Bylo to o držku, vzpomíná Gottvald na 2. etapu Dakaru

Co se stalo k kritické druhé etapě Rally Dakar, že český nováček Zdeněk Gottvald nabral desetihodinové zpoždění a přijel do cíle úplně poslední? To nám v následujícím článku vysvětlí sám čtyřiačtyřicetiletý jihomoravský jezdec, jedoucí v Jižní Americe na Husqvarně TE 449 portugalského týmu Bianchi Prata.

Škytající oblak prachu valící se rychlostí 30 kilometrů v hodině. Takový byl pohled na závodníka Zdeňka Gottwalda ve chvíli, kdy měl podle svých slov chuť hodit motorku ze skály. I přes technické problémy a pro mnohé nepředstavitelné horko stoupající k 50 stupňům Celsia ale Zdeněk nakonec rychlostní zkoušku zvládnul.
„Že je problém, jsem zjistil asi po třiceti kilometrech. Motorka začala slábnout a vynechávat. Snažil jsem se přidávat plyn, ale skoro vždy, když se to povedlo, zabořilo se mi přední kolo do díry a už jsem se válel,“ vypráví jezdec. Pomlácený se ale snažil jet za každou cenu dál. „Podařilo se mi najít polohu plynu, při které šlo jet jakžtakž plynule. Bohužel jen rychlostí kolem 30 až 40 kilometrů v hodině,“ popisuje závodník. V takto nízkých rychlostech však začíná být jízda paradoxně mnohem nebezpečnější. „Všichni, kterým jsem ujel na začátku, mě začali předjíždět. K motorkám se přidala i auta, které jela třeba dvoustovkou. Modlil jsem se, aby mě v tom oblaku prachu viděli a nesmetli mě. Bylo to zkrátka o držku,“ dodává. Nejvyšší rychlost, kterou z porouchané motorky vytáhl byla osmdesátka. „To jsem jel ale zrovna z kopce a do zad se mi opřel vítr,“ směje se.
Po dojetí se Zdeněk dozvěděl, že poslední speciálku etapy rozhodčí zrušili. „Byla prý kvůli horku extrémně náročná. To mě zachránilo. Kdybych pokračoval, těžko říct, kde bych skončil.“ Přestože Zdeněk je rozhodnutý závody nevzdat, motorka mu příliš nepomáhá. „Kolega Pedro už na ní ale dělá. Podezříval palivové čerpadlo, ale může to být i vstřikování nebo senzor vzduchu. Povyměňujeme všechno, tak se snad zadaří,“ doufá.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist