GP Chile: Antoine Meo bral double

Úvodní Grand Prix MS enduro máme za sebou. V Chile v neděli završill double obhájce titulu ve třídě E1 Francouz Antoine Meo (KTM), v prostřední kategorii se překvapivě prosadil Ital Alex Salvini na Hondě a v E trojkách vrátil porážku ze soboty Švédu Joakimu Ljunggrenovi favorizovaný Francouz Christophe Nambotin (KTM).

GP Chile: Antoine Meo bral double
Chvilku to vypadalo, že se ve třídě E1 bude opakovat sobotní souboj obhájce titulu Francouze Antoine Mea na KTM s osminásobným mistrem světa Finem Juhou Salminenem. Tovární jezdec Husqvarny po prvním testu prohrával s Meem o čtyři sekundy, po druhém, který vyhrál Salminenův krajan i týmový spolujezdec Matti Seistola, o sedm sekund. V následném speciálu dokonce Salminen vyhrál, ale zradil ho pátý test, kdy ztratil , a pak už to s ním šlo z kopce. Co nezvládl on, podařilo se Seistolovi, Italu Thomasi Oldratimu (Husaberg) a v závěru neděle také dalšímu Fimovi Eero Remesovi (TM), kteří se poprali o druhé místo za ideálně jedoucím Meem. Ten nakonec vyhrál stejně jako v sobotu a po první Grand Prix se usadil ve vedení průběžné klasifikace s plným počtem 40 bodů. Z trojice kohoutů za ním nejlépe zvládl koncovku bývalý juniorský mistr světa Oldrati, poslední místo na bedně bral Remes. Čtvrtý a pátý skončili Seistola a Salminen, který už měl na Mea ztrátu hodně přes minutu.   
Třída E2 opět ukázala, proč patří k divácky nejpřitažlivějším kategoriím posledních let. Je nabitá hvězdami i mladými talenty, nesmírně vyrovnaná a vyhrát Grand Prix tady může s nadsázkou každý. Důkazem byl druhý závod chilské Grand Prix, ve kterém triumfoval Alexandre Salvini na HM Hondě, jenž před sezonou absolutně nepatřil mezi favority. Ital změnil v zimní přestávce barvy, vloni jezdil Husqvarnu v týmu CH Racing. Už v sobotu předvedl velmi kvalitní výkon, který vítězstvím v závěrečném extreme testu korunoval třetí místo. To mu dodalo tolik sebevědomí, že v neděli na trati doslova letěl. Vyhrál hned první speciál před bývalými mistry světa Španělem Ivanem Cervantesem (KTM) a Britem Davidem Knightem (Honda), stejně tak se mu dařilo i ve druhém a třetím. Vytvořil si tak základní náskok, který už pak v pohodě udržoval až do cíle. Naopak špatný start  do dne zaznamenal sobotní vítěz a obhájce titulu Francouz Pela Renet (Husaberg) a dá se říci, že již pak až do konce nenašel své optimální tempo. Toho využili oba jezdci na továrních KTM Cervantes a Francouz Johnny Aubert, kteří brali druhé a třetí místo. Na páté za Reneta klesl po skvělém začátku a vyhraném čtvrtém testu Knight (na menším snímku vlevo). Celkově je pořadí v E2 vyrovnané, když mezi prvními čtyři jezdci je rozdíl pouhých pět bodů. Po první GP sezony vede Salvini před Renetem.    
Ve třídě E3 se v neděli všechno vrátilo do starých kolejí, když vítězství získal loňský suverén Francouz Christophe Nambotin na tovární KTM, ale tak jednoduché to zase neměl. V úvodu se dostal do čela sobotní překvapivý vítěz Joakim Ljunggren na Husabergu  a za něj se zařadil nováček ve třídě Francouz Rodrig Thain na Gas Gasu. Nambotin sice vyhrál test číslo dvě, ale v dalším speciálu mu to zase obrovitý Švéd vrátil. Francouz se definitivně dostal do čela od poloviny závodu, ale Ljunggren mu i nadále zdatně sekundoval, což je příslibem do dalších závodů. V cíli bylo mezi nimi 18 sekund rozdílu, třetí Thain už dostal téměř minutu. Sobotní poslední muž na bedně Estonec Aigar Leok (TM) tentokrát vyhořel a do cíle dorazil až jako jedenáctý. Do další Grand Prix, která se jede už za týden v sousední Argentině, tak půjdou Nambotin a Ljunggren jako spoluleadři se shodným ziskem 38 bodů.  V juniorech si vítězství ze soboty zopakoval Ital Giacomo Redondi na KTM.       
Video z první dne:


GP Acerbis of Chile, den druhý 

E1

1 MEO Antoine FRA KTM ENDURO FACTORY RACING 1:03:47.40 
2 OLDRATI Thomas ITA HUSABERG FACTORY TEAM  +6.54 sek.
3 REMES Eero SF TM FACTORY RACING +37.61
4 SEISTOLA Matti SF MONTER ENERGY HUSQVARNA CH-RACING +39.72 
5 SALMINEN Juha SF CH RACING HUSQVARNA + 1:14.39
6 JOLY Jeremy FRA JOHANSSON MPE HONDA +1:35.51
 
E2

1 SALVINI Alexandre ITA HM ZANARDO HONDA 1:03:32.62
2 CERVANTES Ivan ESP KTM ENDURO FACTORY RACING +14.98
3 AUBERT Johnny FRA KTM ENDURO FACTORY RACING +24.92 
4 RENET Pierre Alexandre FRA HUSABERG FACTORY TEAM + 26.39  
5 KNIGHT David GBR HONDA +29.58
6 MENA Oriol ESP HUSABERG FACTORY TEAM +1:28.44 

E3

1 NAMBOTIN Christophe FRA KTM ENDURO FACTORY RACING 1:04:20.28
2 LJUNGGREN Joakim SWE HUSABERG FACTORY TEAM  +18.27 
3 THAIN Rodrig FRA GAS GAS FACTORY PONS TEAM +50.78 
4 CORREIA Luis POR BETA FACTORY  +1:30.43 
5 MONNI Manuel ITA KTM ENDURO SUPPORTED TEAM  +1:58.53 
6 PLANET Fabien FRA SHERCO FACTORY + 2:32.77

Junioři

1 REDONDI Giacomo ITA TEAM IRON RACING KTM 1:05:10.39
2 ROMAN Mario ESP HUSABERG FACTORY PONS TEAM +17.49
3 PHILIPS Mathew AUS HUSQVARNA +37.67

Průběžný stav MS po první Grand Prix

E1

1. Meo 40 bodů, 2. Salminen 29, 3. Seistola 28, 4. Oldrati a Remes oba 24, 6. Jolly 23

E2

1. Salvini 35, 2. Renet 33, 3. Aubert 32, 4. Cervantes 30, 5: Knight 22, 6. Mena 20 

E3

1. Ljunggren a Nambotin oba 37 bodů, 3. Thain 28, 4. Correia 24, 5. Leok 20, 6. Monni a Kehr oba 19

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist