Dakar 2014: Tým SP Moto si zvyká v bivaku

Vlajkovou promenádou, bohatým kulturním programem a za účasti obhájce loňského vítězství Cyrila Desprese na podiu byla dnes v argentinském Rosariu slavnostně zahájena Rally Dakar 2014. Na místě už je i česko-slovenský tým SP Moto MRG, který se spolu s ostatními výpravami z celého světa zabydlel v bivaku.

Smíšená česko-slovenská výprava týmu SP Moto MRG má za sebou únavný a dlouhý přelet z Evropy do Jižní Ameriky a už se ubytovala v bivaku nedaleko centra v Rosariu, kde i nocuje. V Argentině se jezdci David Pabiška (38) a Štefan Svitko (31) setkali také se druhou části týmu, která cestovala odděleně. Oba už mají za sebou administrativní a technické přejímky a nic jim nebrání v tom, aby v neděli od rána vyrazili na trať první etapy. Ta bude spíš na rozjetí, povede z Rosaria do San Luis a má celkem 809 kilometrů. Jezdci absolvují 629 kilometrů spojovacích úseků, měřených speciálů bude jenom 180 kilometrů. Pořádně se podle slov organizátorů začne závodit až během třetí etapy, která bude první opravdu maratonská (viz přehled etap níže), to znamená zcela bez mechanické podpory týmů.   
Velkou pozornost budí v Jižní Americe jako každý rok výprava KTM. Jak její šéfové uvedli, rakouská továrna přijela na Dakar 2014 s novou týmovou strukurou, zcela novými motocykly KTM 450 Rally a s úmyslem bojovat o svůj v pořadí třináctý triumf na nejtěžším závodě planety. Jezdeckou sestavu Red Bull KTM Rally Factory Teamu vede trojnásobný vítěz Dakaru Marc Coma, který musel vloni závod vynechat kvůli zraněnému rameni. Španěl se bude moci opřít o své týmové kolegy Portugalce Rubena Fariu a Chilana Chaleca Lopeze. Jak už jsme informovali, po listopadovém úmrtí Američana Kurta Caselliho byl jako jeho náhradník jmenován Španěl Jordi Villadoms. KTM také potvrdila podporu dalším jezdcům: Poláku Jakubovi Przygonskému (Orlen Team), Jihoafričanu Riaanu van Niekerkovi (Broadlink KTM Rally Team) a Australanu Benovi Grabhamovi (KTM Australia).
Coma se vloni brzy oklepal ze svého zranění a má za sebou výbornou sezonu, ačkoli v koncovce přišel o titul mistra světa dálkových soutěží ve prospěch Portugalce Paula Goncalvese na Hondě. Vyhrál ale první tři podniky serálu a celkově skončil druhý. V přípravě na Dakar měl plnou tovární podporu a v posledních týdnech se plně soustředil na svou fyzičku, protože, jak Coma sám říká, ta bude v jihoamerických etapách nezbytně důležitá. „Je velmi důležité starat se o své zdraví a tělo, protože závod bude velmi dlouhý a velmi náročný. Očekávám, že tentokrát Dakar bude v boji o vítězství otevřený až do konce. Kdo bude mít víc sil, může to v koncovce zúročit. Ostatní továrny letos poslaly na Dakar kompletní týmy, takže to bude velmi zajímavé,“ uvedl Coma. Po odchodu pětinásobného vítěze Dakaru Francouze Cyrila Desprese (malý snímek ze slavnostního zahájení vpravo) k Yamaze bude Španěl u KTM neoddiskutovatelnou jedničkou, přestože Faria, dlouholetý Despresův nosič vody, vloni skončil celkově druhý a Lopez třetí. „Není pochyb o tom, že nás může uspokojit jen vítězství. Já bych ale šel klidně ještě dál: byl bych rád, kdyby 18.ledna do cíle v chilském Velparaisu slavil domácí Lopez druhé místo nebo alespoň podium. Z našeho motocyklu mám velmi dobrý pocit, stejně tak z práce mechaniků i zbytku týmu. Máme velkou tovární podporu, spoustu kvalitního materiálu. Je pro mne důležité, abychom se za to odvděčili tím nejkvalitnějším výkonem,“ uvedl před zítřejším ostrým startem týmový manažer KTM Alex Doringer.

Dakar 2014

Start: Neděle, 5. ledna
Den odpočinku: Sobota 11. ledna
Konec: Sobota 18. ledna
Spojovačky celkově: 3506 km
Měřené úseky celkově: 5228 km
Celková vzdálenost: 8734 km
Etapa 1: Rosario - San Luis (629 km spojovačky, 180 km speciálu = 809 km)
Etapa 2: San Luis - San Rafael (365 km spojovačky, 359 km speciálu = 724 km)
Epapa 3: San Rafael - San Juan (292 km spojovačky, 373 km speciálu = 665 km)
Etapa 4: San Juan - Chilecito (210 km spojovačky, 353 km speciálu = 563 km)
Etapa 5: Chilecito - Tucuman (384 km spojovačky, 527 km speciálu = 911 km)
Etapa 6: Tucuman - Salta (64 km spojovačky, 400 km speciálu = 464 km)
Den odpočinku: Salta
Etapa 7: Salta - Salta/Uyuni (373 km spojovačky, 409 km speciálu = 782 km)
Etapa 8: Salta/Uyuni - Calama (230 spojovačky, 462 km speciálu = 692 km)
Etapa 9: Calama - Iquique (29 km spojovačky, 422 km speciálu = 451 km)
Etapa 10: Iquique - Antofagasta (58 km spojovačky, 631 km speciálu = 689 km)
Etapa 11: Antofagasta - El Salvador (144 km spojovačky, 605 km speciálu = 749 km)
Etapa 12: El Salvador - La Serena (349 km spojovačky, 350 km speciálu = 699 km)
Etapa 13: La Serena - Valparaiso (378 km spojovačky, 157 km speciálu = 535 km)


Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist