Portugalsko přálo Meovi, Salvinimu a Nambotinovi

Endurové mistrovství světa se přehouplo do své druhé poloviny. V pořadí čtvrtý závod, který se jel v portugalském Torres Vedras, se stal kořistí Francouzů Antoine Mea (E1), Christophe Nambotina (E3) a Itala Alexe Salviniho (E2). Všichni jmenovaní vyhráli jak v sobotu, tak v neděli.

Portugalsko přálo Meovi, Salvinimu a Nambotinovi
Jezdci, pořadatelé a fanoušci se před Grand Prix Cross Pro of Portugal nejprve trochu obávali, protože na sobotu byly v oblasti hlášeny mohutné deště, předpověď ale naštěstí selhala a nakonec se jelo za krásného slunečného počasí. Ve třídě E1 se v sobotu nejprve ujal vedení mnohonásobný mistr světa Fin Juha Salminen na Husqvarně, obhájce titulu a vedoucí muž šampionátu Francouz Antoine Meo (KTM) se rozjížděl poněkud pomaleji. Na konci prvního kola si už ale Meo zvykl na terén, přibrousil tempo a šel do vedení. Nakonec vyhrál osm z devíti zbývajících speciálních testů a nebylo co řešit. „Z počátku dne jsem se necítil na motocyklu moc dobře a dělal jsem drobné chyby. To dovolilo Juhovi udělat na mne pár sekund a já pak musel jet opravdu naplno, abych jeho náskok stáhnul,” uvedl v cíli tovární jezdec KTM. Salminen litoval, že si z rána neudělal větší odstup, vyhrál první tři testy a věřil, že mu vítězsví neunikne. Nakonec ale nebyl schopný odolat útokům Mea. Druhé místo bral ale všemi deseti, protože na minulé Grand Prix ve Španělsku zaznamenal bodovou ztrátu. Půl minuty za Salminenem se v cíli ukázal jeho krajan Eero Remes, který tak dal továrně TM další podiové umístění.
Ve třídě Enduro 2 se po dvou druhých místech ve Španělsku vrátil na úplný vrchol bývalý motokrosař, Ital Alex Salvini. Jezdec HM Hondy vyhrál SuperTest, po celý den si udržoval vysoké tempo a prakticky nedal zbytku startovního pole, kromě opět skvěle jedoucího Ivana Cervantese (KTM), šanci. Zaznamenal tak čtvrté vítězství v sezoně. „Opravdu jsem si to dnes strašně užíval. Testy byly velmi pohodově postavené a vůbec po celý den jsem se cítil pohodlně. Už ráno jsem si vyjel menší náskok a ačkoli jsem musel v posledním okruhu svést ještě se Cervantesem těžký souboj, vítězství jsem uhájil,“ řekl Salvini. Po překvapivém double Ivana Cervantese na domácí půdě (po dlouhých letech) se čekalo, jestli Španěl zúročí svou formu i o týden později v sousedním Portugalsku. Druhým místem v sobotu nárůst své výkonnosti rozhodně potvrdil. „O všem rozhodl ráno úvodní okruh, kde jsem lehce ztratil. Ačkoli jsem už potom jel téměř bez chyby, Salviniho už jsem porazit nedokázal. V cíli mezi námi bylo sedm sekund,“ nechal se slyšet Cervantes. Třetí místo uhájil před neúnavně útočícím úřadujícím mistrem světa Pelou Renetem (Husaberg) další Francouz Johnny Aubert (KTM).
Překvapením začal závod třídy E3. Největší favorit a obhájce titulu Francouz Christophe Nambotin spadl hned v úvodu Enduro Testu a i když hned vstal a pokračoval, bylo na něm vidět, že ho to dost vykolejilo z jeho jindy tak patrné sebejistoty. Až od třetího okruhu začal opravdu pořádně závodit, vyhrál posledních pět testů a přece jen vydřel další triumf. „Měl jsem takové podivné ráno. Nemohl jsem se pořádně probrat a havaroval jsem hned na začátku prvního Enduro testu. Ztratil jsem tak pohodu a dost to trvalo, než jsem ji získal zpět. O vítězství jsem tak nakonec musel hodně tvrdě bojovat až do posledních metrů,“ uvedl v paddocku Nambotin, tovární jezdec KTM. Nejlépe ve třídě E3 začal den Estonec Aigar Leok (TM) a mohl pomýšlet i na vítězství, kdyby nebylo nadpozemského Nambotinova finiše. Za těchto okolností bral druhé místo, třetí získal pro domácí barvy Luis Correia na Betě. Bylo to jeho teprve druhé podium v závodě MS. Mezi juniory si čtvrté vítězství za sebou připsal nesmírně talentovaný Australan Matt Philips (Husqvarna).
V neděli jsme měli ve třech hlavních třídách stejné vítěze jako den předtím v sobotu. Meo před portugalským víkendem hlásil, že právě v Torres Vedras chce uskutečnit svůj rozhodující útok na další titul a to se mu povedlo. Vypadal velice rozhodně a soustředěně. Tentokrát vedl od začátku od konce a vybojoval své sedmé vítězství v sezoně. Náskok na druhého v celkovém pořadí třídy E1 Fina Matti Seistolu (Husqvarna), který se v Portugalsku příliš neprosadil, navýšil na 34 bodů. Ještě o bod víc má Meo náskok na Salminena, který je celkově třetí. „Tentokrát jsem neponechal nic náhodě a hned od prvních minut jsem do toho opravdu šlapal. Nepolevil jsem po celý den. Vstoupili jsme prakticky do druhé poloviny letošního šampionátu, a tak další vítězství bylo pro mne opravdu důležité. Doufám, že ho zopakuju i během příštího podniku v Rumunsku,“ radoval se v cíli Meo. Za Meem se rozpoutal boj o druhé místo mezi Franccouzem Antony Boissierem (Sherco) a Seistolou, který rozhodl ve svůj neprospěch Fin pádem v předposledním cross testu. Pro Boissiera druhé místo znamenalo i to, že poprvé v kariéře vystoupal v závodě MS na podium. Na Seistolu nakonec měl minimální náskok sedmi sekund. 
Když Salvinimu sedne trať, je k nezastavení. Prokázal to opět v neděli, kdy zase jednou zcela dominoval E dvojkám - nejlépe obsazené třídě letošního šampionátu. Zajel nejrychlejší časy v sedmi z 12 speciálních testů a do cíle si přivezl jako vítěz 38sekundový náskok. "Byl to pro mne perfektní víkend," uvedl očividně potěšený Ital. "Opravdu jsem si moc užíval místních terénů a tímto důležitým doublem jsem se přesvědčil, že mohu bojovat o světový titul."  Cervantes po polovině dne pochopil, že na Salviniho v Portugalsku zkrátka nemá a raději se věnoval udržování si své druhé pozice. Třetí a čtvrté mésto ze soboty si mezi sebou vyměnili Francouzi Renet a Aubert, Prvně jmenovaný bral bronz o osm sekund.  
Přítomní novináři označili nedělní výkon Nambotina za nevídaný. Francouz jel bez chyby a přitom v pořádném kalupu. Vyhrál všech dvanáct speciálů, zajel nejrychlejší celkový čas mezi jezdci všech tříd a triumfoval v kategorii E3 s náskokem 57 sekund. "Neuvěřitelný den! Zpočátku sezony jsem měl trochu problémy, ale teď se cítím být silný jako nikdy předtím," jásal v cíli Nambotin. "Už se nemůžu dočkat, až vyrazíme na tratě v Rumunsku."  Spolu s Nambotinem vystoupili v neděli na bednu ještě jeho francouzský krajan Mathias Bellino (Husaberg) a opět domácí Correia. Estonec Aigar Leok (TM) měl těžký pád na třetím enduro testu a byl rád, že do cíle dorazil jako pátý. Nambotin vede třídu E3 s náskokem 34 bodů na Švéda Joakima Ljunggrena, kterému se na Pyrenejském poloostrově vůbec nedařilo. 

