ISDE - Den pátý

Finský trophy tým postoupil na třetí místo, čeští junioři na jedenácté

ISDE - Den pátý
Motocyklová Šestidenní v řeckém Serres měla na programu v pátek předposlední etapu. Do pátého dne odstartovalo už jen 373 jezdců. Ve Světové trofeji udržela vedení Francie, v juniorech kraluje celek Itálie. Čeští reprezentanti jsou v obou soutěžích jedenáctí.


Nejdelší etapa v největším vedru

Jezdci v pátek bojovali doslova ve slunečné výhni, teploměr u stanu českého týmu ukazoval jednačtyřicet stupňů ve stínu. A to je čekal nejtěžší den celé Šestidenní. Etapa měřila 267 km, které absolvovali ve dvou kolech a v každém se měřily dva motokrosové úseky a jeden enduro test a právě ten dal našim jezdcům hodně do těla, trať pod vrcholem hory Lailias mezi listnatými stromy měřila 6,3 km a bylo třeba se vypořádat se zrádnými drážkami, kameny a všudypřítomným prachem. Snad nebyl nikdo, kdo by alespoň jednou nespadl nebo nevyjel z trati. Problémy měl i zatím náš suverénně nejlepší jezdec Michal Kadleček, přesto jeho časy, až na první motokros, kde měl pád, byly opět nejrychlejší.
Také v absolutní klasifikaci se Michal o dvě místa polepšil, ve třídě Enduro 3 zůstává čtrnáctý. „Co jsem mohl, jsem dnes pokazil, hlavně na obou enduro testech to bylo špatné. Prostě každý den se nedaří, ale celkově jsem určitě spokojený, protože je to teprve má druhá Šestidenní. Hlavně se už těším na sobotní motokros, po pravdě řečeno se ho už nemohu dočkat od prvního dne. Snad si po dnešku spravím náladu. Jen mám strach ze startu, protože se bude startovat na asfaltu, podle toho, co jsem slyšel, systémem jako v silničních závodech, v řadách za sebou.“
V prvním testu Kadlečka výborně zastoupil junior Engel, který zajel z celé reprezentace nejrychleji. Do první stovky absolutně se vešel i Jakub Horák, který dnes z naší šestice odvedl nejvyrovnanější výkon, ani jednou nevypadl z první stovky a je naším druhým nejúspěšnějším jezdcem Česka celkově. Výrazně zrychlili i Tomáš Loukota s Martinem Gottvaldem, kteří postoupili také mezi stovku nejlepších jezdců Šestidenní. Krizi překonal i Michal Rudolf, jen škoda, že takto se jim nedařilo od prvního dne. V celkovém pořadí Světové trofeje zůstalo Česko jedenácté.

Junioři si polepšili

V juniorech byl nejvýraznější oporou Milan Engel, ale ani on se nevyhnul problémům. Nejdramatičtější chvíle prožil na úvodním motokrosu druhého kola, kde se mu doposud vždy dařilo.Tentokrát se mu na dlouhé kamenité rovince rozhodila řidítka, která v cíli držel už jen jednou rukou a skončil mimo trať. „Smůla, že se mi to stalo právě tady, kde jsem od začátku Šestidenní dosahoval nejlepších výsledků. Ale v sobotu při závěrečném motokrosu si to určitě vynahradím.,“ řekl Milan Engel. Výrazně se v pátek zlepšil Lukáš Sedláček a solidní výkon odvedl opět Petr Hušek. Nešťastný den měl naopak nejmladší člen juniorského týmu a celé Šestidenní, Marek Borák, kterého pozlobil motocykl. Do cíle ale dojel, i když díky technické závadě připisoval sedm trestných minut. Ani to však nevadilo, protože český celek i tak postoupil na jedenácté místo, když odpadli před ním jedoucí Chilané.
A jak viděl pátý den Šestidenní manažer české reprezentace, Ladislav Michálek: „Byl to pro nás přetěžký den, zřejmě už se projevila určitá únava jezdců, navíc v Serres panovalo obrovské vedro. Na měřených úsecích někteří naši jezdci dost padali, ale přesto bojovali a šestice našeho trophy týmu si v absolutní klasifikaci jednotlivců polepšila. Jsem rád, že do cíle dojel i Borák, který měl s motorkou nemalé problémy.
Jsou to ale další cenné zkušenosti. Šestidenní zakončí v sobotu motokros, který bude ještě hodně zajímavý, protože se na něm dá mnohé získat, ale také hodně ztratit. Vzpomínám si na rok 1984 v Assenu, když tehdy východní Němci přišli o vítězství osmdesát metrů před cílem.“

Finové už třetí

Reprezentanti Francie zůstali i po pátém dnu v čele Světové trofeje, ale souboj s obhájci titulu, Italy, kteří jsou na druhém místě, se nadále přiostřil. Squadra Azzura v pátek snížila ztrátu o dalších třináct sekund a oba celky před závěrečným motokrosem dělí 1.21 min. Takže nic není rozhodnuto a sobota bude ještě velice dramatická. Podle očekávání výborně finišují Finové, kteří se v pátek probojovali na třetí místo, když za sebe o tři sekundy odsunuli celek USA, kterému citelně chybí vynikající motokrosař Kurt Caselli. Přitom ale Finové prožívali také horké chvilky, protože jim dnes odstoupil ze soutěže zkušený Mattila.
Jenže Juha Salminen byl i v pátek na trati neomylný, přesný a rychlý jak blesk. Opět vyhrál absolutní klasifikaci jezdců. Na dalších místech se nic nezměnilo, pátí jsou Španělé, šestá Austrálie, která dnes přišla o Kirka Huttona a pojede dál v pěti, sedmé je Švédsko, osmé Německo, deváté Nizozemí a desáté Polsko.
Českému týmu patří nadále jedenácté místo.
V juniorské Trofeji vedou nadále Italové, kteří suverénně kráčí za vítězstvím. Na druhou Austrálii už mají náskok více než deseti minut. Třetí příčku si v pátek upevnila Francie, čtvrté Španělsko, které obhajuje prvenství z Chile, bude v sobotu těžko bojovat o bronz, protože na Francii ztrácí více než čtyři minuty.

Výsledky – Motocyklová Šestidenní (Serres)
Neoficiální pořadí po pátém dni


Juniorská Trofej: 1. Itálie 8:19:26,89, 2. Austrálie -10:17, 3. Francie -13:06, 4. Španělsko -17:23, 5. Finsko -20:47, 6. Německo -23:18,... 11. Česko -56:14.
Světová trofej: 1. Francie 13:39:48,64, 2. Itálie -1:21, 3. Finsko -8:00, 4. USA -8:03, 5. Španělsko -14:46, 6. Austrálie -19:42,... 11. Česko -1:12:53.

Karel Malina a Ivo Helikar
Tiskový servis české reprezentace

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 5.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist