Dakar, 9. etapa: Favorité bloudili, vyhrál Street

Také další, v pořadí 9. etapu organizátoři Dakaru poněkud zkrátili, jezdce však opět čekalo peklo v písku a dunách. Nejlepší trojice motorkářů z průběžného pořadí dnes na trati zabloudila, takže šanci dostali jiní. Vítězem okružní etapy okolo Copiapó se stal Američan Jonah Street, celkové vedení nadále drží Španěl Marc Coma.

V úterý již značně opotřebovaný konvoj Rallye Dakar (startovalo už jen 106 motorkářů a 17 quadů) čekala okružní etapa kolem městečka Copiapó. Piloti na strojích s podhuštěnými pneumatikami se museli vypořádat s nekonečným pískem a dunovými pastmi. Smyčka vypadala na první pohled jako nepříliš náročná projížďka pouští Atacama, jenže pokud soutěžící mezi ohromnými dunami špatně zvolili trasu, mohli najet mnohem víc kilometrů, než uváděl itinerář. Zvlášť v místech, kde se vytvořily hluboké prolákliny z hor písku, byli jezdci odsouzeni k bloudění a vyčerpávajícímu manévrování. Devátá etapa byla před startem shodná pro všechny kategorie: přesuny 35 km, měřené úseky 235 km, celkem 270 km.
Aby organizátoři tuto etapu trochu okořenili, vystartovali vedoucí motocyklisté do etapy v řadě po deseti, další pak v řadách po dvaceti. Hned po startu řada favoritů zabloudila, trojice vedoucích závodníků svorně ztratila už na prvním mezičase sedm minut a propadla se hluboko průběžným pořadím etapy. Takže do čela šel Belgičan Frans Verhoeven na BMW, před Francouzem Bethysem a Bolivijcem Salvatierrou. Dobře začali po včerejším odpadnutí Štefana Svitka oba zbývající Slováci v soutěži. Ivan Jakeš na yamaze českého tým KM Racing byl na úvodním waypointu registrován jako patnáctý, jeho krajan Radek Matoška jako šestnáctý. Češi podobně jako v minulých etapách – David Pabiška (KM Racing) 34. se ztrátou 3:58 min. na prvního, Jan Veselý z Czech Dakar Teamu jako sedmdesátý se ztrátou 8:45 min.
Celá etapa se pak vyvíjela v duchu souboje na čele mezi Helderem Rodriguesem, Streetem a Verhoevenem.  A v druhém sledu pak v tom, jak doháněli zbloudilí jezdci špičku startovního pole. Etapu nakonec vyhrál Jonah Street o tři minuty čtyřicet osm vteřin před Verhoevenem. Jen dvě vteřiny za Belgičanem zaostal David Casteu na Shercu. V posledních kilometrech vypadl z prvního místa Rodrigues, který si zbytečně najel devět kilometrů a 15 km před cílem mu došel benzín. Nějaký mu pak půjčil projíždějící Felipe Prohens, ale naděje na vítězství už byly samozřejmě pryč. Favorité a vedoucí jezdci soutěže nakonec stihlli svou ztrátu alespoň trochu stáhnout. Despres dojel sedmý, Coma devátý a Lopez desátý. Pro Streeta to bylo druhé etapové vítězství na Dakaru, radoval se i v roce 2009 po dojezdu do San Rafaelu. „Kvůli svému pořadí jsem musel startovat až ve třetí vlně. Rychle jsem se ale dostal dopředu. Když jsem se dostal do poslední duny, byly přede mnou asi již jen tři jezdci. Já jsem ale šel bez jakéhokoli varování tvrdě přes řidítka. Naštěstí se mi nic nestalo. Jel jsem pak v klidu za těmi jezdci, protože jsem si uvědomil, že jsem startoval dvě skupiny po nich a tím pádem si vedu moc dobře," uvedl Street. A jak vysvětlil lídr Coma ztrátu ze začátku etapy? „Hromadný start a mlha způsobily, že se nám velmi špatně navigovalo. Naše první skupina se ztratila, zahnuli jsme vpravo v místě, kde jsme neměli. Když jsme se vrátili na správný směr, dojela nás druhá vlna. Byl to trochu zmatek. Pak se vytvořila asi dvacetičlenná skupina rychlých jezdců a v ní jsme už jsme zbytek etapy dojeli normálně."
Pro vývoj celé soutěže však ztráty lídrů pod deset minut nemají žádný vliv. Jakeš nakonec skočil jedenáctý, nejlepší výsledek na Dakaru si připsal 27. místem Matoška, Pabiška dojel 39. a Veselý s dvouhodinovou ztrátou pětaosmdesátý. Důležité je, že Ivan Jakeš, který včera dojel etapu s prasklou nádrží, dnes opět bojoval na „dostřel“ od absolutní špičky a udržel první desítku celkového pořadí. Jeho stájový parťák z KM Racing David Pabiška si zase udržel průběžné 30. místo.
Josef Macháček se čtyřkolkou Yamaha obsadil v deváté etapě Rallye Dakar druhé místo a celkově je dál třetí. Třiapadesátiletý veterán tak plní slib, že se pokusí stáhnout manko na druhého Sebastiana Halperna. Včera najel na Argentince téměř půl hodiny, dnes přidal dalších dvanáct minut. Pomohl mu samozřejmě i další Jihoameričan Thomas Maffei, který včera startoval do etapy jak lídr a nakonec přijel s velikou ztrátou. Macháček se tak po osmé etapě Dakaru usadil na třetí pozici.„Hlídal jsem si soupeře a ke konci začal přidávat,“ sdělil k průběhu pondělního maratonského klání pětinásobný dakarský šampion. Výborným výkonem se včera opět prezentoval jeho týmový druh Lukasz Laskawiec. Polský mladík dokonce ze začátku diktoval tempo čtyřkolkářského pelotonu, ale po dvou stech kilometrech musel chtě nechtě zvolnit, protože jel na prázdných gumách. I tak dorazil do cíle v chilském Copiapó třetí. Na steném místě skončil i dnes. Vítězstvím včera i dnes si upevnil průběžné vedení Alejandro Patronelli z Argentiny. V deváté si připsal již své čtvrté letošní etapové vítězství a šesté v kariéře.