Dakar pokračoval zkrácenou etapou, vítězem Meo

Do osudu jubilejního 40. ročníku Rally Dakar zasáhlo stejně jako vloni počasí. Zasněžené vrcholky And a déšť v dalších oblastech přinutil pořadatele, aby vypustili první polovinu dnešní šesté etapy. V závodě už nepokračuje další Čech. Motorkář Rudolf Lhotský z týmu BARTH Racing na doporučení lékařů vzdal. Dnešní zkrácenou etapu vyhrál s minimálním náskokem tovární jezdec KTM, Francouz Antoine Meo.

Do osudu jubilejního 40. ročníku Rally Dakar zasáhlo stejně jako vloni počasí. Zasněžené vrcholky And a déšť v dalších oblastech přinutil pořadatele, aby vypustili dnešní první polovinu 6. etapy. Dakar dnes opustil Peru a jeho drsné pouště s vysokými pískovými dunami a přesunul se do hor a do druhé pořadatelské země Bolívie. Závod nabral na rychlosti, jezdcům sotva nechával dostatek času na prohlídku mnoha krásných vodních ploch, která etapu lemovaly, včetně slavného vysokohorského jezera Titicaca, známého z mnoha knih a filmů. Celková délka etapy měla být původně 758 kilometrů, s měřeným úsekem dlouhým 313 kilometrů. Zasáhla ale příroda a organizátoři ráno celou první polovinu etapy zrušili.

Šlo o to, aby hlavně motorkáři minuli průsmyk, který se nachází v nadmořské výšce 4 700 metrů a je momentálně zasněžený. Teploty tam spadly pod bod mrazu. Dnešním cílem bylo každopádně dostat se do hlavního města Bolívie La Pazu, kde bude v pátek probíhat den volna. "Z obrovských dun a z přijatelných teplot vyrážíme do chladu a vody. Čeká nás bahno, déšť a podle pořadatelů dokonce sníh,“ tvrdil Josef Macháček z týmu BARTH Racing, který včera v kategorii čtyřkolek dojel na 12. místě.

Včera večer ukončil svou dakarskou pouť český jezdec Rudolf Lhotský. „S lítostí oznamuje, že Rudolf Lhotský k dnešnímu dni již nepokračuje v závodě. Ve včerejší etapě utrpěl po pádu poranění břicha. Pátou etapu nicméně dokončil a zvládl dojet cca 200 km dlouhý přejezd do bivaku. Večer šel na lékařské vyšetření a po doporučení lékařů se rozhodl v závodě nepokračovat,“ uvedl tým BARTH Racing. „Stalo se to padesát kilometrů před cílem, když jsem najížděl z duny na dunu. V tom nejnižším místě jsem se podíval do roadbooku, a v tu chvíli mě překvapila díra s jemním pískem feš-feš. Bohužel se mi zavřely řídítka a břichem se na ně napíchl,“  popisoval klíčový moment Lhotský, který se před odstoupení držel na 91. pozici. Po včerejšku vzdali ještě další motorkáři Aravind Prabhakar, Guillaume Chollet, José Israel Borrell a Jairo Segarra.

Zkrácenou etapu po 356 km dlouhé spojovačce pak rozjel na břehu jezera Titicaca včerejší suverénní vítěz Španěl Joan Barreda. Ale ačkoli tovární jezdec Hondy v náznacích sliboval, že bude opět ostře útočit, aby smazal ztrátu na lídra Dakaru Adriena van Beverena (FRA-Yamaha), tentokrát vynikli jiní. Měřený úsek byl nakonec dlouhý 167 kilometrů. Do vedení se záhy dostal Francouz Xavier De Soultrait na tovární Yamaze, ale nebyl schopný si vyjet výraznější náskok. Krok s ním držel překvapivě Argentinec Diego Martin Duplessis (Honda), před dnešním startem až 25. celkově, a také například vítěz Dakaru z roku 2016,  Australan Toby Price na tovární KTM.  

Na třetím (původně sedmém) waypoitu už nebyl v čele De Soultrait, ale Price, který zatím jede na Dakaru zadrženě, jakoby vyčkával na tu správnou příležitost. Devatenáct sekund za ním byl Argentinec Kevin Benavides (Honda) a 23 sekund ztrácel jeho týmový kolega u KTM, několikanásobný endurový mistr světa Francouz Antoine Meo. Barreda měl odstup tři a půl minuty, Van Beveren 2:50 min., De Soultrait 1:11 min. Slovák Štefan Svitko (KTM) tentokrát začal na konci druhé desítky, ale neustále se zlepšoval a na třetím WP už byl desátý. Z Čechů se dnes pořádně zakousnul do tratě Milan Engel (Moto Racing Group), který na WP 2 (původně 6) držel třicáté místo, Jan Brabec (Big SHOCK Racing) tam byl 41.    

V závěru ještě přitvrdil Antoine Meo a nakonec i vyhrál s minimálním půlminutovým náskokem. Price a Benavides měli na druhém místě shodný čas. Protože Van Beveren dnes ztratil na vítěze tři a půl minuty, před zítřejším dnem volna v bolivijském La Pazu se do čela průběžného pořadí dostal tovární jezdec Hondy, mimořádně každý den spolehlivý Argentinec Kevin Benavides. A to jede svůj teprve svůj druhý Dakar! Druhý Van Beveren na něj ztrácí necelé dvě minuty. Svitko v závěru neuhájil desátou pozici a dojel patnáctý. I tak se ale dostal do celkové Top 10, když na posledním místě první desítky vystřídal Američana Rickyho Brabce (Honda). V cíli už jsou také Milan Engel a Jan Brabec, kteří jsou zaznamenáni na 30., respektive 42. místě. Quady dnes vyhrál Argentinec Jeremias Gonzales Ferioli, 13. figuruje ve výsledkové listině Josef Macháček. Průběžně ale stále vede Ignacio Casale z Chile.

Výsledky 6. etapy a celkové pořadí naleznete zde:

https://www.dakar.com/en/rankings/stage-6

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist