Benelli X 49 (2013)

Vlastník Petysek
Vloženo 26.8.2014
Aktualizováno 1.2.2024

Je to 2 taktní padesátkový sportovní skútr, určený především do města a kratší vzdalenosti.. Špičkový sportovec – špičkové technologie, to je nový X
49. S tímto skútrem vzbudíte vždy maximální pozornost.
závodní vzhled i charakter

První dojmy - Ke koupi skútra mě dovedlo uvědomění několika důležitých a praktických vlastností tohoto jednostopého vozidla. Byli jimi skvělá spotřeba pohonných hmot, téměř žádná servisní náročnost, výborná mobilita a obratnost ve městě, ať už při proplétání kolonami nebo parkování kdekoli na každém metru i na chodníku. To jsou fakta, které pro mě byli tak důležitá, že jsem se ke koupi rozhodl.

Takže, na zodpovězení otázky ,,Proč tento stroj?'' jen krátce. Skůtr jsem chtěl sice kvalitní a výkonný, ale zase ne ten nutně nejdražší. Asisjské výrobce jsem zavrhl už na prvopočátku a Honda za 70.000,- pro mne nebyla rozumná z ekonomické strany věci. Proto padlo rozhodnutí na naši Evropskou provenienci, konkrétně z Itálie. Benelli má už řadu let dlouhou historii výroby motocyklů, pěkný osobitý design, technické znalosti a tím i svoji kvalitu. Motory dodává pravděpodobně nejlepší výrobce Minareli. Dále jsem zvolil dvoutakt z prostého důvodu, budoucího ladění a zvyšování výkonu motoru, na které je dvoudobý motor velice vhodný. Ke kterému ale nikdy nedošlo.
Teď už k samotnému stroji. Asi nejvíce skútr poutá pozornost svým neokoukaným vzhledem. V krátkosti svěží, sportovní, cool a funky.. Potěší například led diodová světla, atraktivní polepy, prošívané sedlo či digitalně analogové přístroje. Za řídítky překvapivě rozměrný, se svými 185cm nemám problém a i spolujezdec se vejde. Pod sedlem je dostatečný prostor na helmu, větší tašku nebo jiná zavazadla. Pro menší drobnosti, jako třeba peněženka, rukavice nebo doklady jsou pod řídítky integrovány dvě menší schránky. A nyní to nejdůležitější. Jízda. Benelli se z místa rozjede celkem statečně, tady je to nad má prvotní očekávání, poté plynule zrychluje až do nějakých 60, kde motor přestává táhnout a už jen po delší rovině se rychlost ustalí na necelých 70. Nutno dodat, že na městské ježdění s přehledem stačí a i předjíždět se dá. Okresní silnice tak nějak statečně překoná. I vzdálenost 30km není nemožná. Co je příjemné, že ani ve dvou motor neztratí téměř nic na svém výkonu. Dokonce ani větší kopce nejsou problém a jde se udržet povoleného rychlostního limitu v obci. Čili ve městě padesátka rozhodně brzdou provozu není. Provozní hmotnost je 95kg, takže manipulace na místě je velice snadná a při jízdě je to zábava. Kličkování je hbité, okamžité, delší zatáčky kontrolovatelné a brzdy plně dostačující. Přední je trochu tupější ale zadní dvoupístek má vše jistě pod kontrolou. Sedlo je rozměrné, pohodlné a nabízí více jízdních pozic. Zvladl jsem i 100km a byl jsem schopný normální chůze. Pouze spolujezdec si své místo po delší ceste chválit nebude. Jízda ve městě i mimo něj je pro mě zábava a nový druh nadšení. Z pořízení jsem velice šťastný a spokojený. Doufám, že tomu bude i na dále. Zatím nic nenasvědčuje, že by to mělo být jinak. Spotřeba se drží na nějakých 4 litrech na 100, ale nutno dodat, že stroj je ještě v záběhu + mých 100kg + zavazadlo a jízda plyn-brzda..

Update po prodeji.
Stroj jezdil dlouhou dobu bez poruch a jakýchkoli problémů. Posloužil dobře:)

harwey10
harwey10 napsal 30.08.14 v 21:49

Tak ať ti to jezdí pardále vypadá moc pěkně

Fajfer
Fajfer napsal 28.08.14 v 16:53

Čau,chtěl bych ti tedy popřát, aby ti spokojennost vydrřela co nejdéle.Tento skútr jsem měl před tebou já , i ty nálepky jsem tam lepil ,ale skútr se sral hned při cestě domů ,po poslední reklamaci kdy kleknul celý motor jsem ho vrátil,ani jsem nestihnul registraci.Tak doufám že jsi ho měl aspoň za super cenu.Benelli už nechci ani zadarmo , ted mam aprilii a spokojenost .

mRKEF
mRKEF napsal 28.08.14 v 09:26

Dvoutakt - snížení spotřeby paliva a emisí - ladění motoru do výkonu. To mi nepřijde jako ekologické smýšlení. Trochu si v recenzi protiřečíš .

deep-sk
deep-sk napsal 28.08.14 v 07:06

ja sa radsej presviecam ze to bol zamer... on to chalan urcite chcel dat naschval hore kolami... urcite...
nejak sa mi s tou predstavou lepsie zije

seikos
seikos napsal 26.08.14 v 09:01

Krásný fotky. Dnešní mládež má kapsy plný ajfounů, tak pozbýva vlastní inteligenci