Babetta 210 (1987)

Vlastník ThomasF
Vloženo 11.11.2014
Aktualizováno 12.11.2014

Babetta 210 je jednoduché skladné vozidlo nenáročné na údržbu s nízskou spotrebou.Ak je o moped starané a jazdí sa na ňom s rozumom dokáže odbehnúť veľa kilometrov bez vážnejšej poruchy.

První dojmy - Prvé dojmy z Babetty som mal velmi pozitívne.Ked som prišiel k pánovi ktorý mi Babettu dohodil bol som dosť prekvapený.Babetta bola kompletná nič na nej nechýbalo.Babetta nevypadala nejak zdevastovaná alebo že by snou bolo jazdené nešetrnne niekde po polných cestách alebo podobne.Vzhladovo vypadala celkom slušne až na vypriahnutú farbu.Na prednom svetle bola poškodená parabola.Riadidlá boli kompletné obidva vypínače boli funkčne aj s páčkami bŕzd až na rýchlopal ktorý sa sem tam zadrhol.Tachometer takisto bol funkčný.Počítadlo malo vtedy 4741km.Bočné plastny boli v poriadku,neboli popráskané iba lavý bočný plastový kryt bol odlišný od druhého.Vypadal vyprachivelo šedej farby ako keby bol dohlý čas na priamom slnečnom žiarení.Sedačka bola ako nová.Koža nebola popráskaná a mala peknú čiernu farbu.Kryty na zadnej časti mopedu ktorý služil na odkladanie potrebného náradia na bežnú udržbu alebo opravy boli dobré až na jeden ktorý bol z vonkajšej strany jemne poškriabaný.Čo sa týka kolies na to že moped dlho stál v garáži tak chrómové ráfi vypadajú dosť zachovalo hlavne na zadnom kolesi.Na prednom kolesi sa nachádza trocha hrdze ktorú som sa snažil aspom trocha preleštiť leštiacou pastou značky Silichrm aby nebola taká výrazná.Defekty nemala.Plášt na zadnom kolesy bol dosť v dobrom stave.Bol asi menený.Na predom kolesi plášť bol asi od výroby pretože plášť bol dosť popráskaný po bokoch.Motor funčkný ale neštartoval som ho hned pretože Babetta asi 5rokov bola odstavená v garáži.Ked som Babettu previezol ku kamošovi zhodil som hlavu a zistil som že na motori bol pravdepodobne robený výbrus podľa nového piesta ktorý nebol vobec opáleny a navyše na ňom bola s fixou zaznačená jednotka.Premazal som pieste krúžky skontroloval som volu ojnice na kluke a či sa nezadrháva.Vyčistil som karburátor.Nalial som benzín a šlo sa na prvú jazdu.Moped chytil až po pár prekopnutí.Motor šiel ako hodiny.Po pár km som zistil že začala vyskakovať rýchlosť pri rozjazde.Na mopede sa mi zdajú dosť slabé brzdy.Na moped som si velmi rýchlo zvykol za krátky čas.

Motorku bych doporučil pro - Moped Babetta by som odporučil tým ktorý hľadajú jednoduché vozidlo na krátke vzdialenosti s nízskou spotrebou.

Doplňky na motorce - Na Babette som nedávno menil komplet stator s cievkami.Tým pádom mi pribudol aj obmedzovač napätia.Stotor s cievkami som menil z dovodu že mi slabo svietili svetlá pretože na Babette ktorú som si doviezol bol povodny stator iba s jednou cievku z ktorej som mal napájane zadné,predné svetlo plus osvetlenie tachometra.Niekdo stým ešte predomňou pravdepodobne experimentoval pretože originál žiadna Babetta nemala napájané osvetlenie iba z jednej cievky.Zvyšnú jednu cievku na statory ktoru som nemal zapojenú bola na bzučiak ktory som po rekonštrukcii už nedal späť na Babettu,mam ho odloženy v pivnici.Možno neskor ho namontujem.V budnúcnosti mám v pláne si namontovať na zadnú čast Babetty aj košík ktorý musim ešte nastriekať na čierno pretože nie je originálny a povodne je z mrazničky bielej farby.

Táto recenzia nie je finálna.Toto je len dnešné zhrnutie na ktorom prebehne ešte vela úprav s textom a doplnenie dalších informácii.

Jedného dňa ked som bol u kamoša niečo sme majstrovali a zbadal som mu na sotlíku v šope motor z babetty 207.Chceli sme ho spojazdiť.Povedal že ide ale dlho stal a že stačilo zhodiť valec premazať krúžky,vymeniť sviečku a že motor pojde natočiť.Spravili sme čo bolo treba cez sací kanál sme vstrekli benzin z injekčnej striekačky a skušali sme ho naštartovať no neuspešne.Tak som sa spýtal či si ho možem zobrať domov.Povedal že kludne,že si ho možem aj nechať.Na druhý deň doma som sa znova vratil knemu a začal som majstrovať.No neuspešne.Nakolko som nemal ešte skúsenosti tak som si popozeral nejake veci ohladom toho na internete.Zistil som že motor mal zodraté krúžky a valec mal mierne ryhy.Nakoniec som sa toho motora vzdal.
Jendeho dňa ked som mal školsku prax v autoservise,mal som cestu cez klampiarsku dielnu pretože ma mechanik poslal za majstrom pre nejaké veci.Popri tom som sa sním dal do reči a som mu spomínal že som sa doma pokúšal spojazdniť jeden motor z babetty.On mi spomenul že on ich kedysi opravoval.Tak sme sa zakecali o týchto mopedoch a naraz mi dal jednu ponuku.Povedal mi že jeho brat má tiež babettu no nevyužitú a že mu zapadá prachom v garáži a ak by smo chcel že mi ju može podarovat lebo on sa jej chcel zbaviť.Velmi ma prekvapil a potešil.Neváhal som a dohodol som sa sním že by som ju zobral.Trvalo asi pol roka než ju od brata doviezol z vedlajšej dedinu k nemu domov.Potom som volal kamošovi ktorý mi podaroval motor z 207 či prenu somnou nezbehne pretože mal pickupa na ktorom nebol provlem s prevozom.Jeden rok som mal babettu unho v garáži,pretože ja som nemal priestory kde by som ju mohol parkovať.Vtedy som sa vozieval po dedine a okoli kde býval.Koncom toho roka som dostal možnosť babettu komplet nastriekať za dobrú cenu.Neváhal som.Cez zimu som babettu unho do šróbika rozobral a odviezol ku mne na bytovku a zložil som ju do pivnice.Potom som sa dohodol s lakovníkom na termíne ked ju možem priniest knemu do lakovne.Vybral som si vlastnú farbu zo vzorkovníka ktorý mi ponúkol z jeho ponuky.Asi po mesiaci mi zavolal že už to je hotové.Prišiel som knemu do lakovne a bol som nadšený z toho ako to spravil.Neveril som vlastným očiam.Nečakal som že to bude tak perfektne vyzerať.Už vtedy som sa nevedel dočkať kedy ju budem mať zloženu a mocť sa na nej previesť.Diely som si previezol vten den domov.Hneď prvý výkend ktorý nasledoval a cez ktorý som mal volný čas som sa pustil do skladania.Babettu som skladal asi 4 hodiny.Dal som si na tom velmi záležať.Ako prvé som osadil na rám motor.Potom som nahodil prednú vydlu na ktoru som následne pripevnil aj kormánt.Dalej som nasadil kolesá,blatníky,pozapájal som elektriku to znamená tyristor,svetlá plus som skontroloval predzápal.Ako posledné som nahodil nádrž ktorú som prepojil gumenou hadičkou s karburátorom potom som nahodil sedlo a nakoniec plastové kryty na zadnú časť rámu kde je miesto pre náradie a bočné kryty rámu. Všade som použil nové nerezové skrutky prevažne na imbusový klúč.Skontroloval som tlak v pneumatikách a na ventilky som si nahodil chrómové krytky ventilu a chrómové čapičky.Po doskladaní som sa konečne dočkal kedy som ju mohol znova naštartovať.Nalial som benzin do nádrže v pomere 1:30 kedy som ešte používal olej M2T.Začal som pretáčať s pedálmi.Motor nechytil na prvý krát nakoľko dlho stál a karburator ešte nebol preplavený riadne benzinom.Po chvíly motor naštartoval.Mal som super pocit a užil som si vonu z výfuku :D .

Úvod:
Babetta 210 je jednoduché skladné vozidlo nenáročné na údržbu s nízskou spotrebou.Ak o moped je starané a jazdí sa na nom s rozumom dokáže odbehnúť veľa kilometrov bez vážnej poruchy.Medzi poruchy nerátam napríklad problémy so zapalovacou sviečkou ktorá sa lúbi zaniesť ak sme do benzínu namiešali príliž vela oleja alebo ak je zle nastavená funckia karburátora bohatosti zmesy čo je bežne u dvojtaktného motora.Taktiež bežnou poruchou sa stáva že sa časom upchá karburátor a moped má problemy s výkonom alebo vobec nechce ísť naštartovať motor.Tieto problémy s karburátorom nastávaju najmä vtedy ak jazdíme s mopedom po prašných cestách kde sa dokáže velmi jednoducho upchať vzdušník.Dalšou príčinou upchania trysiek v karburátori najčastejšie býva zapríčinené nečistotami prechadzajúcimi do karburátora z nádrže ked je hrdzavá.Toto su bežné poruchy pri prevádzke mopeda.
Osobne som na Babette za celé dva roky čo ju vlastním nabehal cca 2700km bez vážnejšej poruchy.Pár krát som mal problem s upchatými tryskami v karburátori.Jeden krát som mal problém so sviečkou ktorá už mala niečo za sebou a už sa jej velmi nechcelo.Vtedy som nenosil so sebou ešte náhradné sviečky tak som ju skúsil opucovat.Jemným šmirglom som prebehol kontakty sviečky nahodil som a prešiel som pár metrou a motor znova prestal ísť.Tak som znova vymontoval sviečku očistil som ju jemným šmirglom nahodil a ledva ledva som došiel domov a následne som sviečku vymenil za druhú.

Vychuchol
Vychuchol napsal 22.06.17 v 21:11 10b.

bába je moje oblíbená značka, dals jí parádní metlu, za mě jasných 10 bodů

calex
calex napsal 31.12.16 v 11:16 10b.

Velice pěkně udělaná generálka na Babettě. Hodně dalších a šťastných kilometrů...!!