Despres vyhrál Dakar, Svitko senzačně pátý!

Vítězem letošního ročníku Dakaru se stal francouzský jezdec Cyril Despres, slovenský jezdec Štefan Svitko obsadil skvělé 5. místo. Poslední etapa, kterou vyhrál Nor Pal Anders Ullevalseter, už sice dle očekávání nic nezměnila na celkovém pořadí, ovšem na výborném třetím místě ji dokončil Slovák Svitko.

Jezdec KTM Cyril Despres trumfoval na Rally Dakar 2012 před Marcem Comou. Nor Pal Anders Ullevalseter vyhrál poslední etapu, ve které Slovák Štefan Svitko obsadil skvělé třetí místo.

Vítězství Cyrila Desprese bylo zásluhou především jeho skvělé taktiky a díky vyrovnaným výkonům. Francouzský jezdec vyhrál celkem tři etapy a stal se tak už potřetí vítězem této maratónské Rally. Jeho dlouholetý soupeř Marc Coma skončil druhý, když za 14 etap ztratil pouze 2.43 minuty, ovšem k tomu je potřeba připočíst jeho penalizaci za předposlední etapu, takže jeho celková ztráta činila 53.20 minuty.
Jen pro úplnost, zatímco Despres měl celkovou penalizaci 15 min, tak Coma si připsal dohromady 1 hodinu. Jinak z Top 10 si jediný jezdec nepřipsal žádnou penalizaci a tím byl Slovák Štefan Svitko. Portugalec Helder Rodrigues dokompletoval jako třetí celková podiová umístění. Za čtvrtým Španělem Vilamdosem dojel na skvělém pátém místě už zmiňovaný slovenský motorkář Štefan Svitko. Zklamáním byl výkon českého zástupce Jana Veselého, který obsadil až 65. místo s obrovskou ztrátou větší než 19 hodin.

Finálová etapa se jela z Pisca do Limy a na její start nastoupilo celkem 98 zbývajících motocyklistů. Po 134 km se jela poslední speciální zlouška, měřící 29 km. Na rozdíl od ostatních etap se tentokrát startovalo v opačném pořadí a to vždy ve dvojicích. Pouze jezdci Top-10 celkové klasifikace byli vypuštěni po jednom.

Start byl kvůli špatnému počasí posunut o 30 minut a jako první se na trať vydal Chilan Rodrigo Illanes a ten také vjel jako první do Limy, kde byl dnešní cíl a byl skvěle přivítán tisíci přítomnými diváky. V tu dobu ale byli ještě stále na trati oba nejlepší jezdci Dakaru 2012 Cyril Despres a  Marc Coma. Všechny katastrofální možnosti vzali za své a zatímco Coma absolvoval svou poslední zkoušku za 23.29 minut, tak Cyril Despres v čase 26.07 minut vůbec neriskoval.
Nor Pal Anders Ullevalseter byl před poslední etapou šestý a jelikož bojoval o toto místo s Gerardem Farresem Guellem, tak musel jet opravdu naplno. Časem 22.26 minuty vyhrál poslední etapu a porazil Comu o 1.08 minuty. Skvělý výkon předvedl Štefan Svitko a dostal se v dnešním finále na podium. Ovšem vítězem Rally Dakar 2012 se stal Francouz Cyril Despres.