Suzuki GS 500E (1992)

Vlastník JirkaRCK
Vloženo 5.1.2015
Aktualizováno 26.6.2016

Je to spolehlivý držák. Koupil jsem ji za 22 tis. korun a po základním servise se mnou objela republiku a odjezdila sezónu bez jakýchkoliv problémů. Až na docela extrémní žraní oleje

Kawasaki ER 5: Dle ohlasů je GSka spolehlivější, navíc se mi subjektivně víc líbí a v čase koupě jsem u GS narazil na výhodnější inzerát
Jawa 350/640: Původně jsem se koukal po Jawě především kvůli financím. Chtěl jsem za každou cenu motorku... Nakonec to s penězi vyšlo o pár tisícovek lépe a vzhledem k tomu, co ti blázni za Jawy 640ky chtěli, bylo GS jasná volba :-)

První dojmy - Autoškolu jsem dělal na podzim, takže jsem půl roku neřídil a pak měsíc drandil jen na kamarádově ČZtě. První dojem na GS? Že na "velké" mašině neumím zatočit, když přišla první zákruta :-D Nakonec jsem naštěstí přežil a rychle si zvykl :-)

Motorku bych doporučil pro - Začátečníci, ženy. Moto je nízké, dobře ovladatelné, spolehlivé a dá se sehnat velmi levně

Doplňky na motorce - Zadní kufr, řídítka (demontovány původní vařechy), původní airbox nahrazen košíky

Suzuki GS500 bych obecně hodnotil jako velice spolehlivou a dobře ovladatelnou motorku. K její koupi mě přivedla hlavně cena a dostupnost.

Jelikož je motorka chlazená vzduchem, příliš ji v parných letních dnech nesvědčí městské kolony. Když jsme předloni jeli s kamarády kolem republiky, ve Slaném jsem ji málem uvařil. Jinak je docela vhodná i do města. Motor táhne dobře i ve spodních otáčkách a moto je malá a dobře manévrovatelná.

Na motorce jsem ujel maximálně 600 km za den a to už mě bolel celý člověk. Hlavně větší postavy budou mít problém se skrčením nohou. Na větší cestování to prostě není úplně vhodné. Pohodlně lze cestovat max do 300 km/den.

Dalším problémem při cestování jsou zavazadla. Respektive za tři roky, co ji mám, jsem zatím nedokázal vymyslel úložný prostor, který by moto při pohledu zezadu neproměnil v padesátkový scooter na rozvoz pizzy...

Spotřeba se s mým stylem jízdy pohybovala do 5L/100km. Bohužel mi docela dost žere olej, na což si zde stěžují i někteří další majitelé. V mém případě je to docela drastické, cca 1L/1000km. Olej je tedy třeba kontrolovat a většinou i dolévat při každém tankování.

Před rokem jsem koupil jiný motor, který měl mít údajně naběháno pouze 25k a s olejem je to naprosto to samé. Postě smůla... Až na tu extrémní spotřebu oleje jde však o velice spolehlivý stroj.

Na moto mám provedeno pár drobných úprav. Původní vařechová řídítka byla nahrazena řídítky klasickými, které umožňují napřímenější posed a při dlouhých cestách z nich nebolí ruce. Airbox jsem vykuchal a nahradil ho sacími košíky. Tato úprava se subjektivně na výkonu neprojevila (pozitivně ani negativně), ale vytvořila docela dobrý zvuk. Při volnoběhu je motor kultivovaný jako sériovka a až při silnějším přidání plynu vytvářejí košíky hluboký a docela agresivní rachot. Jinak je tam oproti sériovce ještě pár drobností (jiné blinky, zrcátka, rám přestříknutý do černého matu atd...)

JirkaRCK
JirkaRCK napsal 07.04.15 v 10:13

Tak jsem ji vytáhl po zimě a kromě toho žraní oleje začal motor (asi ty kroužky) při určitejch nizkejch otáčkách rezonovat a zvonit. Co jsem se tak koukal na ceny dílů, tak asi přehodím motor. Mám teď rozjednanej nějakej stříbrnej z faceliftu za dobrý prachy, tak snad budu mít štěstí na dobrej kus

ThomsonMotorson
ThomsonMotorson napsal 10.01.15 v 10:22 10b.

GSka dobrá, taky jsem se na ni povozil. Ale už má přeci jen nějakej zářez, chtělo by ji rozdělat a trochu uzdravit..

StrejdaMortymer
StrejdaMortymer napsal 05.01.15 v 13:44 10b.

Jojo GSo za poměr cena/vykon je krásnej stroj, ale na svoji dobu už starej.
Zkus se mrknout na pístní kroužky. 1/1000 oleje je už fakt moc. Skoro jak jezdit s dvoutaktem