Marc Coma po 2. etapě do čela Dakaru

Očekávaný souboj Marca Comy, Cyrila Desprese a Chaleka Lopeze v kategorii motocyklů vypukl naplno už ve 2. etapě letošního Dakaru. Všichni tři favorité jeli na hranici možností a pořadí se měnilo po každém mezičase rychlostní zkoušky. V cíli se z nejlepšího času nakonec radoval tovární jezdec KTM Coma, který se tak dostal i do čela soutěže.

Druhá etapa 34. ročníku nejtěžšího závodu světa se odehrála na trase Santa Rosa dela Pampa - San Rafael. Jezdce čekala na argentinských cestách necestách pořádná dávka kilometrů, když spojovací úsek měřil 486 km a ten měřený 295 km. Stejně jako včera závodníci okusili několik menších dun, přibyly ale úseky, které se jely v písku „nihuil“, šedého od dávných vulkanických erupcí. Připomeňme ještě, že po 1. etapě vedl klasifikaci motocyklů Chilan Chaleco Lopez o 14 sekund před několikanásobným vítězem Dakaru Marcem Comou. Na prvním mezičase měřeného úseku se v pondělí ve vedení usadil Francouz Cyril Despres, stájový kolega Comy u továrního týmu KTM. Španěl na svého velkého soupeře ztrácel 26 sekund, třetí Lopez zaostával jen 48 sekund. Pak ale nastaly velké okamžiky Comy, který nejprve Despresův náskok podstatně ztenčil a o něco později se dokonce dostal do vedení. Třetí příčku za Despresem si stále udržoval Lopez na Aprilii, který ale už poněkud ztrácel. Despres se pak ještě jednou zmohl na odpor a šel do vedení mezi třetím a čtvrtým mezičasem, ale nakonec přece jen triumfoval Coma, který dosáhl času 3:07'21 hodiny. Do cíle erzety stačil ještě udělat na Desprese minutu a 18 sekund. Lopez stále ztrácel a před koncem dokonce podlehl Španělovi Joanu Barredovi na husqvarně, který překvapivě zaznamenal už dva skvělé výsledky po sobě. Obhájce loňského vítězství Coma se tak dostal i do čela průběžné klasifikace závodu s náskokem dvou a půl minuty na Lopeze.
O náročnosti druhé etapy svědčí i fakt, že problémy zpomalily či dokonce zastavily několik výborných jezdců. Menší ztrátu nabrali Portugalec Ruben Faria a už včera výborně jedoucí Američan Quinn Cody. Do konce RZ ale ještě zabrali a oba nakonec dojeli ve druhé desítce startovního pole. Možný konec hlásí tým okolo skvělého amerického soukromníka Jonaha Streeta, jehož yamaha během měřeného úseku vytuhla a jezdec ji nebyl schopen zprovoznit. Úplně jiná kapitola byl příběh Manuela Jametta, který těžce havaroval na 206. kilometru speciálky, zůstal ležet u trati a byl dlouho ošetřován. Nakonec musel vzdát. Oficiální diagnóza zní spousta polámaných prstů na noze.

Ve výborných výkonech pokračují Slováci a z nich hlavně Dušan Svitko (KTM) a Ivan Jakeš (BMW). První z nich se od začátku erzety pohyboval ve třetí desítce a nakonec skončil dvacátý se ztrátou 16:30 min, Jakeš dojel o osmnáct příček za ním s dvojnásobnou ztrátou. Jediný letošní český zástupce ve startovním poli motocyklistů Jan Veselý na své yamaze v barvách Czech Dakar Teamu jel jako vždy tak, aby dokončil. Věren svému startovnímu číslu 100 se pohyboval na konci první stovky průběžného pořadí a dokončil etapu jako 98. se ztrátou hodina a 47 minut. Po dojezdu 1. etapy Veselý uvedl, že jel maximálně na jistotu a říkal, že se teprve musí rozjezdit a že motorka funguje báječně. Po dvou etapách se Svitko neoficiálně drží na naprosto skvělé osmnácté pozici, Jakeš si lehce pohoršil na 37. místo, další Slovák Dušan Cipka je sedmaosmdesátý a Veselý stý se ztrátou 2:00:19 hodin – jedno místo za slavným francouzským silničářem Matthieuem Lagrivem. Do etapy odstartovalo 177 jezdců a dokončilo ji 131 motocyklistů.
Despres: „První etapa byla taková na zahřátí a ta druhá, ta mi pořádně zvedla sebevědomí. Byl to celkově dobrý den, ale od rána se vyskytovalo dost prachu, hlavně při předjíždění. Většina kluků ale nechávala dost prostoru na předjetí. Rád bych jim všem poděkoval. Ve druhé části měřeného speciálu to bylo o hodně těžší, písek byl dost jemný.“
Coma: „Od startu to bylo velice rychlé. Jel jsem spolu s Chalecem a je třeba říci, že jeho Aprilia byla strašně rychlá. Ve druhé části etapy byly písek a duny. Bylo to daleko techničtější, velkou roli sehrála i navigace. Mám radost, že jsem se neztratil.“
Soutěž quadů na letošním Dakaru čím dál víc připomíná frašku. Sedmička po technické přejímce vyloučených jezdců z celkového pořadí Dakaru, mezi kterou figuruje i český veterán Josef Macháček, pokračovala ve 2. etapě závodu mimo soutěž. Je velkým výsměchem, že etapu dokončil v suverénně nejrychlejším čase jeden z „postižených“ Polák Lukasz Laskawiec, když vedl prakticky od začátku do konce měřeného úseku. Připomeňme, že Laskawiec jede na stroji z dílny Josefa Macháčka, stejně jako čtvrtý nejrychlejší muž etapy, další Polák Rafal Sonik. Ještě větší úsměv na tváři může vzbudit fakt, že dvěma vyloučeným Francouzům byl nakonec jejich protest uznán, zatímco Macháčkovi nikoli. A jak český jezdec, pětinásobný vítěz Dakaru, slíbil, tak nakonec i učinil. Po dojetí druhé etapy ve zmanipulované soutěži raději skončil...