Marc Coma počtvrté králem Dakaru

Jak se dalo očekávat, poslední etapa Dakaru už se jela jen pro formu a vyhrál ji včerejší smolař Španěl Joan Barreda Bort na tovární Hondě. V cíli se však oslavoval jiný Španěl Marc Coma, který po naprosto dokonalém výkonu svém i své KTM triumfoval na nejtěžším závodě světa už počtvrté. Jeho úspěch umocnilo i druhé místo jeho nosiče vody Jordi Viladomse. Fantastický závod absolvovali i Slováci Štefan Svitko a Ivan Jakeš, stejně jako Čech David Pabiška.

Vloni vyhrál Dakar Francouz Cyril Despres, tehdy ještě na KTM, v zádech se svým pobočníkem, Portugalcem Rubenem Fariou. Jejich double letos rakouská fabrika zopakovala v závodě, který byl zřejmě nejnáročnější za posledních mnoho let a také konkurence byla mnohem silnější. Sobotní epapu jezdci zvládli za dvě hodinky, původně vyhrál Cyril Despres na Yamaze, ale po dojezdu dostal pětiminutovou penalizaci a vítězství tak připadlo druhému v cíli Joanu Barredovi. Coma dokončil až jako osmnáctý. Svitko s Jakešem dojeli v klidu před Comou, na začátku druhé desítky, Pabiška obsadil 24. pozici. V konečné klasifikaci vybojoval Svitko deváté místo, Jakeš jedenácté a liberecký Pabiška osmnácté, čímž si bohatě splnil svůj cíl – vylepšit si svůj dosud nejlepší motorkářský výsledek (jel i trucky) na Dakaru, kterým bylo 26. místo v roce 2010. Letošní Dakar oficiálně dokončilo 78 motorkářů, 15 quadů, 61 aut a 50 kamionů, což je 47 procent z těch, kteří 5. ledna vyrazili na trať z argentinského Rosaria.

„Konečně v cíli, dokázali jsme to, David v dnešní etapě 24., Štefan 12. Vynikající výsledek,“ hlásili jezdci týmu SP Moto MRG (na horním snímku) po dojezdu do cíle v chilském Valparaisu. Včera ještě panovaly obavy o zdraví Davida Pabišky. „Předposlední etapa za námi, oba jezdci s menšími problémy dojeli, David na 28. místě, celkově na 18., Štefan na 13. místě, celkově na 9. Mechanici budou mít hodně práce, obě motorky mají několik šrámů, k tomu ještě David naražené levé koleno. Zítra start do poslední nejkratší etapy, končící ve Valparaisu, kde je hned poté cílové pódium a vyhlášení vítězů,“ ozval se SP Moto tým v noci na svém Facebooku.

Vítěz Marc Coma: „Mám opravdu velmi silné osobní pocity. Odrážejí tu dřinu a oběti, které musíme našemu sportu přinášet. Byl to extrémní závod se zdary i nezdary. Když se ohlédnu zpět, vzpomínám, jak jsem vloni nemohl nastoupit na start kvůli zraněnému rameni. A teď jsem tady jako vítěz. Chtěl bych poděkovat všem, kteří byli okolo mě a kteří mi ten comeback umožnili. Pokaždé, když Dakar vyhraju, říkám si, že si musím ten pocit v sobě uchovat. Udělám to se svými milovanými, mou rodinou. Nevím, jestli tady ještě někdy zase vyhraju. Pokusím se, budu pro to velmi tvrdě makat, ale je to velmi komplikovaná rally, už se mi to nemusí podařit."

Druhý celkově Španěl Jordi Viladoms, náhradník v týmu KTM za Američana Kurta Casseliho, který se na konci minulého roku zabil v Mexiku: „Jsem až po okraj naplněný štěstím a dojetím, Je to pro mne opravdu velká věc, zvláště poté, čím jsem si minulý rok musel projít. Z toho výsledku jsem úplně nadšený."

Třetí celkově, Francouz Olivier Pain (Yamaha):
„Tento ročník byl plný velkých emocí. Já měl velmi těžký první týden, ale ve druhém se mi všechno bohatě vrátilo. Dosáhl jsem svého cíle, místa na podiu. Pořádně jsem se na tento Dakar připravoval, ale tady ta konkurence byl velmi silná. Když přišel odpočinkový den, byl jsem za podiem 40 minut a pořád jsem na to musel myslet. Blížil jsem se pak k Jordimu Viladomsovi kousek po kousku a taky jsem benefitoval ze smůly Joana Barredy. Pořád jsem měl navíc v zádech Cyrila Desprese...Nebylo to vůbec jednoduché. Dneska ráno už jsem nebyl vůbec nervózní, jenom jsem se těšil do cíle.“