Na Marocké rally vede Goncalves

Mistrovství světa dálkových soutěží 2016 nakročilo do svého závěrečného dějství. Už 17. ročník Marocké rally, oficiálně Rallye OiLibya Maroc, se jede pod přímou patronací krále Mohammeda VI. a rozhodne o zisku titulu mistra světa. Po druhé etapě vede Portugalec Paulo Goncalves na tovární Hondě.

Morocco Rally sestává z prologu a pěti etap a závodníci ujedou ve složitých podmínkách pouštních dun 1882 kilometrů, z toho 1317 km měřených. V sázce je titul mistra světa v dálkových soutěžích (FIM Cross Country Rallies World Championship), před Marokem vedl průběžnou klasifikaci Chilan Pablo Quintanilla (Husqvarna) s náskokem 11 bodů na Brita Sama Sunderlanda (KTM). Třetí byl vítěz letošního Dakaru Australan Toby Price (KTM), který musel jeden z letošních závodů vynechat kvůli zranění. V Maroku chybí nejlepší žena Laia Sanz (KTM), jež se připravuje na enduráckou Šestidenní (ISDE), která se letos uskuteční od 11. října v jejím rodném Španělsku.

Do 50 kilometrů dlouhého prologu se sedmikilometrovým měřeným úsekem vyjelo z náměstí Al Amal 62 motorkářů (45 FIM a 27 Enduro Cup) a pouhých 5 quadů. Mezi čtyřkolkami si titul už s předstihem zajistil známý Polák Rafal Sonik (Yamaha). Kratičká etapa se stala kořistí Price, který vyhrál o osm sekund před Quintanillou a 10 sekund před Sunderlandem. „To byl jen takový předkrm, už se nemohu dočkat dlouhých pouštních etap, které vyselektují ty nejlepší z nás. Motorka mi jede fantasticky,“ smál se v cíli Price. Famózní Australan vyhrál i první etapu, která byla nazvána Přímořská, a jezdci ji označili za velmi rychlou. Price zvládl 240 km s dvěmi měřenými úseky 70 a 50 km nejrychleji, v cíli měl náskok na Argentince Kevina Benavidese (Honda) 1:06 min. a na týmového kolegu Sunderlanda 1:34 min. Prvních 15 jezdců se vměstnalo do pěti minut, takže bylo jasné, že soutěž je letos vyrovnaná a rozhodnutí přijde až v dalších etapách.

Druhá etapa měla být první části dlouhého maratonu, ale do vývoje závodu zasáhli maročtí vojáci, kteří bez udání důvodů zastavili a zpozdili některé jezdce, například Argentince Kevina Benavidese. Pořadatelé tedy etapu z bezpečnostních důvodů a také proto, aby nebyl někdo znevýhodněn, zkrátili a jezdce po dojezdu navedli zpátky do bivaku M’Hamid. Vítězem byl vyhlášen tovární jezdec Hondy Paulo Gonçalves před jeho týmovým kolegou Američanem Ricky Brabcem. Portugalec se také dostal do čela provizorní průběžné klasifikace s náskokem 45 sekund na Price. Výborně si zatím vede Slovák Štefan Svitko, který v barvách Slovnaftu okupuje devátou příčku celkově.