Dakar odstartuje na Silvestra, bude náročnější

Pořadatelé slavné Rally Dakar nastínili první podrobnosti o příštím ročníku velkého pouštního dobrodružství v Saúdské Arábii a vypadá to, že jak jezdci, tak fanoušci se mají na co těšit. Trasa bude ze 70 procent nová a mnohem náročnější než v posledních letech.

Slavnostní start a prolog se tentokrát uskuteční už na Silvestra 31. prosince na břehu Rudého moře, asi 200 kilometrů od Džiddy, kde rally začala letos. Cíl je naplánován do města Dammám u Perského zálivu. Ředitel závodu Davida Castera hovoří o tzv. pouštní diagonále. Pojede se totiž od západu na východ, od pobřeží k pobřeží. „Požádali jste nás, že chcete delší a těžší Dakar. Dakar s více kilometry, Dakar s více dunami. Přesně takový Dakar 2023 bude," uvedl při představování ročníku číslo 45. Ten poslední vyhrál Brit Sam Sunderland, který tak navázal na svůj úspěch z roku 2017. Premiérové vítězství si v lednu 2022 z Dakaru odvezla továrna Gas Gas, patřící pod KTM. Závod se opět bude započítávat do seriálu FIM mistrovství světa dálkových soutěží.  

V příštím roce bude čekat účastníky Dakaru kromě prologu 14 etap, tři z nich by se měly jet ve čtvrté největší poušti světa Rub al-Chálí. Většina etap by se měla blížit ke 450 měřeným kilometrům a zkráceny by měly být tolik kritizované dlouhé přejezdy do cílových bivaků. Celkem by na závodníky mělo čekat přes 5000 měřených kilometrů, nejvíce od roku 2014, kdy se rally konala v Jižní Americe. Tradičně nebude chybět maratonská etapa bez povolené týmové asistence.
Nově budou startující ve všech kategoriích používat elektronické roadbooky, což bude novinka hlavně pro motocyklisty. Těch se týkají i bonusy za vítězství v etapách. Pořadatelé chtějí nejrychlejším jezdcům kompenzovat následný handicap, kterým je nevýhodná startovní pozice do další etapy. Novinkou by mělo být i používání alternativních itinerářů. Jednotlivé posádky budou mít různě stanovené kontrolní body, takže nebude možné pouze následovat stopy soupeřů.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist