Yamaha XS 400 (1978)

Vlastník zula12
Vloženo 3.1.2015
Aktualizováno 9.12.2021

Motorka ja v celkom dobrom, zachovalom stave, potrebuje len nejaké kozmetické úpravy a výmenu kvapalín, filtrov, bŕzd, pneumatík a reťaze.

Yamaha XS 750: důvod neuveden

První dojmy - Dojmy z jazdy boli výborne aj keď na motorke nefungovali brzdy, musel som sa ísť previesť. Najviac sa mi páči ten perfektný zvuk motorky, motorka je taká akurát pre mňa, veľmi dobre a pohodlne sa mi sedí a nieje až taká ťažká ako XS750, ktorú som si chcel povodne kúpiť.

Už dávnejšie som si chcel kúpiť nejakého veterána, z ktorého by sa dal urobiť pekný Cafe Racer. Povodný plán bol Yamaha XS750 alebo nejaká Honda CB. Tak som si išiel pozrieť XS 750ku do Čiech, hneď sa mi zapáčila, ten zvuk a stav 37 ročnej motorky, niečo neskutočné. Tak som si povedal, že keď nenájdem niečo na Slovensku tak ju beriem. Medzitým sa objavila jedna XS400, na ktorú som sa bol pozrieť, na prvý pohľad sa mi zdala nejaká príliš malá, no keď som si na ňu sadol bol taká akurát a ľahšia ako 750ka, lebo 750ku dať na hlavný stojan dá človeku zabrať. Tak som sa nakoniec rozhodol pre tú 400vku, je určite ľahšia, na výkone mi až tak veľmi nezáležalo a chcel som niečo čo sa dá celkom jednoducho prestavať na Cafe racer. Teraz ju mám doma a rozhodujem sa či ju prestavať, alebo nie. Kupoval som ju hlavne preto, aby som z nej spravil cafe racer, ale keď si ju vždy tak obzerám začína sa mi páčiť ten povodný dizajn, tak sa neviem rozhodnúť. Dúfam, že sa do jari rozhodnem čo s ňou.

04/2015
Po výmene oleja, filtra a oprave bŕzd som najazdil prvých 500 km. Dojmy z jazdy sú celkom dobré, motorka nemá nejaký veľky výkon, ale na bežné cestovanie do práce a na výlety stačí. Na dobrej rovnej ceste sa jazdí v pohode, ale na naších nie veľmi dobrých cestách je to o niečo horšie pri rýchlosti 90km/h a viac. Na nerovnom povrchu motorka veľmi nedrží a strašne z ňou hádže, až sa mi niekedy zdá, že už z nej padám, uvidím či to bude lepšie po výmene pneumatík. Čo sa týka výkonu a cestovnej rýchlosti, najlepšie sú asi pri 5500 otáčkach, motorka má aj nejaké vibrácie a najviac to cítiť pri 4000 otáčkach, už keď sa dostanem za túto hranicu sú tam len minimálne vibrácie, trošku to človeka vytrasie, ale dá sa to vydržať aj na dlhšie trasy. Na to, že má motorka toľko rokov, má ešte celkom slušný výkon a je na nej pohodová jazda, ktorú si možete naplno užívať.

Počas jázd sa vyskytlo aj pár skrytých problémov, ktoré treba vyriešiť a odstrániť. Jazdil som zatiaľ na starých pneumatikách a nieje to ono, sú strašne tvrdé a pri chladnejšom počasí v zákrutách sa to dosť šmýkalo, nové mám konečne doma, takže už ich len stačí vymeniť. Další problém nastal počas jazdy, keď motorka začala strácať výkon, hneď som kontroloval káble sviečok, či niesú uvoľnené, bolo to v poriadku, sviečky som tiež vybral a boli OK, tak som to skúsil zase naštartovať. Všetko vyzeralo OK, tak som sa išiel previesť, pri 4000 otáčkach to začalo strašne vibrovať a strácať výkon a motorka vydávala čudný zvuk, akoby sa niekde iskrilo, až potom som si všimol, že na ľavej strane mi sviečka hádže iskru vonku na rebrá motora, tak som provízorne oblepil kábel a koncovku sviečky páskou a bolo po probléme, káble a koncovky sa musia vymeniť, aj keď mi bývalí majiteľ povedal, že to bolo menené.
Dosť vážny problém nastal v noci, počas jazdy domov z práce, keď mi asi v polovici cesty prestalo svietiť predné svetlo pri rýchlosti nad 70km/h, diaľkové svetlo svietilo vždy aj pri vyššej rýchlosti, takže žiarovka bola v poriadku, otvoril by som svetlo a skontroloval či niesu nejaké káble odpojené, ale nemal som pri sebe ani skrutkovač, tak som sa 35km vliekol domov. Doma som to otvoril a nezistil som nič, všetko bolo zapojené ako má byť a žiarovky sú tiež OK. Musím skontrolovať všetky kontakty a vyčistiť ich.
Najvačší problém je v tom, že som zaznamenal únik oleja, aj keď je minimálny. Po nahriatí motorky začne spod krytu reťazového kolečka kvapkať olej, najprv som si myslel, že to može byť z mazania reťaze, tak som to vyčistil, ale veľmi nepomohlo. Takže to skúsim zase vyčistiť a odsledovať kde to tečie, ale myslím si, že to može byť tesnenie tlačnej tyče spojky, alebo tesnenie spínača neutrálu. No uvídim a dúfam, že všetky problémy sa vyriešia...

11/2015
...tak, všetky problémy sa nakoniec vyriešili, a motorka jazdila bezpróblemov, až na to, že mi 2-krát došiel benzín :D. Najazdil som dalších cca 4000 km bez jediného problému.
Po poslednej jazde, 31 novembra, som sa konečne rozhodol, že začínam s prestavbou na Cafe racer. Rozhodnúť sa, bolo ťažké, ale najviac ma presvedčilo asi to, že keď som začal opravovať a riešiť všetky problémy, začal som si veľmi všímať detaily na motorke. Motorka má určite toho veľa za sebou a určite jej nepomohlo to, že stála niekde v garáži 16 rokov, je na nej dosť veľa hrdze, aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá. Najviac to schytal asi rám, spodok nádrže a box na baterku, takže to chcem všetko opieskovať a nanovo nalakovať. S tým prišlo aj rozhodnutie, že keď to už budem celé rozoberať, tak to už aj prerobím na cafe. Dalším rozhodujúcim faktorom bolo to, že na Motozraze na Zemplínskej šírave, medzi viac ako 4000 motorkármi som videl len jedno, veľmi pekne prerobené BMW na Brat style a jeden Cafe racer, aj to urobený z nejakej novšej motorky . Čakal som, že stretnem nejakú vačšiu skupinku nadšencov Cafe racerov, ale to sa bohužiaľ nekonalo :(. Najviac asi zamrzelo to, že keď sa niekoho opýtate na Cafe racer, skoro nikto o tom nič nevie.
Tak začal veľký nákup dielov, nové svetlá, smerovky, výfuky, riadidlá, brzdová a spojková páčka, gripy, zrkadlá do riadítok, budíky, sada tesnení motora, brzdové piestíky, doštičky, všetky lanká, pancierové brzdové hadice... a ešte veľa veľa nových dielov.
Všetky držiaky si vyrábam sám, aj keď nie vždy sa to podarí na prvý krát. Dalšia vec je plechové sedadlo, ktoré si vyrábam tiež sám, aj keď som ešte nikdy s plechom nič nerobil a nemám s tým žiadne skúsenosti. Hlavná vec je, že ma to strašne baví, keď vidím výsledky mojej práce.
Takže po nákupe a doručení nových vecí, som začal z rozoberaním všetkých dielov, ktoré budú vymenené za nové. Rozhodol som sa, že najprv na motorku namontujem všetky nové diely, aby som videl ako to bude vyzerať. Až potom sa to rozoberie a nanovo nalakuje, aby som už po lakovaní nemusel robiť žiadne úpravy, len to všetko poskladal.
Teraz musím dokončiť zapojenie budíkov, svetiel a smeroviek, elektrika je jednoduchá, ale vždy nastane nejaký menší problém, ktorý sa nakoniec dá veľmi jednoducho vyriešiť. Všetko mám konečne zapojené, už len stačí všetky káble poskracovať, alebo popredĺžovať. Povodne som chcel aj všetku kabeláž vymeniť za novú, ale zistil som, že je vo veľmi dobrom stave, tak to meniť nebudem.
Dalším krokom bude asi rozoberanie celej motorky, pieskovanie, lakovanie a výmena všetkých tesnení motora.

4/2016
...tak prešlo 5 mesiacov a práce na moto pokročili, ešte nieje celkom hotová, ale už sa to pomaličky blíži. Motorku som rozobral do poslednej skrutky, rám som si dal najprv opieskovat, až potom som upravoval zadnú čast podla plechového sedadla, ktoré som si vyrobil. Nasledovalo lakovanie rámu, kolies a všetkých ostatných časí, ktoré som chcel do čiernej farby. Striekal som to najkvalitnejšou farbou akú som zohnal, takže rám, kolesá a všetky diely dostali trojzložkový základ a štvorzložkovú čiernu farbu.
Medzitým sa urobila čiastočná generálka motora, po rozobratí hlavy sa zistilo, že guferá ventilov vobec netesnia a valce, piesty a ventily sú poriadne zanesené karbónom, tak sa to dalo všetko vyčistit suchým ľadom. Vymenili sa všetky guferá, tesnenia, piestne krúžky, spojkové lamely a spojkové pružiny. Po poskladaní motora nasledovalo čistenie, motor sa najprv odmasnil, koľko to šlo. Potom sa opieskoval sódou bikarbónou, aby ostal pekne hladký. Nasledovalo leštenie veka hlavy, rebier valcov, krytu spojky a krytu alternátora, zvyšok motora sa nastriekal striebornou farbou.
Takže, začal som to všetko pomaličky skladať, najprv sa namontovala kyvná vydlica, nové zadné tlmiče, zadné držiaky smeroviek a hlavný stojan, potom sme do rámu vložili motor. Konečne došli aj nové valčekové ložiska do prednej vidlice, hneď som ich aj vymenil, namontoval prednú vydlu, všetky držiaky, prachovky a riadidlá. Po dlhom trápení som obul aj nové pneumatiky a namontoval ich. Potom to už pokračovalo veľmi rýchlo, lebo nenastal žiadny poblém a mal som po dlhšom čase konečne voľno 3 dni, takže som ich naplno využil. Tretí den som stihol namontovať všetkú elektriku, svetlá, smerovky, budíky, vypinače, páčky, brzdzy, pancierové hadice...atď
Ešte ma čaká, lakovanie nádrže a plechového sedadla, výroba čalúnenia, montovanie predného blatníka, tlmičov výfukov a výroba bočného stojanu, lebo povodný je krátky.

5/2016
... tak je tu koniec mája a mám to skoro hotové, všetko je nalakované a pripravené na jazdenie, chýba už len dokonciť čalúnenie sedadla a nalepiť na sedlo a kastliky.

6/2016
... hotovo!!! Čalúnenie je pripevnené, nálepky nalepené, ešte ma čakala technická kontrola, ktorej som sa trošku bál, kôli úpravam na moto, ale nakoniec skoro všetko prebehlo bez problémov. Menší problém boli pneumatiky, hlavne zadná, ktorú mám teraz v rozmere 4.00 - 18, ale naštastie som mu to vysvetlil tak, že mam zapísanu alternatívu 3, 75 -18 ktorá už asi neexistuje a ani sa nevyrába a niekde som čítal, že 3, 75/4, 00/4, 10 sú rozmery pneumatiky rovnaké, neviem či je to pravda, ale povedal, že je to potom v poriadku. Nálepka TK je nalepená, môžem konečne jazdiť.
Motor po čistení a čiastočnej generalké treba najprv dobre zabehnúť, takže prvých 1000km jazdím okolo tých 90km/h. Zatial som nabehal niečo cez 200km bez problémov.

12/2016
...počas sezóny som na motorke veľa nenajazdil, kedže som bol na technickej kontrole až v lete, koncom júla. Nabehal som len niečo okolo 3000km. V zime trebalo doladiť nejaké tie veci ako, vyplniť výfuky vatou, lebo tá čo tam bola, veľmi rýchlo vyhorela, chcel som tiež pretryskovať karburátory a pretesniť veko ventilov, lebo na jednom mieste to slzilo, asi sme to zle pretesnili, keď sme dávali dokopy motor. Výfuky som vyplnil novou vatou a karburátory dostali vačšie trysky. Veko som zatiaľ nepretesnoval.

4/2017
...prvá jazda tohto roku prebehla prvého apríla, konečne som vyskúšal či sa oplatilo nahodiť vačšie trysky, oplatilo!!! motorka podstatne lepšie akceleruje, už pri nižších otáčkach, maximálna rýchlosť sa nezmenila...urobil som nejakých 70 km a spokojne došiel domov.
.. no dalšia jazda bola osudná, na motorke som nebol ja, ale brat, naštastie sa mu nič nestalo, v meste mu niekto nedal prednosť, narazil do neho zboku do prednej časti motorky. Motorka teraz stojí doma nepojazdná, má ohnutú celú prednú vydlicu, ohnuté riadidlá zatlačené do nádrže, zlomenú spojkovú páčku, prasknutý kryt alternátora...atď.
Škodu som zatiaľ nepočítal, ale bude toho určite dosť...no uvidíme koľko vyčísli škodu poisťovňa, ale počítam s tým, že to veľa nebude.

6/2017
...tak, po ôsmich týždnoch je motorka konečne opravená, poistovňa to naťahovala celé 2 mesiace, kým škodu vyplatili.
Po doručeí oznámenia z poisťovne, že mám, do siedmich dní dať vyčísliť škodu, že to ich zazmluvnené servisy nedokážu vyčísliť ani opraviť, som začal motorku rozoberať a zistovať, čo všetko je poškodené. Mezitým som volal do Yamahy, či mi budú vedieť vyčísliť škodu, povedali, že nieje problém, nech priveziem motorku a spolu sa na to pozrieme, skontrolovali sme všetko, spísali čo treba vymeniť a čo opraviť. Podľa cenníka urobili faktúru a tú som hneď odniesol do poisťovne. Prvá otázka, čo som v poisťovni dostal, bola...To až toľko bude stáť oprava?...
...a keď som ešte k tomu dodal, že to je faktúra len za diely, bez DPH, bez ceny práce a lakovania niektorých dielov, to ste mali vidieť ten pohľad :D :D :D
No nakoniec, ešte po nejakých mailoch a telefonátoch, prišli z ničoho nič peniaze na účet, jasné, že z toho odpočítali koľko mohli, aby čo najmenej zaplatili, ale kedže som si to nakoniec opravoval sám, ešte mi niečo ostalo.
...hneď ako došli peniaze začal veľky nákup, takže som začal zhánať všetko čo trebalo vymeniť, najhoršie bolo zohnať kryt alternátora v dobrom stave, hlavne neprasknutý, lebo takých je na predaj strašne veľa, dalšia vec bola zohnať, predné tlmiče z obidvoma okuliarmi, kedže to bolo všetko ohnuté.
...dalej to už boli veci bežne dostupné, ako sú, spatné zrkadlá, gripy, komplet spojková+brzdová páčka, blatník a ložiská do krku.
...kým som čakal na diely, tak som motorku rozobral, vyčistil a preleštil, keď všetko dorazilo, začala neskutočne rýchla oprava :D, chcel som to mať čím skôr hotové, za pol dňa som zrepasoval a vyleštil tlmiče, striekol do farby obidve okuliare, nahodil nové páčky, gripy a zrkadlá. Všetko som to mal nachystané, už len trebalo počkať, kým cez noc vytvrdne farba na okuliaroch, hneď ráno som nahodil nové ložiská a všetko to zmontoval asi za hodinku. Naštartoval som a modlil sa, aby som nezistil, že je ohnutý rám, naštastie bolo všetko v poriadku.
...tak som sa šiel povoziť, urobil som nejakých 80km bez problémov a až doma som si všimol, že niečo nieje v poriadku. Keď som vyrovnal riadidlá, koleso bolo dosť vychýlene do pravej strany, ale počas jazdy sa to vôobec neprejavovalo, motorka jazdila normálne rovno, bez problémov, celá predná vidlica bola nejak skrížená, uvoľnil som ju a skúsil narovnať, asi na tretí krát sa to podarilo, tak som to išiel vyskúšať na ulicu, keď som sa vrátil, zase to bolo skrížené, pokúšal som sa to zase vyrovnať, ale bol som z toho tak nérvozny, že som to radšej nechal tak.
Cez víkend som sa do toho pustil zase, všetko som rozobral, skontroloval a nezistil nič, tak som to pomaličky s kludom zmontoval zas, všetko som stokrát meral a dúfal, že sa to zase nestane.
Bol som to hneď aj vyskúšat, urobil som 130km bez problémov a všetko ostalo pekne rovné.
Jediná vec, ktorá ostala na motorke neopravená, je preliačená nádrž na ľavej strane, opravovať to teraz nebudem, vadí mi to strašne, ale ja sa chcem voziť!!! :D
...opraví sa to niekedy v zime, lebo to bude treba, zase nanovo lakovať.

10/2020
... dva a pol roka po oprave na motorke stále jazdím, aj keď, sem tam, nastal nejaký menší problém. Najvačší problém bol s dobíjaním a to hneď 600km po oprave , po nehode. Potom som to už neriešil, kedže už bol koniec leta, zistilo sa, že odišiel mechanický regulátor napatia, cez zimu som objednal druhý funkčný regulátor a namontoval ho. V jari sa to vyskúšalo pri prvej jazde a tak dlho to aj vydržalo a aby toho nebolo málo, odišiel ešte aj usmerňovač, tak som sa rozhodol, že objednám regulátor dobíjania od Electrexu, ktorý nahradí tieto 2, akurát, je potrebné,trochu upraviť elektroinštaláciu, aby sa to tam dalo zapojiť a aby to aj správne fungovalo. Po prvej jazde prišlo zase sklamanie, odišiel aj tento regulátor, tak som to prestal riešiť a celé leto som nejazdil vôbec, aj preto, že sme budovali novú dielničku, tak nato nebol čas, ani chuť. Začal som to zas riešiť až v zime, keď už bola dielnička dokončená. Preskúmal som nejaké fóra a zistil, že je možné, namontovať regulátor z dvojvačkovej Yamahy XS400 DOHC, tak som sa rozhodol, že to ešte vyskúšam, objednal som z ebayu nejaký použitý za pár eur a namontoval ho na miesto, kde sa nachádzal starý usmerňovač, aby bol dostatočne chladený pri jazde. Konečne dobíjanie fungovalo ako má a doteraz s tým nebol problém, ten istý problém nastal aj na bratovej XS400vke, takže oprava už bola jednoduchá a účinná. Potom som ešte pre istotu, vymenil káble na statore, lebo sa mi nejako nepáčili ako vyzerali.
Ďalšia vec, ktorú som chcel urobiť, bolo, vymeniť originálne filtre, za otvorené, aby som pod bočnými krytmi získal nejaký úložný priestor na lekárničku a nejaké drobnosti, takže sa ladilo hore dole, ale nebolo to vždy ono, nakoniec sa namontovali naspäť pôvodné originálne filtre. Dalšia vec, ktorá sa musela vymeniť boli, ložiská v kolesách a bola už potrebná aj nová reťazová sada, keďže som ju ešte nemenil, odkedy mám motorku a reťaz bola už dosť vyťahaná. Stále som nemal opravenú nádrž, len sa to vždy odkladalo, že sa to opraví v zime, ale nikdy k tomu nejako nedošlo. Tešil som sa konečne, že sú všetky problémy vyriešené a motorka je pripravená na ďalšiu sezónu, akurát sa už len v jari nalakuje nanovo nádrž, no zase som sa k tomu nedostal, keďže som v januári utrpel ťažkú zlomeninu nohy, ktorej doba liečenia trvá podľa lekárov, väčšinou minimálne jeden rok. Naštastie to nebol môj prípad a začiatkom leta, som už ako tak, začal chodiť. Tak som sa rozhodol, že už keď som doma a ako tak schopný niečo robiť, tak si konečne nanovo nalakujem tú nádrž. O 2 dni to bolo hotové, nádrž sa potom ešte preleštila a nalepili sa nové znaky Yamahy. Potom sa už len jazdilo, za asi 3 mesiace som nabehal približne 3500 km. Spotreba sa pohybuje okolo štyroch litrov na 100km.

5/2021
Motorka, zatiaľ nieje pripravená na sezónu, ale najazdil som zatiaľ okolo 500km, kedže ani počasie nieje ideálne. V zime som zrepasoval prednú vidlicu, ale po prvej 200km jazde začala znovu tiecť, takže to musím urobiť zase, všetko potrebné mám nakúpené, už sa len do toho pustiť.
Po dlhom čase som zohnal, za veľmi dobrú cenu ostrú vačku 1M0 verzia 39PS, už som ju aj nahodil, výskúšal, ale potrebujem to ešte trošku poladiť, určite je cítiť rozdiel pri zrýchlení, zatiaľ neviem či sa nejako rapídne zmenila aj max.rýchlosť. Poladíme, uvidíme...

9/2021
...máme tu koniec leta, na motorke stále jazdím, nabehané zatiaľ niečo cez 3000 km bez problémov. Chystám sa na väčší servis, keďže vyzerá, že tesnenie pod hlavou už má toho dosť. Ak bude škaredé počasie, pustím sa hneď do toho, vyberiem motor z rámu, vymením tesnenie pod hlavou, celý sa poriadne očistí, preleštím všetky kryty, samozrejme sa pretesní veko ventilov, nastavia sa ventily, zapaľovanie, očistím aj zvyšok motorky, vymení sa olej, filter, vyčistia sa karburátori, vymení sa palivový filter, proste všetko ako každý rok, akurát naviac to tesnenie pod hlavou. Motorka bude pripravená na ďalšiu sezónu.
...ale, aktuálne je moto na predaj, je čas sa s ňou rozlúčiť, aj keď to bude asi ťažké lúčenie ?, na pláne sú ďalšie motorky, takže sa budem musieť s touto rozlúčiť aj kvôli miestu v dielničke. Ak sa moto predá, nový majiteľ dostane samozrejme motorku kompletné pripravenú na sezónu.

12/2021
...kedže som už ukončil sezónu, pustil som sa do príprav na budúcu. Ako som naposledy spominál, že moto bude potrebovať servis, tak sa už aj stalo. Za tie roky, poznám motorku celú naspamať, ale vždy ma niečo prekvapí. Pri poslednej jazde sa otáčkomer rozhodol ukončiť svoju životnosť, nový sa hneď objednal, už je aj vymenený. Vymenené je aj tesnenie pod hlavou, už keď bol motor rozobratý vyčistil som piesty od karbónu, hlava sa skontrolovala a tiež vyčistila, celý motor som vyčistil a preleštil, samozrejme dostal motor nový filter a olej, nastavili sa ventily, pretesnilo sa veko, museli sa vymeniť aj 2 viečka ventilov, doska a kladivká zapaľovania a sviečky. Nakoniec, som sa nejako nudil, tak som motorku skoro celú rozobral a všetko vyčistil a skontroloval, všetky kontakty a káble boli prekontrolované, všetky gumené časti namazané, Motorka je kompletne pripravená na budúcu sezónu, momentálne je stále na predaj, ak sa nepredá, budem na nej určite ďalej jazdiť.

Ombrero
Ombrero napsal 01.02.20 v 09:28 10b.

parádní motorka, ještě lepší příběh ;)

ducati80
ducati80 napsal 05.07.18 v 20:12 10b.

pěkná úprava

Bajz0
Bajz0 napsal 05.10.17 v 11:06 10b.

Velmi pekne spravena, nie preplacane ale s citom to sa m paci
Hlavne ze sa bratovi nic nestalo toto su predsa len plechy aj ked to mrzi urcite poriadne

jarkon
jarkon napsal 14.07.17 v 21:59 10b.

jarkon
jarkon napsal 14.07.17 v 21:52

Majo, velmi pekna praca. Moto s noblesou a zachovanym charakterom 70tych rokov ;) super