Výsledky Velké ceny Portugalska

E1, sobota

1 MEO Antoine FRA KTM
2 SALMINEN Juha FIN HVA
3 REMES Eero FIN TM
4 SEISTOLA Matti FIN HVA
5 TARROUX Jeremy FRA SHERCO 

E1, neděle

1 MEO Antoine FRA KTM
2 BOISSIERE Anthony FRA SHERCO
3 SEISTOLA Matti FIN HVA
4 OLDRATI Thomas ITA HUSABERG
5 REMES Eero FIN TM 

E1, MS celkově

1 MEO Antoine FRA KTM 151 
2 SEISTOLA Matti FIN HVA 117 
3 SALMINEN Juha FIN HVA 116 
4 REMES Eero FIN TM 105 
5 OLDRATI Thomas ITA HUSABERG 85 

E2, sobota

1 SALVINI Alex ITA HM HONDA
2 CERVANTES Ivan ESP KTM
3  AUBERT Johnny FRA KTM
4 RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG
5 GUERRERO Victor ESP KTM 

E2, neděle

1 SALVINI Alex ITA HM HONDA
2 CERVANTES Ivan ESP KTM
3 RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG
4 AUBERT Johnny FRA KTM
5 GUERRERO Victor ESP KTM 

E2, MS celkově

1 SALVINI Alex ITA HM HONDA 149 
2 CERVANTES Ivan ESP KTM 134 
3 RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG 121 
4 AUBERT Johnny FRA KTM 116 
5 GUERRERO Victor ESP KTM 80 
 
E3, sobota

1 NAMBOTIN Christophe FRA KTM
2 LEOK Aigar EST TM
3 CORREIA Luis PRT BETA 
4 MONNI Manuel ITA KTM 
5 BELLINO Mathias FRA HUSABERG 
 
E3, neděle

1 NAMBOTIN Christophe FRA KTM
2 BELLINO Mathias FRA HUSABERG
3 CORREIA Luis PRT BETA
4 MONNI Manuel ITA KTM
5 LEOK Aigar EST TM 

E3, MS celkově

1 NAMBOTIN Christophe FRA KTM 150 
2 LJUNGGREN Joakim SWE HUSABERG 116 
3 LEOK Aigar EST TM 115 
4 CORREIA Luis PRT BETA 102 
5 MONNI Manuel ITA KTM 97 

Junioři, sobota

1 PHILLIPS Matthew AUS HVA
2 OLIVEIRA Luis PRT YAMAHA
3 ROMAN Mario ESP HUSABERG

Junioři, neděle 

1 PHILLIPS Matthew AUS HVA
2 REDONDI Giacomo ITA KTM
3 LARRIEU Loïc FRA HUSABERG 

Junioři, MS celkově
 
1 PHILLIPS Matthew AUS HVA 143 
2 REDONDI Giacomo ITA KTM 126 
3 MCCANNEY Daniel GBR GAS-GAS 102 
 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 5x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist