Dakar ohrožuje fenomén El Niňo

Zatímco z Afriky vyhnaly dakarskou rallye neustálé obavy z útoků ozbrojenců a válek, je možné, že z Jižní Ameriky účastníky nejtěžšího motoristického závodu světa vyžene počasí. Trasy v Argentině a Bolívii, kam má 38. ročníku závodu zavítat, totiž sužují bouře a záplavy. Lidé se bojí o holé životy, než aby se zajímali o nějaké sportovní dění.

Dakar 2016 odstartuje už v sobotu 2. ledna prologem s kratičkým speciálem, který vyvede jezdce z Buenos Aires do prvního bivaku, označeného jako 0, ale pohledy všech se v těchto hodinách znepokojeně upírají k nebi. Jezdci totiž vyrazí na sever do míst, která jsou nejvíce postižena povodněmi. Rozsáhlé záplavy způsobené fenoménem El Niňo trápí téměř všechny jihoamerické státy, ale hlavně Paraguay, Uruguay, Argentinu a Brazílii. Bez střechy nad hlavou je už kolem 180 000 lidí. V samotné Argentině už bylo evakuováno nejméně 20 000 lidí. Hladiny řek, které rozvodnily vydatné deště, po kulminaci v předchozích dnech prakticky nemají čas opadnout. Prší stále a podle meteorologů se počasí nezlepší ani v příštích dnech.

Situaci komplikuje i to, že je voda kontaminovaná z odpadních kanálů, což vystavuje všechny ohrožení epidemiemi. O život už přišlo pět lidí. Jak známo, Chile a Peru, které měly být původně rovněž hostiteli Dakaru 2016, svou účast odřekly právě kvůli očekávané nepřízni počasí. V Chile se ještě nevypořádali s minulými povodněmi a zemětřeseními. Husté deště právě teď bičují argentinský kraj Rosario, přes který povede část prologu. Samotné město Rosario pak bylo vybráno jako místo, kde tento Dakar skončí. Městem protéká veletok Parana, který je plný až po okraj a může se vylít každým okamžikem. Organizátoři rallye vše napjatě sledují, spolupracují s hydrology a meteorology a slíbili, že jezdcům budou podávat v bivacích na nástěnky upřesněné informace o vývoji počasí. Na obou menších snímcích je vidět, že část české výpravy už letecky vyrazila směr Buenos Aires a tým Barth Racing i s motocyklisty Davidem Pabiškou a Rudolfem Lhotským vypadá v bojovné náladě. Na spodním snímku tovární tým KTM už v letadle.

Náš tip

Tipovačka Rally Dakar: Tipujte s námi pořadí jezdců Rally Dakar a vyhrajte jednu ze zajímavých cen.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist