BMW R 1150 GS (2000)

Vlastník Destroyer
Vloženo 30.1.2015
Aktualizováno 28.6.2018

legenda všetkých legiend, motocykel stvorený na cesty a necesty, plný aj prázdny

První dojmy - hneď po kúpe - október 2012 som na nej absolvoval cestu domov. Motocykel mi okamžite padol do ruky ako uliaty. Je to najlepšia motorka akú som kedy mal a na akej som kedy jazdil.

Motorku bych doporučil pro - Motocykel nieje určený na dochádzanie do roboty, ak človek nejazdí dlhé turistiky motocykel je mu zbytočne predimenzovaný, nepatrí medzi FUN-bike, aj keď fun-faktor sa mu odoprieť nedá. Určený je predovšetkým na cestovanie, občasná jazda v teréne, občasná jazda za zábavou na kľukatých cestách, kde môžete ozaj jazdiť s valcami na zemi.

Doplňky na motorce - 3x Hliníkové kufre od Momula
plexi
Kryty valcov Marselus
krytka chladiča oleja Marselus
MRA

BMW R 1150 GS je motorka ktorá je jedinečná svojou konštrukciou. Nenájdete na nej nič konvenčné, či je to ovládanie smeroviek alebo telelever a paralever. Prináša technický pokrok ako zdokonalená verzia svojho predchodcu R 1100 GS a je to pre mňa najnovší stroj ktorý ešte považujem za poctivé železo. S motorkou som sa rozhodol jazdiť len na viacdňové trasy, len pár krát do roka ju poriadne prevetrám na zákrutách.
Mám ju rád so všetkými kladmi aj zápormi, prijal som ju tak ako bola vyrobená. Dá sa s ňou slušne zajazdiť na ceste napriek tomu že má prototyp nešportového motora v ostrých zákrutách vie položiť aj superšporty, nestratí sa v teréne - s vyššou váhou sa samozrejme zvyšuje počet pádov v priamej úmere.

Pri kúpe v októbri 2012 mala na tachometri natočených 72 000 km, v októbri 2015 som v ten istý deň ako som ju prihlásil prelomil hranicu 110 000 km. Situácia na účte opäť začala byť priaznivá a ja som premýšľal že čo ďalej. Do GS bolo treba nevyhnutne investovať väčší obnos peňazí a ja som začal zvažovať rôzne varianty, či už predaj a kúpu 1150 GS s malým počtom km alebo presedlať na menšiu F800 GS či Triumph Tiger 800XC. Vŕtala mi však hlavou myšlienka, čo bude so všetkým tým náradím na opravu celej GS a ktorá nová motorka je tak konštrukčne jednoduchá aby sa jej dostalo najlepšej starostlivosti mojich rúk?

Po niekoľkých prebdených nociach a spomienkach čo všetko sme spolu zažili za tie 3 roky a 38 000km som sa s ňou jednoducho nevedel rozlúčiť aj keď novú motorku som chcel. Napokon som sa teda rozhodol R 1150 GS prestavať podľa seba, je to takým mojím malým bojom proti konzumnému spôsobu života. Takže namiesto toho aby som si kupoval nové motorky, budem s GS tak dlho ako sa len bude dať...

2016-06 po balkánskom okruhu cca 3500km som otestoval prvý krát moju travel prestavbu GS. Slabo utiahnuté zvody mi uvoľnilo a prvých 600km som sa čudoval nad spotrebou 6,8l/100km až napokon som začul hluk ktorý zmanenal úplné uvoľnenie Y-zvodu. za pomoci miestnej polície som za 15min problém vyriešil a pokračovali sme smer Bosna. Polohu výfuku je treba ešte upraviť - teda vypíliť súčasný držiak alebo vyrobiť nový. podvozok je nastavený najmä na off-road jazdenie, takže budem musieť predok rozhodne pritvrdiť, po repase tlmičov budem nastavovať pomalšie tlmenie pre on-road. Podvozok zvýšený o 20mm dal motorke nové možnosti v zákrutách, gumy mám zjazdené po okraj - predok presne po okraj (ešte by sa možno dalo) vzadu som už dávno za okrajom. Kufre ani nový padací rám som neškrtol o zem ani pri ostrejšej jazde čo hodnotím vysoko pozitívne, keďže v minulosti to bolo na dennom poriadku. S padákmi SW-mototech sa padá jedna radosť ale z miesta je trošku ťažšie zodvihnúť naložený motocykel ako s originálmi. V Albánsku som zaznamenal pri tuhšej jazde hádzanie paraleveru, kde sa naplnila moja nočná mora - vôľa v rámci 1mm a ťukajúcim dorazom. Celý zbytok cesty som tŕpol a kontroloval prípadné zhoršovanie. Malá vôľa vznikla tým že som dal vyšší podvozok a nevymenil som horné ložiská paraleveru, vysedené za 110 000km si našli zlú polohu. Motorku teda odkladám do garáže, objednám diely (pri príležitosti rozoberania vymením aj koncové guferko prevodovky) a dúfam že na nej tento rok ešte pár km spravím s novým nastavením podvozku.

Holt je to proces a cesta ktorou som sa vybral. A či sa mi oplatilo vraziť cenu motorky do opravy/prestavby? - ako by to povedal Tomáš "Awia" Hajdúch: "pre mňa je GS a žiadna iná".

Detaily nájdete v denníku motorky.

Mann
Mann napsal 10.12.17 v 15:46 10b.

Přes cestopis jsem se dostal až sem a musím suše, ale radostně konstatovat, že využití tohoto BMW je na maximu v tom nejlepším slova smyslu Na víc podtržené pěknýma fotkama

abbany
abbany napsal 26.03.17 v 06:23 10b.

paráda--- myslím že tento rok bude v garáži tiež.

Habrďák
Habrďák napsal 09.06.16 v 17:53 10b.

Mooooc pěkné a koukám vůbec se toho nebojíš v zatáčkách draku tak hlavně opatrně a spousty příjemných km

Petr_TA
Petr_TA napsal 30.05.16 v 19:28 10b.

Dobrá volba
Taky jsem neodolal a pořídil bramboru...
10b

Destroyer
Destroyer napsal 27.04.16 v 20:34

Sedlo je Wunderlich, motorku som kúpil už s ním, a je to fakt pohodlná záležitosť :) je lepšie tvarované ako origo, nepoteší napríklad to že vo vykrojení na rytné polovičky sa pri daždi drží voda