V poušti Atacama řádil Lopez, vedoucího Paina ale neohrozil

Když se jede Dakar v Chile, je vždy nebezpečný domácí jezdec Francisco Chaleco Lopez, tvrdil už před začátkem soutěže největší favorit Cyril Despres. A jeho slova se dnes potvrdila. Lopez vyhrál šestou etapu, která se především odehrávala v poušti Atacama. V průběžném vedení ale zůstává Francouz Olivier Pain na yamaze. Dakar má už ale za sebou i první letošní tragédii...

První etapa, která se jela kompletně na území Chile, znamenala návrat do velmi obávané pouště Atacama. Duny a nevyzpytatelný písek feš-feš pokrývaly dvě třetiny trati. Ve čtvrtečním menu bylo 291 kilometrů spojovačky a pak 455 km speciálu, trať pro všechny kategorie stejná. Když se večer ukládali jezdci v bivaku v cílovém městě Calama, měli za sebou téměř 3000 ujetých kilometrů. Fanoušky motocyklů zajímalo, jestli se i v šesté etapě dvojbloku Yamahy podaří odrazit nápor dalších značek a jezdců. Po pátém dějství byli totiž v čele Francouzi Olivier Pain a David Casteu (oba Yamaha), za nimi pak obhájce loňského vítězství Cyril Despres na KTM. První pětadvacítka jezdců v průběžném hodnocení Dakaru 2013 se před startem dnešní etapy vešla do jedné hodiny.
Vítěz včerejší etapy Casteu se jako první vydal polykat další kilometry Dakaru a hned za ním dalších 150 jezdců, kteří ještě zůstali v soutěži. Jak známo, chyběli už mezi nimi i dva Slováci a Čech Jan Veselý. Casteu také jako první načal měřený úsek, který byl dnes rozdělen jednou neutrální zonou, kde se neměřilo. Každý den je někdo, kdo má smůlu a jako první uvízne v písku nebo opravuje motocykl. Ve čtvrtek to vyšlo na zatím výborně si vedoucího Francouze Alaina Duclose, který se svým shercem zapadl v dunách na 45. kilometru. Ačkoli mu pomohli týmoví kolegové Frank Verhoestraete a James West, Francouz ztratil dost minut. 
Na prvním oficiálním mezičase, po 131. kilometru, vedl Portugalec Paulo Gonçalves (Husqvarna) před svým krajanem Rubenem Fariou (KTM) – 1:15 min, Španělem Jordi Villadomsem (Husqvarna) – 1:39 a Chilanem Franciscem Lopezem (KTM) – 1:46. Oba vedoucí jezdci na yamahách od začátku hodně ztráceli, Olivier Pain osm a David Casteu jedenáct minut. Cyril Despres byl 14. se ztrátou 5:43 min. na Goncalvese. Portugalec jedoucí s číslem 20 byl v čele i před vjezdem do neutrální zóny po 228. ujetých kilometrech. V dobrém světle se po příjezdu na domácí trasu ukázal Lopez, který se posunul na druhé místo se ztrátou pouhých 29 sekund. Jinak se jezdci v čele, ani jejich rozestupy moc nezměnily.
Chleba se poprvé lámal na 333. kilometru, kde zůstal stát dosud vedoucí Paulo Gonçalves. Protože to bylo ve skalách, spekulovalo se o defektu pneumatiky. Portugalec ztratil opravou pět minut a pochopiteně i vedení. Tím pádem se do čela provizorně dostal Lopez a po třech hodinách jízdy na trati speciálu se za něj nalepil Despres. Oba dosavadní lídři byli v tu chvíli hodně vzadu a tak se tovární jezdec KTM a čtyřnásobný vítěz Dakaru Despres dostal (alespoň na moment) předběžně do čela průběžné klasifikace. Nervózní byli v tu chvíli Slováci, protože od waypointu číslo pět se ve výsledcích objevoval ve druhé desítce pouze Ivan Jakeš, ale ne Štefan Svitko. Všichni doufali, že šlo o chybu časoměřičů a ne o odpadnutí zatím tak fantasticky jedoucího závodníka, který byl v první desítce pořadí. Čech David Pabiška se od začátku etapy pohyboval okolo 50. místa a panovala naděje, že si bude moci o něco v celkových výsledcích polepšit. 
Krátce před koncem měřeného úseku, na osmém waypointu, se za sebe seřadili čtyři jezdci KTM v pořadí Lopez, Faria, Despres a Američan Kurt Caselli, náhradník za zraněného Marca Comu. Měli mezi sebou rozestup tři a půl minuty. Dobrá zpráva byla, že se našel ve výsledcích Svitko, a to na 13. místě. Chilan Chaleco Lopez (na menším snímku) pak poslední kilometry předvedl sólo a už nikoho před sebe nepustil. Do cíle dorazil v čase 4:56,21 hod. Za ním vydržel druhý Ruben Faria (- 2:34 min.). Cyril Despres byl provizorně třetí (- 3:48). Protože však udělal na dosud vedoucího Oliviera Paina přibližně jen čtyři minuty, neměl by jezdec Yamahy přijít o svou pozici průběžného lídra. Na před etapou druhého Davida Casteua ale dnes najel Despres víc než sedm minut, takže se přece jen posunul o jednu příčku nahoru. Situace ve špičce se tak ještě víc zdramatizovala, protože se snížily rozestupy vedoucích jezdců. Například Despres už na Paina ztrácí jen 2:22 min. Liberecký Pabiška si po dnešku opravdu polepšil a momentálně figuruje na 44. místě.
Letošní Dakar má už za sebou i první a snad i poslední tragédii.
Dva lidé zemřeli při havárii doprovodného vozidla v peruánském Los Palos. Servisní vůz z dakarské kolony se čelně srazil s taxíkem, do obou aut později narazilo další taxi. Oba mrtví cestovali v prvním taxi, sedm dalších osob bylo při nehodě zraněno. K tragédii došlo v průběhu středeční 5. etapy z Arequipy do Ariky přibližně deset kilometrů před peruánsko-chilskými hranicemi. Druhé taxi, které se snažilo srážce vyhnout, se dvakrát převrátilo přes střechu. Peruánské úřady budou havárii vyšetřovat.

Neoficiální výsledky 6. etapy

1 7 LOPEZ (CHL) KTM 
2 11 FARIA (PRT) KTM - 2:34 min.
3 1 DESPRES (FRA) KTM - 3:48
4 29 CASELLI (USA) KTM - 4:48
5 17 BOTTURI (ITA) HUSQVARNA - 5:35
6 92 ISRAEL ESQUERRE (CHL) HONDA - 6:13
7 15 VERHOEVEN (NLD) YAMAHA - 6:41
8 3 RODRIGUES (PRT) HONDA - 6:58
9 12 PEDRERO (ESP) KTM - 7:22
10 9 PAIN (FRA) YAMAHA – 7:33
12 6 SVITKO (SVK) KTM – 8:56 
14 32 JAKEŠ (SVK) KTM - 10:33 
51 65 PABIŠKA (CZE) YAMAHA - 56:00   

Průběžně po 6. etapě

1 9 PAIN (FRA) YAMAHA  
2 1 DESPRES (FRA) KTM - 2:22
3 10 CASTEU (FRA) YAMAHA - 4:48
4 7 LOPEZ (CHL) KTM - 6:06
5 11 FARIA (PRT) KTM - 8:35
6 17 BOTTURI (ITA) HUSQVARNA - 12:02
7 18 PRZYGONSKI (POL) KTM - 19:15
8 6 SVITKO (SVK) KTM - 22:08
9 92 ISRAEL ESQUERRE (CHL) HONDA - 24:38
10 3 RODRIGUES (PRT) HONDA - 25:23
15 32 JAKEŠ (SVK) KTM  - 34:44
45 65 PABIŠKA (CZE) YAMAHA - 3:21:18   

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (4x):TOPlist