Sunderland útočil, K. Benavides ale stále vede

Do zítřejší poslední etapy letošního Dakaru vyjede jako lídr průběžné klasifikace Argentinec Kevin Benavides. Tovární jezdec Hondy sice dnes prohrál s vítězem 11. etapy Britem Samem Sunderlandem (Red Bull KTM), ale stále drží ve vedení náskok 4:12 minuty. Dalším skvělým výkonem dnes Martin Michek zaútočil na celkovou TOP 10.

Jako královskou etapu, která mohla výrazně promíchat neustále řídnoucí startovní pole a rozhodnout celý závod, označovali organizátoři Dakaru čtvrteční předposlední den. Prvních 100 kilometrů bylo vyměřeno jen čistě v dunách a cíl se nacházel v Janbu na pobřeží Rudého moře. Pořadatelé kvůli vyplavené trase a špatnému počasí v oblasti, kdy déšť podmáčel cesty, měřenou část zkrátili z původních 511 kilometrů na 466 km. Na druhou stranu přidali dva přejezdy navíc, takže celková porce kilometrů se navýšila. Dal se čekat útok továrny KTM, která po odstoupení Australana Tobyho Price zatím tahá v boji proti Hondě za kratší konec. A taky to tak od začátku na trati vypadalo. Do čela šel Australan Daniel Sanders (Red Bull KTM), ale nebyl si schopen vyjet nějaký větší náskok. K němu se přidal tovární jezdec Husqvarny Chilan Pablo Quintanilla, vloni druhý na Dakaru za Ricky Brabcem (Monster Energy Honda). Naopak kvůli techickým problémům poslední tovární Yamahy ve startovním poli hned na začátku ztratil pět minut Francouz Adrien Van Beveren. K němu se později přidal i Španěl Joan Barreda (Monster Energy Honda), který přejel tankovačku. Riskoval tak nejen velkou penalizaci, ale také to, že mu před cílem dojde benzín, což se také později stalo…

Na 127. kilometru ještě vedli Sanders s Quintanillou, ale už jim začínal trochu docházet dech. Když jezdci přejeli pomyslný mezník 200. kilometru, začali se do čela hrnout vedoucí muž průběžné klasifikace Argentinec Kevin Benavides, jeho týmový kolega Ricky Brabec (oba Honda) a hlavně v Dubaji žijící Brit Sam Sunderland (Red Bull KTM). Ricky Brabec chvílemi bloudil, a i když poměrně rychle našel správnou cestu, ztratil přes šest minut. Na 306. kilometru už vedl Sunderland s náskokem 1:37 min. na Pabla Quintanillu a tří minut na Kevina Benavidese. Dobře si vedli i Walkner se Sandersem a jako každý den i Američan Skyler Howes (DAS Dakat KTM Team). Ricky Brabec byl šestý, o jedno místo za famózně jedoucím Martinem Michkem (ORION Moto Racing Group), který byl zřejmě rozhodnutý poprat se ještě o místo v konečné TOP 10. Ještě na 404. kilometru byl sedmý.

Sunderland nakonec opravdu naplnil představy továrního týmu KTM o útoku na poslední chvíli. Na závěrečné stovce kilometrů se zbavil Kevin Benavidese i Rickyho Brabce a jel si pro cenné vítězství. Krok s nim držel jen Quintanilla na Husqvarně, což je v podstatě také motocykl KTM.  V cíli měl Sunderland náskok 2:40 na Quintanillu, 6:24 min. na Kevina Benavidese, Sanders ztratil osm a půl minuty, Ricky Brabec už skoro 14. Vzhledem ke svému náskoku z minulých etap Argentinec stále před posledním dějstvím vede, ale na druhého Sunderlanda má náskok už jen 4:12 min. Michek je zatím v dnešní etapě zaznamenán na 15. pozici se ztrátou na Sunderlanda (spodní snímek) 27:47 min. Po odstoupení Barredy kvůli prázdné nádrži by se mohl celkově vyšvihnout na kýžený konec TOP 10. Jeho týmový kolega Milan Engel je v cíli se ztrátou 45 minut na 20. místě.  Libor Podmol měl ztrátu 54 minut , což stačilo na 23. místo. Jan Brabec přijel o hodinu později než vítěz a skončil sedmadvacátý.

Kevin Benavides: “Spolu s Rickym jsme udělali kus dobré práce. Byla to vážně obtížný den, dlouhý speciál se spoustou navigace.Hodně dun a písku. Jel jsem v čele snad 200 kilometrů, pak jsme na to s Rickym společně tlačili v dunách. Dostali jsme ze sebe to nejlepší. Zítra je poslední den, tak uvidíme, jsem na tom dobře. Pojedu naplno jako vždy, jinou taktiku nemám. Závod je pořád otevřený.“

Sam Sunderland: “Věděl jsem, že dneska mám poslední šanci něco s tím ještě udělat. Nebo alespoň vyhrát etapu. Dával jsem do toho všechno, celý den. Kluci vepředu jeli neskutečně dobře. Nemůžu se na sebe zlobit, odevzdal jsem na trati úplně všechno.  A jsem z toho šťastný. Máme před sebou ještě jeden den a stát se může všechno. Tento Dakar je opravdu neskutečně těžký a já jsem vděčný týmu a všem lidem v něm za jejich práci. ”

Všechny výsledky zde

https://www.dakar.com/en/rankings

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 6 Kč od 2 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist