Chci bojovat o republikový titul, říká František Smola

Motokrosového závodníka Františka Smolu není třeba detailně představovat. Kdo se o motokros alespoň minimálně zajímá Ferryho moc dobře zná. Mladý jezdec, který patří mezi špičku českého motokrosu a který se může pyšnit hned několika velmi zajímavými úspěchy. Mimo bohatých zkušeností a pódiových umístění v seriálech mistrovství České republiky, mistrovství Evropy a mistrovství světa má oproti svým kolegům ještě jeden jedinečný úspěch a tím je jeho účast, jako jediného českého jezdce, v prestižním seriálu AMA Pro motocross Lucas Oil.

Mezi první úspěchy motokrosové kariéry Františka Smoly patří tituly mistra České republiky a mistra Evropy v třídě 85ccm. V patnácti letech se jako nejmladší jezdec účastnil mistrovství světa třídy MX2, kde nebylo zcela snadné se vzhledem k velkému počtu jezdců kvalifikovat do hlavního závodu. Přesto to dokázal. Je několikanásobným mistrem juniorů a to ve třídách 125ccm a MX2. Jeho profesionální motokrosovou kariéru odstartovalo v roce 2010 celkové šesté místo v seriálu mistrovství světa třídy MX3.

Následovala možnost zimní přípravy v USA, kde se rovněž zúčastnil několika místních závodů. Tam si ho díky jeho výkonům všiml místní team, a tréninkové středisko, a nabídli mu možnost za ně závodit v hlavní sezoně. V USA zůstal dva roky a získal dva mistrovské tituly a to Mistra Ultra Serie USA třídy 250, a Mistra Ultra Serie USA třídy 450.

Jeho excelentní výkony v USA byly vstupenkou do nejprestižnějšího motokrosového seriálu USA i světa, kterým je slavný seriál mistrovství USA AMA Pro Motocross, kde mohl závodit po boku hvězd jako James Stewart, Ryan Dungey, Ken Rozcen a podobně.

Pro sezonu 2013 ho nabídka teamu z Evropy postavila na start mistrovství světa třídy MX3, kde bodoval několika pódiovými umístěními. Hlavním triumfem ale bylo první místo v MXGP MX3 na Slovensku, čímž se stal historicky posledním vítězem této třídy, kde skončil celkově pátý. V sezoně 2015 došlo na zranění hned ve druhém závodě seriálu. Následovaly dvě operace a nucená sedmiměsíční pauza na léčení.

Loni jste ukončil sezonu už po druhém závodu. Co přesně se stalo?
František Smola: „Ano, bohužel jsem měl na druhém závodě seriálu MMČR v Pacově ve druhé jízdě po startu kolizi s jiným jezdcem a přestože to byl malý pád, sezona pro mě v tu chvíli skončila komplikovanou zlomeninou předloktí.“

Co to znamená pro vás jako závodníka, když je doba léčby přes půl roku?
František Smola: „Nikdy jsem takhle dlouho nestál. Mé předchozí vážnější poranění ramene mě stoplo na tři měsíce. Teď jsem také předpokládal, že se na závěr sezony vrátím. Bohužel po třech měsících se mi začala uvolňovat výztuha a vylézat šrouby, takže byla nutná reoperace, proto se to celé tak protáhlo a ve finále z toho byla stopka na sedm měsíců. Takhle dlouhá pauza je komplikací v kariéře, protože pak nejsou výsledky a hůř se hledají nový partneři. Samozřejmě také po fyzické stránce je všechno těžší. Po reoperaci jsem měl plný klidový režim, takže forma šla dolů a pak se zase pracně získává zpět.“

Co jste během víc jak půl roku dělal?
František Smola: „Spousta jezdců mě oslovovala, abych je trénoval, ale vzhledem k plnému tréninkovému plánu jsem byl nucen je odmítat. Doba léčení rovná se spousta volného času, což nahrálo tomu, že jsem se těmto jezdcům mohl začít věnovat. Nejdříve se sešlo pár kluků, vzápětí se hlásili další. V tu chvíli jsem zkusil veřejně na mých webových stránkách vyvěsit termín tréninku pod mým vedením, který se okamžitě naplnil. A od té doby mám všechny tréninky plné. Trénuji děti i dospělé. Velkou výhodou mé školy FS201 MX Training je, že tréninky většinou pořádám na mé trati DS Facility MX u Slaného, kde není problém trať uzavřít pouze pro daný trénink. Další oblíbenou akcí jsou MX KEMPY. Zatím jsem úspěšně uspořádal dva, oba byly ihned naplněny.“

Fyzická příprava na nadcházející ročník byla stejná nebo ji bylo třeba kvůli zranění upravit? Jak taková zimní příprava ve vašem případě vypadá?
František Smola: „Příprava probíhala téměř stejně, jen ze začátku s menší úlevou na poraněnou ruku. A vzhledem k nižší formě na začátku přípravy byla podstatně těžší. Ale momentálně už jedu vše naplno, ruka vypadá dobře a i já se cítím výborně. Nicméně až první závody ukáží jak moc se na mně dlouhá pauza podepsala.“

Jak je na tom vaše ruka dnes?
František Smola: „Ruka vypadá v pohodě, občas sice cítím, že s ní něco bylo, ale na motorce to zatím výrazněji nevnímám.“

Jaké máte plány pro letošní sezonu?
František Smola: „Plánuji účast v seriálu Mezinárodního mistrovství ČR, německého ADAC MX Masters. A samozřejmě jako vždy jsou mé plány bojovat o ty nejvyšší příčky a hlavně bez zranění!“

Pojede s motocyklem Suzuki RMZ450. Jaká je to motorka a můžete nám také představit svůj tým?
František Smola: „Ano, pojedu na Suzuki RMZ450. Suzuki to je moje značka už od mých začátků. S motorkou jsem naprosto spokojený a věřím jí. Startovat budu za team BV Racing již druhou sezonu. V té první jsem bohužel žádný výsledek nestihl, proto to v této sezoně hodlám napravit a postavit barvy BV Racing teamu na ty nejvyšší pódiová umístění.“

Zatím vám chybí titul mistra republiky kategorie MX1. To je váš hlavní cíl pro nadcházející ročník?
František Smola: „Ano samozřejmě. Je to asi poslední titul, který mi do mé sbírky schází. Takže se o něj budu prát :-)“

Kde budete letos poprvé závodit?
František Smola: „Na rozjezd určitě plánuji nějaký závod krajského přeboru MOTUL CUPu. A jinak pro mě sezona startuje 23/24.dubna v německém Drehně seriálem ADAC MX Masters, kde je opravdu hodně nabitá třída a velká konkurence. Určitě bych tyto závody doporučil i fanouškům. Drehna je u Drážďan, což není zase úplně tak daleko a ta podívaná a atmosféra za to opravdu stojí. Hned následující víkend 1.května startuje MMČR v Pacově. Tam se opravdu těším. Pacov je jednou z mých nejoblíbenějších tratí a skvěle se mi tam závodí. Rozhodně se pokusím navázat tam, kde jsem minulý rok skončil a tím bych byl pro začátek nadmíru spokojený.“