Dakar 2018: Na startu rekordní počet quadů

Pokud se zdálo, že zájem o kategorii quadů na Rally Dakar poněkud ochladnul, jubilejní 40. ročník, který startuje 6. ledna v peruánské Limě, může tyto domněnky zvrátit. Pořadatelům se totiž sešlo rekordních padesát přihlášek, mezi nimi i čtyři z České republiky.

Éra argentinských bratrů Patronelliů, kteří sbírali dakarské triumfy jeden za druhým a skončili s pěti vítězstvími, už skončila. Stále ale pokračuje neoficiální souboj Jihoameričanů s Evropany. Kvantita je na straně Jihoameričanů, kterých bude tentokrát startovat třicet, z toho 17 Argentinců. Od přestěhování Dakaru z Afriky získali domácí jihoameričtí quadisté 18 podiových umístění. Štafetu po bratrech Patronelliových převzal zejména chilský jezdec Ignacio Casale (malé foto vpravo), vítěz z roku 2014. Letos v lednu měl sice velké problémy s fyzičkou, ale nakonec skončil na dojezdu v Buenos Aires aspoň druhý za vítězným Rusem Sergejem Karjakinem. Třicetiletý Casale bude i na nastávajícím Dakaru patřit k širšímu okruhu favoritů, což prokázal vítězstvím v letošní Baja Atacama. K jeho největším soupeřům budou patřit Argentinci Pablo Copetti (třetí v roce 2017) a Jeremias Gonzales (druhý v roce 2015).

Pozadu určitě nezůstane Bolivijec Walter Nosiglia (třetí v roce 2016), který letos vyhrál dvě etapy. Peru, které se po letech vrací mezi pořadatele, bude reprezentovat Ignacio Flores, vítěz úvodní etapy v roce 2013. Překvapit by mohl jeho krajan Alexis Hernandez, letos celkově osmý.
Navzdory převaze Jihoameričanů, tři Evropané si od roku 2009 vybojovali příčky nejvyšší: česká legenda Josef Macháček, Polák Rafal Sonik a již zmíněný, teprve šestadvacetiletý Rus Sergej Karjakin ze Snag racing teamu. Ten bude v lednu na mimořádně obtížných trasách v Peru, Bolívii a Argentině letošní titul obhajovat.

Veterán Macháček zatím po návratu ze závodnického důchodu nedominuje tak, jak při svých dávných triumfech. Právě vyráží na svůj patnáctý ročník Rallye Dakar. A jak už se stalo tradicí, ostřílený matador vyhlašuje, že se jedná o jeho opravdu poslední účast na nejtěžším motoristickém podniku světa. „Tentokrát je to doopravdy, už tam vážně nemám co dělat," usmívá se pětinásobný vítěz v kategorii quadů. Nadcházející Dakar bere jako oslavu svých šedesátých narozenin a rozlučku. Zároveň se netají ambicemi zaútočit na přední pozice. „Vyhrát mladý není žádný problém, vyhrát starý je frajeřina," říká jezdec týmu BARTH Racing. Celá ekipa odlétá do Limy v úterý 2. ledna. Spolu s Macháčkem pojede v barvách tohoto týmu i další český čtyřkolkář  Zdeněk Tůma. Ten letos příjemně překvapil při své premiéře za řídítky quadu 12. místem celkově, nyní se již netají svýmu ambicemi dostat se do Top 10. „Pokud budu mít závodnické štěstí, které k tomu samozřejmě patří, pak je takový výsledek reálný," uvedl pětačtyřicetiletý Tůma.

Start krásných žen v kategorii quadů není na Dakaru žádnou novinkou, stačí jmenovat Camelií  Liparoti, která se ale tentokát v lednu představí v jiné kategorii. Ale na start se nyní kromě Bolivijky Suany Martinez postaví také česká jezdkyně. Nová posila týmu Moto Racing Group Olga Roučková během týmové prezentace uvedla: „Mým cílem je především dojet na cílovou rampu, to je moje předsevzetí. Myslím, že jsem maximálně připravená, Dakar ukáže sám. Jsem nováček, takže opravdu zatím moc nevím, do čeho jdu, ale budu se snažit na maximum. Bude tam se mnou můj mechanik, dlouholetý kamarád, takže jsme sehraní a věřím, že se bude dařit.“ Spolu s ní pojede v týmu Tomáš Kubiena, který letos na Dakaru doplatil na technické problémy. Vřel mu benzín v nádrži, také měl problémy s elektroinstalací, což by pro Rally Dakar 2018 už mělo být vyřešeno. „Určitě je to pro letošek vyřešené. Celé jsme to překopali, vyhodili co šlo. Kabeláž je celkem problém, protože je to celý komplet, ale udělali jsme maximum, aby vše fungovalo jak má,“ řekl jezdec.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist