Obhájce Sunderland po havárii odstoupil z Dakaru

Velký šok hned na úvod Dakaru! Obhájce triumfu z loňska a poslední mistr světa FIM v dálkových soutěžích  Sam Sunderland je ze hry venku. Britský tovární jezdec GasGasu těžce havaroval už na 52. kilometru první etapy a musel být převezen do nemocnice. Vítězem prvního dějství se stal Američan Ricky Brabec. 

Po silvestrovském 13kilometovém prologu začal dnes 45. ročník Rally Dakar úvodní ostrou etapou. Měřila téměř 600 kilometrů, z toho bylo 367 měřených. Vedla po smyčce okolo základního bivaku Camp Sea. Sunderland od samotného startu vyrazil velmi rychle a zajížděl nejlepší časy. Na 37. kilometru ještě na svém motocyklu GasGas RX 450F vedl před Chilanem Pablem Quintanillou a Španělem Joanem Barredou (oba Honda), ale o 20 kilometrů dále havaroval a těžce si pochroumal záda. Chvíli ho ošetřovali přímo na trati, ale pak byl převezen do nemocnice v Yanbu. Dobrá zpráva je, že byl plně při vědomí a mohl hýbat končetinami, ale musí podstoupit další testy. Obhajoba dakarského vítězství tak pro něj skončila stejně jako v roce 2018, kdy odstoupil po nehodě ve 4. etapě. Tovární tým GasGasu tak dále pokračuje už jen s australskou enduro hvězdou Danielem Sandersem, který toho v minulé sezoně moc nenajezdil kvůli léčbě komplikované zlomeniny lokte.

Po odpadnutí zřejmě největšího favorita Sunderlanda se ujali tempa Američané. Do čela se dostal Mason Klein (BAS World KTM Racing), dobře nu sekundoval v Čechách velmi populární Skyler Howes (Husqvarna) a dobře se držel i Ricky Brabec (Honda). Čeští motorkáři si vedli střídavě. Martin Michek (Moto Racing Group) začal podle předpokladů a pohyboval se okolo 20. místa, ale jeho týmový kolega Milan Engel výrazně ztrácel (později vyšlo najevo, že zastavoval u zraněného jezdce a čas by mu měli vrátit). Další Češi Jan Brabec, David Pabiška a Libor Podmol byli na hraně první padesátky.

Na 133. kilometru stále vedl Mason Klein o 46 sekund před Ricky Brabcem a Barredou, 1 minutu a 34 sekund ztrácel Quintanilla, zrychlovali vítěz včerejšího prologu Australan Toby Price (KTM) a hlavně Sanders. Zaostávali naopak Chilan Cornejo (Honda) a Rakušan Matthias Walkner (KTM), který zastavil a pomáhal u pádu Sunderlanda. 168. kilometr: První Mason Klein, + 1:26 min. Sanders, + 1:51 Ricky Brabec, + 2 minuty Barreda a Quintanilla. Finále však patřilo Danielovi Sandersovi, který snad uháněl k cíli na počest svého padlého parťáka. Jel rychle, nebloudil, vyvaroval se všech chyb.

První v cíli byl sice mladíček Klein, ale horečně se čekalo na časy jezdců, kteří dorazili po něm. Po chvíli mohlo být jasno: První etapu měl vyhrát Sanders s náskokem pouhých sedmi sekund na Quintanillu a deseti vteřin na Rickyho Brabce. Klein se v závěru propadl na pátou pozici. Australan ale vzápětí dostal dvouminutovou penalizaci, stejný trest neminul i Quintanillu, a tak se vítězem dnešní etapy v kategorii motocyklů stal Američan Ricky Brabec, startující na továrni Hondě. Druhý je klasifikován Argentinec Kevin Benavides (KTM) a třetí Klein. Slovák Štefan Svitko a nejrychlejší Čech Martin Michek dojeli za sebou na 19. a 20 místě. Jejich ztráta na vítěze činila okolo 14 minut. "Dnešní etapa, musím říct, nás pořádně prověřila. Hodně kamení, šplhání do kopců. Chvílemi to připomínalo až trial. Navíc mraky speed limiterů, které prověřovaly pozornost," uvedl Michek. V cíli jsou už i Jan Brabec (+40 minut a 48 vteřin),  Libor Podmol (+51:45) a Milan Engel (+1:14:42). Jejich pořadí se ještě může měnit.  

  Aktualizované výsledky sledujte zde:

https://www.dakar.live.worldrallyraidchampionship.com/en/bike/standings

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist