Osmá etapa Dakaru pro Price, Australan vede i celkově

Hned první etapa po dni volna znamenala změnu ve vedení. Úvodní písečné duny na letošním Dakaru nejvíc svědčily Australanu Toby Pricovi, který triumfoval v osmé etapě a ujal se také vedení v soutěži. Price porazil dosud vedoucího Portugalce Paula Gonçalvese na Hondě o 5:17 min. a v čele kategorie motorkářů má nyní náskok 2:05 min. Fantastickou třetí pozici stále drží Slovák Štefan Svitko.

Osmá etapa se jela už opět na argentinském území a vedla ze Salty, kde byl v neděli odpočinkový den, do Belénu. Měřila celkem 766 kilometrů, speciál byl dlouhý 393 km. Druhá část Rallye Dakar znamená také podstatnou změnu terénu, závodníci budou čelit prvním úsekům s písečnými dunami. Dal se proto čekat útok specialistů na písek a složitou navigaci, kterých je ve startovním poli spousta. Stačí jmenovat Francouze Oliviera Paina a Adriena Van Beverena (oba Yamaha), tenhle typ etap ale obvykle svědčí i vedoucímu muži průběžné klasifikace Portugalci Paulu Goncalvesovi. Tovární jezdec Hondy je rovněž bývalým mistrem světa dálkových soutěží a v tomto seriálu dokázal porazit i legendárního Španěla Marca Comu a jeho KTM v plné formě. Naopak kdo zapadne do písečných pastí, ztratí drahocenné minuty.

Letmý pohled do tabulky průběžného pořadí nám říká, že po polovině soutěže dělí prvního Goncalvese od desátého Pedrera půl hodina. Druhý Price na Portugalce ztrácí 3:12 min. a třetí Svitko 9:25 min., pak následuje desetiminutová díra. V TOP 10 jsou jen dva tovární jezdci KTM, značky, která vyhrála posledních 14 Dakarů. Price a Mea doplňují soukromníci na KTM Svitko a Farres. Husqvarnu zastupuje Quintanilla, někoho může překvapovat, že dva závodníky má mezi nejlepší desítkou Sherco. Nejlepší z Čechů Ondřej Klymčiw na 24. místě by se určitě rád podíval do první dvacítky. K útoku na tento cíl má dobrou výchozí pozici, před ním 23. celkově je Španěl Armand Monleon (KTM), která má téměř stejný čas jako Ondra, dvacátý je zatím Emanuel Gyenes (KTM). Tento Rumun není žádný nazdárek, na Dakaru už dokázal zajet 17. a 21. místo celkově. Za ním český jezdec Husqvarny zaostává čtyři minuty.

6 49 MEO (FRA) KTM + 21:06
7 7 RODRIGUES (PRT) YAMAHA + 24:44 (2:00)
8 23 FARRES GUELL (ESP) KTM + 29:57
9 20 DUCLOS (FRA) SHERCO TVS + 30:32
10 17 PEDRERO GARCIA (ESP) SHERCO TVS + 31:45 (2:00)
24 31 KLYMČIW (CZE) HUSQVARNA + 1:08:47 (1:00)

Do etapy vyrazilo zbývajících 112 motorkářů a 36 čtyřkolek, uznání zaslouží Maročan Harite Gabari, který pokračoval v Dakaru i se dvěma zlomenými žebry. A celá první desítka okamžitě po startu měřeného úseku začala zajíždět fantastické časy. Motocyklistům vévodil lídr Gonclaves, který na prvním ze čtyř kontrolních úseků vedl o osm sekund před Benavidesem a 11 sekund před Meem. První pětku rychlíků uzavírali Svitko a Price. Klymčiw se zařadil na 26. místo. Problémy hlásil Francouz Michael Metge, který zastavil třikrát na prvních kilometrech speciálu, a domácí Carlos Alejandro Verza. Ten si při havárii svého quadu na 18. kilometru zlomil kotník.

Před druhým kontrolním bodem přišla první dávka písečných dun a v nich zaútočil Price. Nejprve se dostal před Goncalvese, pak si na něj najel 27 sekund a na druhém CP už to bylo slušných 2:03 min. Třetí byl v dunách Kevin Benavides se ztrátou 4:22 min. Vítěz poslední etapy před dnem klidu Francouz Antoine Méo měl před dnešním dnem obavy, protože jako nováček na Dakaru měl poprvé okusit opravdovou poušť. A jeho předtucha se okamžitě po příjezdu do dun naplnila. Pětinásobný endurový mistr světa začal rychle ztrácet. Nejprve to byly tři minuty, na CP 2 už minut sedm. Další novinou bylo, že se Svitko na tomto mezičase dostal dostal na třetí pozici za Goncalvese. Ondřej Klymčiw stále držel 26. pozici s 21minutovou ztrátou na Price.

Předposlední kontrolní bod nepřinesl žádné velké změny, kromě té, že se Svitko zase propadl na pátou pozici. Na vedoucího Price v té chvíli ztrácel sedm minut. Australan na tovární KTM se zanedlouho stal dokonce virtuálním lídrem celého Dakaru, když na posledním čtvrtém CP natáhl odstup od Goncalcese na 3:44 min, přičemž jeho ztráta před startem etapy byla 3:12 min. S napětím se čekalo, až jezdci dokončí závod do cíle měřeného úseku.

Osmou etapu nakonec vyhrál Toby Price, který na posledním úseku do cíle ještě navýšil svůj náskok na Goncalvese na konečných 5:17 minuty. To znamenalo, že se po pondělku dostal i do čela průběžného pořadí Dakaru, před portugalským továrním jezdcem Hondy nyní vede o 2:05 min. Fantastickou třetí pozici stále drží Slovák Štefan Svitko, který dnes dojel čtrvtý za skvěle finišujícím Chilanem Pablem Quintanillou (Husqvarna). Ondřej Klymčiw dojel na 28. pozici se ztrátou 39 minut. Celkově se posunul o jednu pozici dozadu na 25. místo. David Pabička a Milan Engel se celou dobu etapy drželi ve čtvrté desítce a v cíli brali 35. a 37.místo. Oba si po dnešku určitě celkově o tři, čtyři místa polepší. Osmdesátý byl v osmé etapě Rudolf Lhotský, osm příček za ním dojel i Jan Veselý.

Kromě prvních dvou míst se v Top 10 jinak nic nezměnilo.Goncalves v cíli uvedl, že měl v polovině měřeného úseku pád a je rád, že se nezranil. Rozbil ale panel s navigací a celou dobu se bál, aby mu nezkratovaly kabely. Benavides dodal, že jel většinu etapy bok po boku s Antoinem Meem. Největší problémy mu působilo velké horko a jemný písek. Vítěz etapy Price zůstal skromný: „Nebylo to tak perfektní, jak to vypadalo. Udělal jsem několik chyb a při několika příležitostech jsem měl i pořádný kus štěstí. Ale nakonec to byl pro mne perfektní den. Sice vedu celkově, ale je za námi teprve osmá etapa. S Paulem nás čeká ještě hodně soubojů.“

6 49 MEO (FRA) KTM + 28:44

7 7 RODRIGUES (PRT) YAMAHA + 30:51 (2:00)

8 23 FARRES GUELL (ESP) KTM + 37:32

9 17 PEDRERO GARCIA (ESP) SHERCO TVS + 39:41 (2:00)

10 20 DUCLOS (FRA) SHERCO TVS + 49:41

25 31 KLYMČIW (CZE) HUSQVARNA + 1:44:38 (1:00)

34 37 PABIŠKA (CZE) KTM + 3:07:07 (1:00)

Quady celkově:

1 252 M PATRONELLI (ARG) YAMAHA 32:47:25 (9:00)

2 253 A PATRONELLI (ARG) YAMAHA + 2:06 (1:00)

3 265 HERNANDEZ (PER) YAMAHA + 32:50 (1:00)

4 264 KARYAKIN (RUS) YAMAHA + 43:56

5 254 GONZALEZ FERIOLI (ARG) YAMAHA + 46:17 (1:00)

Náš tip

Tipovačka Rally Dakar: Tipujte s námi pořadí jezdců Rally Dakar a vyhrajte jednu ze zajímavých cen.