy MX2 bude velmi napínavý. Zřejmě klíčový muž dalšího vývoje číhá před nedělním Kramolínem na čtvrté příčce. Francouz Florent Richier „pyká“ za svoji absenci v červnovém závodě v Petrovicích a nyní ze sebe a ze svého stroje Kawasaki ždíme možné i nemožné, aby svoji bodovou trátu zlikvidoval a stejně jako loni usedl do českého trůnu. Díky vítěznému double ve Vranově ukrojil Richier z průběžného náskoku Kulhavého dalších čtrnáct bodů, ovšem pokud bude chtít tento trend zachovat, nesmí si dovolit sebemenší zaváhání.

„Ošidnost situace si dobře uvědomuji, proto do každé jízdy nastupuji s cílem vyhrát,“ netají Richier svoje jednoznačně útočné záměry.

Lídru Kulhavému se ve Vranově, který Kramolínu předcházel, nepodařilo ani jednou vystoupit na dekorované podium. „Jezdci o kolo zpět mě stáli při předjíždění hodně času. Ze své jízdy jsem měl dobrý pocit, z výsledků už moc ne. Ztratil jsem mnoho bodů,“ rmoutí Kulhavého, jehož nejbližší pronásledovatel Marek Sukup má navíc pouze šestibodové manko.

Na domácí trati se bude chtít zpátky do Top 10 prosadit Západočech Tomáš Paul, kterého ve Vranově trápilo zranění kotníku. „Nyní, kdy pořadatelé některé úseky rozšířili, je kramolínská trať nejlepší v republice. Chtěl bych v neděli skončit do osmého místa,“ tvrdí Paul.

Stav šampionátu MX2 před Kramolínem: 1. KULHAVÝ Josef (ČR, KRTZ IV v AČR, Suzuki) 153 bodů, 2. SUKUP Marek (ČR, Osička MX Team, Kawasaki) 147, 3. ŠPIČÁK Milan (ČR, Brumla Racing Team, Kawasaki) 135, 4. RICHIER Florent (Francie, Osička MX Team, Kawasaki) 134, 5. ŠIMKO Tomáš (Slovensko, LR Cosmetic – ADOS KTM team, KTM) 132, 6. SZVOBODA Bence (Maďarsko, LR Cosmetic – ADOS KTM team, KTM) 103, 7. JIRÁNEK Miroslav (ČR, MOTOMAN TEAM, Kawasaki) 100, 8. HAAS Václav (ČR, SMS Praha, Kawasaki) 96, 9. KOSMÁK David (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 74, 10. SOLDÁT David (ČR, SMS Kaplice, Suzuki) 69.

Třída MX3–OPEN: Poslední Némethova šance?

Nula a vítězná pětadvacítka. Výsledková bilance z Vranova docela věrně vystihuje počínání Kornéla Németha v letošním mezinárodním mistrovství České republiky. Vysoký Maďar nastupoval do seriálu s puncem horkého favorita, realita je však poněkud jiná. Několik jízd Németh nedokončil kvůli technické závadě svého stroje KTM a Martin Michek v čele pořadí mu mezitím ulétl o povážlivých 44 bodů. Jihočech po zrušení posledních dvou dílů seriálu mistrovství světa MX3, v jehož konečném pořadí obsadil třetí místo, se může na závěrečnou fázi českého šampionátu už nerušeně soustředit.

„Nikdy žádný výsledek není před mávnutím šachovnicové vlajky definitivní,“ varuje Michek svoje příznivce před předčasným jásotem a sám nejlépe ví, že opatrnosti není nikdy nazbyt.

Németh bude mít v Kramolíně prakticky poslední šanci k totálnímu zvratu, navíc musí udělat všechno pro to, aby zachoval svoji jezdeckou tvář. Vždyť stejný počet bodů jako Maďara zdobí nyní třetího Michala Kadlečka (ze Šestidenní ve Finsku se vrátil s prvenstvím v klasifikaci klubových týmů), o jediný bod méně má obhájce titulu Jiří Čepelák, na dostřel medailovým postům stojí i lídr mistrovství Evropy třídy Open Petr Bartoš a Martin Žerava (v Šestidenní týmový kolega Kadlečka).

„Kramolín mám rád a na nedělní závody se těším. Akorát mám respekt z toho sjezdu. Doufám, že to letos dopadne tak, že Michek udělá titul a já ještě zbojuji o druhé místo. Abychom pak měli pořádnou týmovou oslavu!“, přeje si Bartoš dvojnásobný týmový triumf v českém šampionátu.

Velkým překvapením předcházejícího závodu ve Vranově byl Patrik Liška, který se v první jízdě dlouho držel vedoucího Michka: „Samotného mě to překvapilo... Kramolín se mi moc líbí, rád se tam vracím. Někteří jezdci nemají rádi rychlý sjezd u lesa, mě se naopak tato pasáž líbí. Z Kramolína si chci určitě odvézt co nejvetší bodový zisk,“ nemíní Liška troškařit ani v nedělním závodě.

Stav šampionátu MX3-Open před Kramolínem: 1. MICHEK Martin (ČR, Orion Litomyšl–RS Petrol Team, KTM) 182 bodů, 2. NÉMETH Kornél (Maďarsko, LR Cosmetic – ADOS KTM team, KTM) 138, 3. KADLEČEK Michal (ČR, KRTZ IV v AČR, Husaberg) 138, 4. ČEPELÁK Jiří (ČR, Osička MX Team, Yamaha) 137, 5. BARTOŠ Petr (ČR, Orion Litomyšl – RS Petrol Team, KTM) 130, 6. ŽERAVA Martin (ČR, Motoman Team, Honda) 127, 7. MICHALEC Petr (ČR, UFO racing team, Honda) 107, 8. BRABEC Jan (ČR, MAX Kaudela Motocross Team, Kawasaki) 90, 9. STLOUKAL Petr (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 69, 10. ČADEK David (ČR, REDE KMP SPEED MOTO TEAM, KTM) 50.

Třída Veterán: Kdo tentokrát za Mrázkem?

I když lídr průběžného pořadí Jan Mrázek stále ještě nemá na svém bodovém účtu definitivní razítko, zájem začíná ve třídě Veterán poutat souboj o stříbrný a bronzový stupínek. Aktuální šanci na titul letošního vicemistra přikrmuje nejpřičinlivěji Roman Skalka, na jehož zaváhání čekají hlavně Zdeněk Gottvald, Josef Nesejt a Milan Heřman.

„V Kramolíně jsem naposledy startoval hodně dávno. Tehdy se mi trať moc nelíbila, od té doby však určitě prošla změnami, takže uvidíme,“ nechá se překvapit bývalý reprezentant v enduru Zdeněk Gottvald, jehož mladší bratr Martin si vedl dobře v nedávné Šestidenní ve Finsku.

Stav šampionátu před Kramolínem: 1. MRÁZEK Jan (ČR, Orion Litomyšl – RS Petrol Team, Suzuki) 197 bodů, 2. SKALKA Roman (ČR, SMK Klášterec nad Orlicí v AČR, Honda) 157, 3. GOTTVALD Zdeněk (ČR, Gottbros, TM) 131, 4. NESEJT Josef (ČR, SMS Pardubice, Kawasaki) 103, 5. HEŘMAN Milan (ČR, Moto Team Excel racing, Honda) 95, 6. POTŮČEK Jaroslav (ČR, Motoklub Kříše v AČR, KTM) 95, 7. KUDLÁČEK Josef (ČR, SMS Morava, Honda) 87, 8. DOKOUPIL Petr (ČR, ACCR, Yamaha) 84, 9. ŠTAUD Miroslav (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 78, 10. TICHÝ Zdeněk (ČR, BV Racing Cross, Suzuki) 67.

Nad 50 let: 1. Potůček Jaroslav 180 bodů, 2. Klanica Bohumil 154, 3. Štaud Miroslav 147, 4. Videcký Karel 106, 5. Chromý Jan 95, 6. Růžička Bohdan 95, 7. Kahoun Karel 79, 8. Kindl Martin 58, 9. Pour Erich 42, 10. Gherli Fabrizio (Itálie) 34.
  
Nedělní závodní program
08.00 – 09.25 Volný trénink všech tříd
10.00 – 12.00 Kvalifikační trénink všech tříd
12.40 – 13.00 Slavnostní zahájení závodu s představením jezdců
13.00 – 15.00 1. jízdy tříd VETERÁN, MX2, MX3–OPEN
15.30 – 17.40 2. jízdy tříd VETERÁN, MX2, MX3–OPEN


Vyhlášení vítězů
15.55 – 16.05 Třída VETERÁN
16.50 – 17.00 Třída MX2
17.45 – 17.55 Třída MX3–OPEN

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist