MČR v motokrosu družstev - Kramolín

Tuto sobotu 22. září 2007 vyvrcholí tuzemská motokrosová sezóna jednorázovým závodem mezinárodního mistrovství České republiky DRUŽSTEV v KRAMOLÍNĚ u Nepomuku.Tento podnik současně napíše definitivní tečku za rozsáhlým projektem PAP OIL CUP 2007, který kromě nadcházejícího závodu DRUŽSTEV obsahoval i seriál mezinárodního motokrosového mistrovství České republiky jednotlivců. Zatímco třídy 125ccm-MX2 a Open završily svůj program v uplynulou neděli v Třemošnici, konečný účet zbývající třídy Veterán dostane definitivní razítko právě v Kramolíně, kde její poslední dvě jízdy vytvoří rámec zmíněnému šampionátu DRUŽSTEV.

MČR v motokrosu družstev - Kramolín
Moderní infrastrukturou průběžně doplňovaný kramolínský areál pořádajícího AUTOMOTO KLUBU NEPOMUK v AČR není třeba příznivcům motoristického sportu blíže představovat. Kromě motokrosů a superkrosů mezinárodního mistrovství České republiky se tam odehrávaly či nadále odehrávají klání v sajdkárkrosu, motokrosu a trialu, započítávané do českého, evropského i světového šampionátu.
Počínaje rokem 2003, kdy vzniklo partnerství mezi promotérskou brněnskou AGENTUROU FORSAGE a společností PAP OIL, charakterizují podniky mezinárodního motokrosového mistrovství České republiky jednotlivců i DRUŽSTEV nejenom vysoká sportovní, ale i patřičná společenská úroveň. Tomuto pojetí odpovídá i každoroční slavnostní vyhlašování výsledků PAP OIL CUPU 2007 s předáváním hodnotných cen. Letošním hostitelem této každoroční milé události bude po odmávnutí sobotního závodu družstev amfiteátr motokrosového areálu v Kramolíně.
Z časového harmonogramu závodu - sobota 22. 9. 2007
08.00 - 11.00 hod. Volný trénink všech tříd
11.20 - 12.55 hod. Kvalifikační závody družstev (125 ccm, 250 ccm, Open)
13.00 - 13.20 hod. Kvalifikační trénink třídy Veterán
13.30 hod. Slavnostní zahájení závodu s představením jezdců
14.10 hod. 1. závod družstev (třídy 125 ccm + Open) 30 min. + 2 kola
15.00 hod. 1. závod třídy Veterán 15 min. + 2 kola
15.30 hod. 2. závod družstev (třídy 125 ccm + 250 ccm) 30 min. + 2 kola
16.20 hod. 2. závod třídy Veterán 15 min. + 2 kola
16.50 hod. 3. závod družstev (třídy 250 ccm + Open) 30 min. + 2 kola
od 19.00 hod. Slavnostní vyhlášení vítězů PAP OIL CUPU 2007
Systém závodu
Závod družstev se skládá ze tří jízd, v nichž postupně proti sobě nastupují jezdci na motocyklech tříd 125 ccm + Open, 125 ccm + 250 ccm a 250 ccm + Open. Boduje se systémem 1. místo - 1 bod, 2. místo - 2 body, 3. místo - 3 body atd. Vítězem se stává družstvo s nejmenším počtem bodů, přičemž ze šesti dosažitelných umístění se každému družstvu škrtá jeden nejhorší výsledek.
Třída Veterán jakožto závěrečný podnik Pap Oil Cupu 2007 - mezinárodního mistrovství České republiky jednotlivců se řídí danými sportovními reglementy seriálu. To znamená, že jezdci absolvují po dvou zvlášť bodovaných jízdách na 15 min. + 2 kola. Početně obsazovanou třídu Veterán jezdí řada z minulosti známých motokrosařů a enduro jezdců včetně Bohumila POSLEDNÍHO, Petra KOVÁŘE, Ervína KRAJČOVIČE či bývalého mistra světa národních týmů Zdeňka VELKÉHO.
Přicházejí atraktivní přihlášky
Konečnou podobu startovní listiny šampionátu DRUŽSTEV zpravidla formují až administrativní a technické přejímky přímo v místě konání závodu, nicméně pohled na momentální stav přihlášek signalizuje, že v Kramolíně se v sobotu sejde velice zajímavá a kvalitní jezdecká konkurence. Ke konci minulého týdne zaregistroval promotér přihlášky 19 tříčlenných týmů, reprezentovaných jezdci z Itálie, Francie, Belgie, Rakouska, Německa, Slovenska a České republiky.
Nechybí jezdci z mistrovství světa
Mezinárodní mistrovství České republiky motokrosových družstev k nám často přivádí zahraniční jezdce, známé ze světového či evropského šampionátu. K dnešnímu dni ohlášené sestavy napovídají, že ani sobotní Kramolín nebude výjimkou - diváci se prostě mají na co těšit! Punc velkých ambicí provází tým MCF cz - TM - RACING, který pro Kramolín angažoval hvězdy v podobě Itala Lucy CHERUBINIHO, Francouze Rodriga THAINA a Belgičana Manuela PRIEMA. Pozadu nehodlá zůstat ani RSC ITALIA CORSE s italskými rychlíky Fabiem FERRARIM, Stefanem CLOEM, doplněných našim Janem KULAJTOU. Poněkud kuriózně přistoupil k vrcholné domácí motokrosové události MOTORSPORT CHÝNOV v AČR, jehož tři nasazená družstva budou tvořit výhradně Rakušané. Například dres chýnovské jedničky obléknou v mistrovství světa MX2 letos bodující Matthias WALKNER, dále u nás dobře známý Kurt MACHTLINGER a Heinz STRAUB. Oporou druhého družstva Chýnovských bude letošní mistr Rakouska Michael STAUFER, ovšem ke špičkovým jezdců rakouského šampionátu patří i převážná většina jeho v Kramolíně startujících krajanů. Díky nominaci týmu TOYOTA DOLÁK YOKO.CZ RACING se po delší přestávce objeví u nás Čechoněmec Josef DOBEŠ, jehož spolubojovníky budou David SOLDÁT a Zdeněk BLÁBOLIL. Slovenský V+M TÓTH tým ohlásil Tomáše ŠIMKA, Martina TÓTHA a Andreje BILČÍKA, kvalitní složení budou mít však i české týmy. Z nich určitě patří k horkým favoritům UFO RACING TEAM (Martin ŽERAVA, Miroslav KUČÍREK, převážně v Německu závodící Petr SMÍTKA) a kombinované družstvo ORION LITOMYŠL - MEFO ACERBIS s Petrem BARTOŠEM, Františkem SMOLOU a Jiřím BITTNEREM.
Loňským mezinárodním mistrem České republiky družstev se po dramatickém průběhu, znovu potvrzujícím ošidnou specifičnost týmových soubojů, stal LR Cosmetic - UFO Racing Team v sestavě Kulhavý, Žerava, Čadek.
Družstva o 150.000 korun
Promotér PAP OIL CUPU 2007, brněnská AGENTURA FORSAGE, dotuje závod družstev v Kramolíně celkovou částkou 210.000,- Kč, z níž 150.000,- korun připadne na finanční prémie podle klíče: 1.místo 50.000,- Kč, 2.místo 40.000,- Kč, 3.místo 30.000,- Kč, 4.místo 20.000,- Kč, 5.místo 10.000,- Kč. Dalších 11.000,- Kč pak spolknou peněžité odměny za umístění v jízdách třídy Veterán.
Závěr s muzikou
Až v sobotním podvečeru ztichnou v Kramolíně motory motokrosových speciálů, nastanou chvíle pohody a relaxace. Ve známém amfiteátru v areálu kramolínského závodiště odstartuje v 17.30 hod. zábavný večer s hudebním doprovodem ANČA BANDU. Od 19.00 hod. pak přijde ke slovu slavnostní vyhlášení výsledků PAP OIL CUPU 2007 - mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu tříd 125vvm-MX2 Open a Veterán. Každého z mistrů těchto tříd čeká jako cena mj. motocykl. Součástí večera bude i vyhlášení výsledků kramolínského závodu třídy Veterán a závodu DRUŽSTEV.
ŘEKLI PŘED ZÁVODEM „PAP OIL CUPU 2007“ V KRAMOLÍNĚ
Přípravy na závod motokrosových DRUŽSTEV probíhají vždy ve zvláštní atmosféře. Šéfové týmů projednávají se svými partnery rozpočet, podle kterého posoudí, zda si budou moci dovolit angažování kvalitních zahraničních posil. Sestavu samozřejmě ovlivňuje reglementy stanovená povinnost nasadit do závodu motocykly tří odlišných objemových tříd. Jezdeckou nominaci provázejí i pikantní pocity, když z tvrdých celoročních rivalů se o jediném víkendu v sezóně rázem stávají týmoví kolegové. A až je konečně všechno pěkně „upečené“, děsí se týmoví manažeři nenadálých dodatečných škrtů v plánech zaviněných třeba indispozicí či vinou zranění. Letošní hektiku násobí skutečnost, že mezinárodní mistrovství České republiky motokrosových DRUŽSTEV je na pořadu netradičně brzy, pouhých šest dní po odmávnutí posledního podniku stejného šampionátu jednotlivců. Několik manažérů přihlášených družstev přesto dokázalo vyšetřit pár drahocenných minutek a před redakční uzávěrkou našeho programu se nad tématem „družstva v Kramolíně“ krátce zastavit.
Petr KOVÁŘ, manažer ORION LITOMYŠL – MEFO ACERBIS TEAM
# 43 Jiří BITTNER + # 44 František SMOLA + # 45 Petr BARTOŠ

„Letos jsme žádné zahraniční posily nesháněli, přesto si myslím, že náš tým sílu má. Do stopětadvacítek nasazujeme Jiřího Bittnera, do dvěstěpadesátek Františka Smolu a s motorkou třídy Open pojede Petr Bartoš. Smola s Bartošem jsou našimi kmenovými jezdci, Bittnera jsme angažovali proto, že na stopětadvacítce to umí. Letošní český mistrák sice jezdil ve třídě Open, ale při posledním závodě před týdnem v Třemošnici zase zkusil třídu 125 ccm a udělal dobrý výsledek. Družstvo jsme sestavili tak, aby bylo ve všech třídách vyrovnané, což je v tomto specifickém závodě hrozně moc důležité. Smola chce zkusit poprvé čtyřtaktní čtyřistapadesátku a teď v Kramolíně s ní bude závodit poprvé. Ke konci sezóny už technika dosluhuje, například Bartošova Suzuki doslova odchází. Také tohle je nutné zohlednit, takže volbu motorek jsme nechali zcela na jezdcích. Nehrajeme si na vítěze, bojovat o „bednu“ však určitě chceme. Uvidíme, jaký bude průběh závodu, DRUŽSTVA bývají strašně zamotaná záležitost a dopředu se nedá nic tipovat.“
Ladislav EXNER, asistent Zdeňka Špačka, manažera UFO RACING TEAM
# 19 Petr SMÍTKA + # 20 Miroslav KUČÍREK + # 21 Martin ŽERAVA

„Pro nejnižší třídu jsme se domluvili s mladým a perspektivním Petrem Smítkou, který většinu sezóny závodí v Německu. Do dvěstěpadesátek půjde ostřílený Miroslav Kučírek a do volné třídy Martin Žerava, šestý muž konečného pořadí letošního mistrovství světa MX3. Pro „KUČU“ to bude zřejmě poslední velký závod jeho dlouhé a úspěšné motokrosové kariéry (1983 – 2007), tak si to doufám společně všichni pořádně užijeme. Smítka pojede na Yamaze, Kučírek se Žeravou na strojích Honda. Při úvahách nad sestavou jsme vycházeli ze stálého složení našeho týmu v letošní sezóně a po dohodě se Smítkou vznikla, myslím, docela dobrá sestava. V každé třídě máme své „želízko“ a uvidíme, jak se s tím kluci poperou. V Kramolíně bude favoritem družstvo, které se kvůli různým problémům předčasně nerozpadne a jehož jezdci budou obsazovat přední příčky jednotlivých kubatur. DRUŽSTVA jsou jedna velká loterie a pro nás má vždy velký význam tohoto závodu se zúčastnit a dosáhnout pak dobrého výsledku. Záležet bude na mnoha věcech – klidu a pohodě v družstvu, na počasí, na štěstí...Jedeme jako česká parta závodníků, a tak nám držte palce a pěsti, budeme je potřebovat. Rádi bychom totiž skončili na bedně.“
Juraj ŠIMKO, manažer slovenského týmu SMF
# 28 Tomáš ŠIMKO + # 29 Martin TÓTH + # 30 Andrej BILČÍK

„Pozvání na závod DRUŽSTEV jsme rádi přijali a snažili jsme se vytvořit co nejlepší možnou slovenskou sestavu. Se sponzorskou podporou pana Tótha pojedou za náš tým Tomáš Šimko a Martin Tóth na yamahách a Andrej Bilčík na Hondě. Všichni tři častokrát startovali v závodech českého šampionátu jednotlivců, například Šimko vybojoval letos v Šumperku ve stopětadvacítkách třetí a druhé místo. Kdyby absolvoval seriál kompletní, mohl mít šanci i na velmi dobré celkové umístění. Sestavu družstva jsme dělali tak trochu od oka, nicméně rozhodující byla jezdecká kvalita, protože závod DRUŽSTEV klademe ve svých letošních prioritách na první místo. Velkou roli sehraje jako obvykle při závodech DRUŽSTEV štěstí, ale určitě se chceme ucházet o umístění v první trojici. Našimi nejžhavějšími želízky jsou Bilčík a Šimko.“
Evžen ZADRAŽIL, manažer MOTORSPORT CHÝNOV v AČR
# 31 Matthias WALKNER + # 32 Kurt MACHTLINGER + # 33 Heinz STRAB
# 34 Michael STAUFER + # 35 Marco SCHÖGLER + # 36 Peter REITBAUER
# 37 Patrik SCHLAUER + # 38 Mario PALMSTEINER + # 39 Daniel DOPPLER

„Náš tým staví do Kramolína celkem tři družstva. První dvě mám na starosti já, manažérem třetího je Milan Makovec. Všechna družstva budou tvořit naši rakouští přátelé a hosté. V prvním družstvu jsou angažováni jezdci, kteří za nás už v minulosti startovali. Budou to tovární jezdec KTM Matthias Walkner, který letos dokázal bodovat v mistrovství světa MX2, dále v Čechách dobře známí Kurt Machtlinger a Heinz Straub, objevující se letos i v závodech PAP OIL CUP 2007. Druhé družstvo tvoří Rakušané v čele s Michaelem Stauferem, letošním rakouským mistrem třídy 125 ccm. Na strojích tříd 250 a Open ho doplní Marco Schogler a Peter Reitbauer. Tyto dva týmy jsou zhruba stejně silné, důraz jsem kladl hlavně na třídu 125 ccm, jejíž výsledky jsou pro umístění družstva většinou nejdůležitější. Obě naše první družstva by měla bojovat o medailové pozice, jenže v takových závodech bývá konečný výsledek otázkou nejen výkonu, ale i souhry náhod, štěstí a taktiky. Třetí družstvo Motorsport Chýnov v AČR budou tvořit kluci, kteří se chtějí „svézt“ v dobré konkurenci a na krásné trati, ale jejich šance na dobrý výsledek nebude příliš vysoké. Za trojku pojedou mladý junior Patrick Schlauer, a dále Daniel Doppler a Mario Palmsteiner. Závod DRUŽSTEV znamená pro nás poměrně velkou prioritu, protože kvůli termínovým kolizím českého a rakouského mistráku jednotlivců neměli naši hosté u nás navzdory dílčím úspěchům šanci na solidní celkový výsledek. Závod DRUŽSTEV však je jednorázový, bývá vždy velice dobře obsazen a zahraniční jezdci našich týmů tudíž projevili zájem do Kramolína přijet. Každopádně se budeme snažit vybojovat o co nejlepší výsledek!“
Zdeněk PAUL, manažer SMS Nepomuk - Delta Racing Team
# 13 Tomáš PAUL + # 14 Pavel KEJMAR + # 15 Jan POLÍVKA

„Ve třídě Open pojede Jan Polívka na stroji Honda CRF 450, ve třídě 250 ccm Tomáš Paul na Yamaze YZF a Pavel Kejmar osedlá ve stopětadvacítkách čtyřtaktní Suzuki RMZ 250. Sestavu jsme zvolili podle momentálních možností, v podstatě se kluci sami mezi sebou domluvili. Minulou neděli v posledním závodě mistrovství republiky v Třemošnici hodně lidí překvapil dobrým výkonem Kejmar, ale já z pozice manažéra spoléhám samozřejmě na všechny tři jezdce. Koho považuji v Kramolíně za favority? Těžko říct, momentálně ještě nemám k dispozici konkrétní sestavy. I když z toho, co se proslýchá, se dá ledacos vydedukovat. V Třemošnici však došlo k nějakým zraněním, takže svoji definitivní podobu nahlásí asi dost družstev až přímo v Kramolíně u administrativní přejímky. Výsledek závodu určitě ovlivní síla družstva, ale také trocha nezbytného štěstí. Kramolín je pro nás skoro domácí tratí, takže samozřejmě pomýšlíme na co nejlepší umístění. Kdyby se nám podařilo skončit do pátého místa, byl by to pro nás velký úspěch.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist