Den volna na Dakaru: Velké prádlo a výšková nemoc

V pátek se dakarská karavana na den zastavila. Na řadu přišel den volna, na který už se všichni závodníci po předchozích extrémních etapách upřímně těšili. Účastníci závodu překročili hranice z Peru do Bolívie a zároveň vystoupali vzhůru. Hlavní město La Paz, kde byl rozprostřen další bivak, totiž leží v nadmořské výšce kolem 3700 metrů.

Pilot kamionu týmu Big Shock Racing Martin Macík, jeho navigátor František Tomášek ani motorkářský kolega Jan Brabec ale problémy s aklimatizací nezaznamenali. Znovu se potvrdilo, že jejich soustředění v peruánských horách týden před Dakarem byl dobrý nápad. Zato zbytek týmu překonával malátnost, bolení hlavy a další nepříjemné stavy, které extrémní nadmořské výšky přinášejí. Mechanikům proto trval servis o dvě hodiny déle, než jsou běžně zvyklí. Po jejich výkonu však jsou závodní stroje týmu Big Shock Racing opět jako nové. A očistou prošli i jezdci. „Proběhla osobní hygiena. Já jsem se po čase rád oholil. František i Brabčák si vyprali kombinézy, umyli jsme si boty, vyčistili přilby i kabinu auta, abychom do druhé poloviny nastoupili zase čistí a voňaví,“ popisuje Martin Macík, který zatím v poli kamionů drží krásné čtvrté místo.

„Těšíme se také, že se v klidu najíme a vyspíme. My na motorce startujeme do etap vždy jako první, vstávám o několik hodin dřív než Martin s klukama. Takže jsem se potřeboval dospat,“ říká Jan Brabec, letošní dakarský nováček, který soutěž zatím zvládá s nevídaným přehledem. Navigátor František Tomášek si musel připravit road book na následující etapu a na řadu přišly také rozhovory pro média nebo živé vysílání pro fanoušky na sociálních sítích. Menší nepříjemností je, že se v bivaku týmu Big Shock Racing opět rozšířila rýmička. Už několik členů týmu nemůže mluvit, stejně jako Martin Macík v úvodu závodu. Další mají kašel a rýmu, takže den volna přišel jako na zavolanou a alespoň krátký odpočinek pomohl dostat se znovu do formy. Už v sobotu se tým pustí do dalších dobrodružství. Všichni se na ně těší a věří, že se druhá polovina závodu bude vyvíjet stejně dobře jako ta první.

Volný den přivítali i členové dalšího českého týmu Moto Racing Group. "Volna jsme využili k opravám, kontrolám a úklidu snad úplně všeho, co máme s sebou. Po několika dnech plných písku je vše opět ve 100procentním stavu!  Také Honza Veselý využil volného dne, aby se podíval na šroubek své motorce. V sobotu závodníky čeká maratónská etapa, což znamená, že se do jeho kůže vcítí každý závodník, bez rozdílu. Všichni si budou muset po etapě udělat minimálně základní servis bez asistence mechaniků!" uvedl tým na svém Facebooku. Jan Veselý jede soutěž v nejobtížnější kategorii Malle Moto, tj. bez pomoci asistenčního týmu. 

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist