Závěr maratonu ovládl Meo, Dakar dále vede van Beveren

V souboj o každou sekundu se změnil závěr dakarského maratonu. Nedělní osmou etapu vyhrál Francouz Antoine Meo na tovární KTM, ačkoli ještě pár kilometrů před cílem těsně vedl Američan Ricky Brabec (Honda). Skvěle si vedl Slovák Štefan Svitko (KTM), který vybojoval páté místo, což je jeho nejlepší výsledek na letošním Dakaru. Lídrem nejtěžšího závodu světa je i nadále francouzský tovární jezdec Yamahy Adrien Van Beveren.

Nedělní druhá část maratónské etapy z bolivijského Uyuni do Tupizy měřila 584 km a zahrnovala nejdelší rychlostní zkoušku letošního ročníku Rally Dakar, která měla téměř 500 kilometrů. Závodníci ještě před opuštěním náhorní plošiny Altiplana museli čelit vysokohorským písečným dunám ve výšce přes 3 500 metrů nad mořem. A museli věřit, že jejich motorky zvládnou náročné podmínky i bez noční přípravy servismanů. Otázkou dne bylo, zda na start nastoupí španělský vítěz už tří letošních etap Joan Barreda (Honda), který si včera během své triumfální jízdy po havárii zle poranil koleno. V sobotu ukončili své dakarské tažení další dva tovární jezdci. Ital Franco Caimi (Yamalube Yamaha Official Rally Team) a Francouz Michael Metge (Monster Energy Honda) doplatili na technické problémy svých motocyklů.

V neděli se k nim přidal i Francouz Xavier de Soultrait (Yamalube Yamaha Official Rally Team, na vrchním snímku), který na 171. kilometru upadl tak nešťastně, že si zlomil ruku i nohu a museli ho z trati narychlo evakuovat vrtulníkem. Před svou havárií byl v provizorní průběžné klasifikaci šestý....Barreda (spodní snímek) sice na start nastoupil, ale jeho bolavá noha, na kterou se ani nemohl postavit, ho ale silně limitovala. Po stovce kilometrů měl už ztrátu přes deset minut a panovaly obavy, zda vůbec dojede do cíle.

Za těchto okolností plně převzali osud osmé etapy tovární jezdci KTM. Rakušan Matthias Walkner, Francouz Antoine Meo a Australan Toby Price byli stále na čele, vklínit se mezi ně dokázal v první polovině závodu jen Američan Ricky Brabec na Hondě. Ztrátu hned zkraje nabral i lídr soutěže, kromě Australana Rodneyho Faggottera (23. celkově) poslední zbývající jezdec tovární Yamahy v soutěži Adrien Van Beveren. Skvělý Slovák Štefan Svitko (KTM - spodní snímek) jezdil okolo sedmé pozice, Čech Milan Engel (KTM – Moto Racing Group) stejně jako včera na konci třetí desítky, jeho krajan Jan Brabec (Husqvarna – Big SHOCK Racing) o pět až šest příček za ním. Na kontrolním bodu číslo tři vedl Meo o 33 sekund před Brabcem a o 1:40 min. před Pricem. O čtvrté místo se rozhořel velký boj mezi Walknerem, Argentincem Kevinem Benavidesem (Honda) a neustále zrychlujícím Svitkem. Van Beveren už byl sedmý, těsně před nejrychlejší motorkářkou Laiou Sanz (KTM – Španělsko).

Mezitím havaroval další z favoritů, dvojnásobný mistr světa dálkových soutěží Pablo Quintanilla. Chilský tovární jezdec Husqvarny sice znovu nasedl a pokračoval v jízdě, ztratil ale celou hodinu a jeho ambice na dakarský triumf vzaly za své. Na předposledním kontrolním bodu vedl Brabec před Meem o pouhých 31 sekund. Třetí byl s tříminutovou ztrátou Price. Barreda hrdinně pokračoval v závodě, a co víc, jeho odstup se už dál nezvětšoval. Závěr bylo jedno velké drama, když Američan Brabec na Hondě jako jediný bojoval s přesilou jezdců na KTM.

Přetahovaná o každou sekundu vyvrcholila mezi posledním devátým a posledním way pointem. Brabcův náskok na Mea se postupně smrsknul na šest, pak dokonce na tři sekundy. To už ze souboje o etapové vítězství vypadl vítěz Dakaru z roku 2016 Toby Price, který nabral dvouminutovou, místy i tříminutovou ztrátu. Za nimi probíhal ještě těsný souboj o pozici lídra Dakaru mezi Van Beverenem a Benavidesem. Svitko se usadil na šestém místě, které do konce etapy ještě o jednu příčku zlepšil. Poslední údaj z trati před cílovou metou zněl: první Brabec, deset sekund za ním Meo. Francouz se musel na posledních kilometrech doslova zbláznit. Na svého soupeře totiž stačil najet tolik, že nakonec vyhrál o 1:08 min. Benavides na lídra Van Beverena získal jen dvě minuty a 52 sekund a to na změnu ve vedení Dakaru nestačilo. Francouz už má ale na mladého Argentince před pondělní etapou náskok jen 22 sekund.  Také Milan Engel se dnes zasloužil 25. místem o své letošní maximum, Brabec skončil 34. Svitko už je celkově sedmý, Engel 28. a dakarský nováček Brabec 36.