Honda odjíždí na Dakar se čtyřmi hvězdami

Se čtyřčlennou jezdeckou sestavou, ve které se kloubí zkušenost i dravé mládí, odjíždí na 44. ročník Dakar Rally tovární tým Monster Energy Honda. Jejich jediným cílem je získat po 18leté nadvládě KTM třetí triumf pro Hondu v řadě za sebou.    

Honda těží s pětiletého partnerství s movitou firmou Monster Energy. Kvalitní finanční zázemí, skvělé motocykly Honda CRF450 RALLY a mimořádně dobří jezdci přivedli japonskou značku k dakarskému titulu v roce 2020 zásluhou Američana Rickyho Brabce i k dalšímu triumfu o rok později. O ten se zasloužil třiatřicetiletý Argentinec Kevin Benavides, který ale po Dakaru přestoupil ke KTM. Jeho nástupce nemohl mít ve světě dálkových rally lepší jméno. Je to Chilan Pablo Quintanilla, kterého Honda přetáhla z továrního týmu Husqvarna. „Na Dakaru 2021 se náš tým Monster Energy Honda ukázal jako velmi odolný. Nejenže vyhrával etapy a vedl velkou část závodu, ale několik našich jezdců neustále soupeřilo o první místo. Motocykl jim navíc tento úkol usnadnil, neustále dokazoval svou sílu a spolehlivost,“ pochvaluje si vedení fabriky.

Ale stará pravda praví, že pokud je něco těžšího než vyhrát, pak je to obhajoba. Pro čtveřici jezdců Hondy bude proto Dakar číslo 44 obrovskou výzvu. Třicetiletý Američan Ricky Brabec, dakarský šampion z roku 2020 a vicemistr z roku 2021, pojede se startovním číslem dvě. Na ničem jiném, než na Hondě Dakar neabsolvoval. Třikrát nedokončil, ale vyhrál už sedm etap a naposledy i prolog v Džiddě. Už při své debutu v roce 2016 dokázal dokončit v TOP 10. Umí na všech typech terénu a je velmi spolehlivý.

Mladý, teprve sedmadvacetiletý chilský příslib José Ignacio 'Nacho' Cornejo, se vrací do Saúdské Arábie v naději, že vylepší hořkosladké zklamání z ledna 2021. Nikdo mu už nevezme etapové vítězství (celkově už třetí) a fakt, že vedl závod v tak těžké konkurenci celé tři dny. Pak ale drsně havaroval a jeho šance skončily předčasně. Letos pojede s jedenáctkou. V celém startovním poli patří Nacho k nejmenším jezdcům - měří 166 centimetrů. Nejlepší výsledek z pěti odjetých ročníků má konečnou 4. pozici v roce 2020.

Bývalého španělského motokrosaře se zkušenostmi z mistrovství světa Joana Barredu, který opět poveze startovní číslo 88, není třeba představovat. Osmatřicetiletý matador má aktuálně na svém kontě nejvyšší počet etapových vítězství (27) v kategorii motocyklů. Když má svůj den a neselže v navigaci, je schopný porazit zbytek jezdeckého pole o 20 minut. Je téměř záhadou, že jako nejlepší konečný výsledek ho zdobí jen páté místo. Letos v lednu dojel na nepovolené tankování a obří penalizaci.

Pětatřicetiletý Pablo Quintanilla z Valparaisa je v týmu nováčkem, ale rozhodně ne na Dakaru. Velkých pouštních dobrodružství odjel už devět. Chilan už stál třikrát na stupních vítězů, jednou by druhý, dvakrát třetí. A pokud je vám to málo, tak byl dvakrát i čtvrtý (2015 a 2019) v roce muž klasifikace. Je také držitelem dvou titulů mistra světa dálkových soutěží. Pro Dakar si vybral „šťastnou“ sedmičku. Rallye Dakar 2022 odstartuje 1. ledna v saúdskoarabském Ha'ilu a po 12 rychlostních zkouškách a dnu odpočinku skončí 14. ledna ve starodávné Džiddě.  

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist