Yamaha FZR 600 (1992)

Vlastník Frankie
Vloženo 7.4.2015
Aktualizováno 8.4.2015

Po XJ600 to chtělo něco silnějšího, ale hlavně s pořádným podvozkem, který se konečně nebude vlnit. Věrnost značce Yamaha byla samozřejmostí. Jezdil jsem na ní v roce 2002.

První dojmy - Není tolik pohodlná (vlastně skoro vůbec), ale z motoru jsem nadšenej, z podvozku a brzd ještě víc. Konečně se nemusím bát to klopit do zatáček. A taky moc dobře vypadá...

Motorku bych doporučil pro - Tenkrát pro toho kdo chtěl jezdit rychle, dnes snad už jen z nostalgie nebo pro sběratele, dnešní stroje jsou technicky o světelné míle dál.

Doplňky na motorce - Pořídil jsem laďák tenax a to byla panečku muzika proti originálu !

Známej jí zrovna prodával a protože tenkrát motorek na výběr moc nebylo a o něm bylo známo, že jezdí jen pomalu a rovně, stavu jsem se i přes stáří motorky nebál a šel do ní.
Teď s odstupem času už můžu říct že to byl krok vedle, ale jak jinak zjistit že supersport pro mě není, než si jeden koupit, že...
Po XJčku o dost modernější vzhled, výkonnější motor ale hlavně pevný podvozek a kvalitní brzdy. Je pravda, že tenkrát jsem možnosti stroje neuměl využít a jen jezdil rychle a rovně, do zatáčky by mě předjel asi každej
Nakonec ani technicky na tom nebyla tak ideálně, protože předchozí majitel byl škudlil, co měl spočítané náklady na km přesně 3,62,- Kč (benzin,olej, gumy atd.) a právě proto moc nejezdil a jen leštil a prováděl tzv. "fixa tuning" kdy pomaloval horní brýle a brzdiče tak, aby vypadaly jako elox hliník. Na výměnu náplní, gum a nutný servis se tudíž už nedostalo a vše zbylo na mě. Bohužel jsem také zjistil závadu v převodovce, na kterou přišel až ten, kdo to po mně koupil. A protože to byl známý, cena opravy šla napůl. Konkrétně chrastilo šestkové soukolí, dodnes nechápu že mi ten zvuk nepřišel divný, holt nezkušenost. Motorka rozhodně neměla udávaných 27tis.km (to měly tenkrát všechny ) ale spíš dvakrát tolik, holt dovozka. Aspoň že oleje žrala asi tak o půlku míň než XJ600, asi jen 0,3l/1000km
Absolvoval jsem s ní jednu krátkou dovolenou ve dvou a s pár věcma, ale na to nebyla stavěná. Pohodlí jsem nenašel ani já, ani spolujezdkyně, ba co víc, hodně rád jsem z ní lezl dolů, trpěla hlavně zápěstí a bolelo za krkem.
Díky absenci pohodlí se na ní pomalu jezdit nedalo, což se také mně i motorce stalo osudným...
Jednoho letního podvečera si to takhle pálím cca stopadesátkou na vytočenou trojku po okrsce a najednou mi před motokou proběhne několik muflonů. Než se stihnu vzpamatovat a byť jen šáhnout na brzdu, je tu náraz. Letím, padám, kutálím se, šoupu se a přitom pozoruji mašinu,která dělá totéž a nakonec ještě udělá kotrmelec do příkopu. Konečně se mé tělo zastavilo a chystám se pomalu vstát. Kupodivu se to daří a po chvilce zkoumání přicházím na to, že jsem jen samá modřina, akorát na boku se mi prošoupaly kožené kalhoty skrz a mám trochu silniční lišej. Hurá !!!
Měl jsem ohromné štěstí, k doktoru jsem ani nešel, ale dobitý jsem byl ze všech stran jak cigánské hračky. Radši jsme zavolali i policajty, ale napřed přenesli muflona o cca 50m blíž k motorce aby neměli pochybnosti ohledně mé rychlosti
Motorka dopadla hůř, ale nakonec jsem jí dal do kupy. Odnesly to přední vidle, brýle (obojí narovnáno), kapoty (vše slepeno), a pak už jen prodřený dekl motoru a zohýbané lešení na budíky.
Po bouračce jsem ještě nějaký čas jezdil, ale věděl jsem že to není ono, pročítal inzeráty a hledal co by. Po roce šla do světa aby uvolnila místo dalšímu šestikilu protože na litra jsem se stále ještě necítil. Perličkou je, že kupec věděl o srážce s muflonem, ale protože znal lidi, co jí opravovali, nebál se do ní jít a sloužila ještě pěkných pár let než byla zbořena definitivně.

biaggii
biaggii napsal 08.04.15 v 22:47 10b.

Hodně štěstí !!