renocar_unor

ČZ 250/455 (1964)

Vlastník Výska
Vloženo 28.4.2015
Aktualizováno 27.9.2016

ČZ 250, model 455.05 De Luxe byl nejluxusnější Čízou 250 a solidním exportním artiklem tehdejšího socialistického hospodářství.

První dojmy - Za pět minut dvanáct zakoupena od jednoho veteránisty z germánie, ke kterému to někdo přitáhl z chlívku. Stav byl žalostný, nekompletní, ale přesto jsem v tom nějakou perspektivu viděl. Nejde o renovaci, leštění. Spíš o kompletaci a záchranu zajímavého kusu jako takového.

Motorku bych doporučil pro - pro čichače 2T oblaků

Doplňky na motorce - Německý nosič, blikače, zrcátko

Nějaké československé mopedy už doma máme, zejména Jawičky a Čízy, jeden by si myslel že dostatek je mít na každý den v týdnu jednu...no člověk míní a okolnosti mění. Každopádně jsou dny kdy se s půllitrem v ruce (a teď nemyslím Jawu), společně nad dobře propečeným bůčkem, diskutuje o tom jak se správně nastaví karburátor a na které burze sehnat to, či ono. No a pak jsou dny kdy se objeví něco, na co prostě nejde nezareagovat. Jedním takovým byl den, kdy jsem objevil tuhle černou Čízu. No hromada šrotu pomyslel by si jeden a nebyl by vůbec daleko od pravdy. Pán z Německa nabízel "torzo" Čezety 175. Na tom by nebylo až tak nic zajímavého, 450,05 (tedy 175 DeLuxe) sice není mnoho, ale občas se zahlédne. Mě ale zaujalo něco jiného. Nezdála se mi velikost válce, několik rychlých telefonátů s kamarádem...no něco ve smyslu "ty vole ten válec vypadá na 250ccm. Přivedlo mě na myšlenku že pán asi neví co prodává, nebo mu je to spíš tak nějak jedno. Nicméně 455.05 DeLuxe vůbec není mnoho. A ačkoliv se jedná v podstatě o klasickou "kejvačku" čísla vyrobených kusů hovoří někde o 200kusech (s motorem 250). Tato informace je samozřejmě předmětem ostrých diskuzí "fundovaných" diskutérů na fórech. Dost možná jich bylo mnohem víc, přesto proti statisícovým sériím kejvaček...No dobře, jdu startovat auto.

Výlet do Germánie proběhl podle očekávání hladce, ačkoli deklarovaná osada byl ryzí - Aršloch :D Na místě nás čekal milý strejda se svým svalnatým pomocníkem. Torzo bylo naloženo, letmý pohled na štítek pouze potvrdil mou domněnku a mazalo se. Cena odpovídala zhruba pětinásobku ceny šrotu, takže nebylo o čem.

Po vyskládání této skulptury na podlahu garáže jsme si samou radostí museli otevřít jedno lahvové a důležitě si pokynout na úspěch. Na motorce chybělo sedlo, kola, nádrž...no to nějak pořešíme. Kilometry na tachometru, cca 10.000km zdá se odpovídají, to co je na motorce je sice okyslé, ale nepoškozené. Motor je zatuhlý na pístu, ale kombinace horkovzdušná pistole, WD 40, mosazné tyče a kilového kladiva ho přimělo opět k rozumu. No dobře píst byl na odpis (po tolika úderech by byl i hroch), ale všechno ostatní...no jakž takž...

Nyní probíhá oprava (nikoli renovace). Takže to mordujeme jak se dá, ale co je hlavní suneme se vpřed. Lakování je z větší části původní, obstarala se nádrž s originálním lakem i linkami. Zajímavostí jsou červené gumové díly (stupačky, rukojeti) a výrazné červené lemování kolem čísla motoru a čísel na rámu. Probráno s Honzou Vosalíkem (cezetmania.info) - "hlavně to nesundávej, je to krásné a na export do Německa to tak bylo! Stejně jako dvoubarevné zadní světlo, které mám už taky nové. Časem obstaráme blikače, které patřily k doplňkové výbavě pro německý trh, nosič samozřejmě zůstává. Je totiž kromě jiného, také užitečný.

edit 05/2015
Máme kola, obstaraný záchyt reakce zad. brzdy a nakoupeny nějaké drobnosti od kluků z Ústí.

Edit 18.05.2015 - čoudíme :D

edit 09/2016
Po odmlce opět malý posun. Od Montyho obstaraná použitá koncovka a koleno výfuku. Už toho moc nezbývá.

Fill01
Fill01 napsal 16.08.20 v 21:42 10b.

Zajimavy kus, pěkný

Alescezeta175
Alescezeta175 napsal 24.09.17 v 16:18

Milan1963
Milan1963 napsal 27.09.16 v 12:04

pp377
pp377 napsal 30.11.15 v 19:22 10b.

Dobrá koupě a výborná práce. Gratuluji. Ať Ti frčí. Měj se!

Výska
Výska napsal 22.06.15 v 20:38

Ahoj, ajo, chyba u mě, napraveno, díky