Jawa 50/05 (1963)

Vlastník Frankie
Vloženo 25.1.2015
Aktualizováno 7.4.2015

klasická Jawa 50 pionýr, prostě "fichtl" Jezdil jsem na něm od svých 16ti do 18ti let, to znamená od roku 1994 do r.1996.

První dojmy - První motorka je prostě první. Ten pocit že zatáhnu za plyn a ono to jede, byl pro mě tenkrát neskutečný. Jezdilo se cestou necestou, za každýho počasí a s Cassidou na hlavě. A ta vůně dvoutaktu...

Motorku bych doporučil pro - Ddnes už asi jen pro sběratele...pro puberťáky zhejčkaný stopětadvacítkama se startérem je fichtla škoda. Když si vzpomenu co my s tim tenkrát vyváděli...

Doplňky na motorce - Digitální tachometr z kola, protože od toho originálního se ukroutil náhon v kole.

Motorku jsem si nevybral, ale dostal když zůstala v garáži po tátovi.
Jo dnešní puberťáci mají jinačí výběr, ale tenkrát to bylo jednoduchý, chudý měli fichtla nebo mustanga a bohatý měli Simsona ¨
Cokoliv japonskýho bylo v tý době mimo realitu jenom vidět, natož pak vlastnit.
Z dnešního pohledu to moc nejede a hlavně brzdy jsou šílený a věčně se na tom muselo montovat. ALE, díky tomu se na tom člověk něco naučil udělat sám a protože to nebrzdilo, musel předvídat. Taky pod kopcem se musel stroj pořádně rozjet, protože tři kvalty byly sakra málo. No a ve dvou se jezdilo hodně pomalu.
Úpravy nebyly žádný, bo na ně nebylo. Závažný poruchy vesměs taky žádný, jen drobnosti. Občas vyčistit trysky nebo poštelovat kladívko, občas vypadávala v záběru trojka, takže lehce podržet na řadičce nohu. Za studena startoval nakopnutím, za tepla roztlačením a nedržel volnoběh, takže uprostřed křižovatky s radostí chcípal.
Nehoda byla jediná, paní ve Favoritu mi nedala přednost (spíš si mě nevšimla protože mi nefungovalo světlo) a elegantním skokem jsem přistál do nejbližšího křoví. Mně se nestalo vůbec nic a na fichtlu to odnesly jen plechy, který jsme pak doma vyklepali s tátou, natřeli a jezdilo se dál. Na policajty jsme to nehlásili, protože by se mohli ptát po technický a zkoumat brzdy a světla
Jako první přibližovadlo do školy nebo za holkama rozhodně lepší než chodit pěšky nebo jezdit na kole a rád na "fíka" vzpomínám.
Doteď mi stojí v garáži pod plachtou a už jsem na něm asi tak 10 let nejel, ale když to tak píšu, mám takový pocit že letos se na něm asi svezu . . .
Neprodám

strelec20
strelec20 napsal 13.03.17 v 15:38 10b.

Parádní, krásné dobové fotky

Rubi
Rubi napsal 03.06.16 v 08:51 10b.

Ano,s přibývajícím věkem jsou začátky víc úsměvné. 10b

Vycho
Vycho napsal 04.02.15 v 13:24 10b.

Krásně popsané,i když sem o mnoho mladší ročník,stadiony a fichtly byli také mé začátky v 5 letech 10 b

kuzmič
kuzmič napsal 01.02.15 v 23:23 10b.

Hezky napsané, i mé vzpomínky vyvstaly... 10b.

Míra1970
Míra1970 napsal 01.02.15 v 18:09

Supr stroj, taky jsem na něm před 30 lety začínal.
Po rovince jsem ujel i Simsonum, chodil skvěle, ale do kopce tam ten 1 kvalt chyběl.
Mám ho taky ještě v garáži.