renocar_unor

Piaggio Liberty 125 (2014)

Vlastník romahrnc
Vloženo 10.8.2014
Aktualizováno 2.8.2016

Krásně ovladatelný a hbitý skůtr od italského výrobce Piaggio s motorem 125ccm 3V 4T ei.

Motorka koupena od Triskel Břeclav - Vše proběhlo bez problému.

Vespa Primavera 125: Jízdní vlastnosti perfektní. Díky malým kolům vynikající zrychlení. Elektrické otvírání kufru. Bohužel o cca 40.000,- dražší.
Aprilia SR Motard 125: Sportovnější vzhled. Horší motor -> Liberty má již vstřikování paliva a při přímém srovnání(testovací jízdy) to bylo znát...Motard se musel více vytáčet a křivka kroutícího momentu nebyla tak plynulá. Skůtr byl o cca 5.000,- levnější. Přítelkyni se nelíbi

První dojmy - První jízdu jsem absolvoval cca 60km z Břeclavi do Brna. Musím přiznat, že jsem se dost trápil...motorka byla v záběhu (najeto 2km) a v rámci záběhu mi bylo doporučeno neustále měnit rychlost a nepřekračovat 70km/h. Takže každých 20km jsem dával pauzu a jel co nejvíce po okreskách.

Motorku bych doporučil pro - Pro přítelkyni :-) Pro chlapy jsou jiné motorky: http://www.motorkari.cz/motorka/?mid=94794

Doplňky na motorce - Zadní kufr TOP case givi 32l bílý.

Průměrná spotřeba - 2.33333 l/100km

Skůtr máme 1,5 měsíce a najeto je cca 1200km. Dojmy? Je to perfektní skůtr do města. Díky velkým kolům se pěkně ovládá a nerozhodí ji jen tak nejaká nerovnost. je pravda, že se mi zdá lehká, ale tím že jsme ji kupovali pro přítelkyni na dojíždění do práce a to Liberty splnila na 100%. Motor s přímým vstřikováním je novinka pro letošní rok 2014 u Liberty, výkonově je srovnatelný, ale křivka točivého momentu má hladší průběh a vyšší hodnotu. Maximální rychlost cca 100km/h. jezdíme někdy ve dvou -> cca 90km/h. V 1000km jsme nechali dělat první servis v DMOTO Brno(mohu přístupem jen doporučit). Následně jsou intervaly 5000km. Takže nenáročný stroj. Spotřeba se pohybuje okolo 2,6l/100km. Tím že je zatím v záběhu, tak krásná hodnota.

5300km

Skůtr stále šlape jak hodinky. Po drobných bolískách, jako je nedostatečně upevněná baterie, která pak poskakuje v motorce - pomocí několika pásek opravena, musím říci, že italové skůtry opravdu umí. Z běžného života mi na skůtru chybí elektrické otvírání zavazadlového prostoru, více místa v něm (helma se nevejde). Jinak motorka jezdí parádně. Máme za sebou druhou servisní prohlídku v DMOTO - měněn olej + filtr oleje. Bohužel, záruka mi nedovoluje zatím dělat zakladní servis svépomocí. Příští rok bude servis v 10.000km a pak si ho již budu dělat sám, tak jako na velké motorce. je pak jistota, že motorka dostane opravdu to, co má dostat.

10.000km 7/2016

Tak máme za sebou více než 2 roky používání. Skůtr skvěle šlape, jezdí naprosto bez problému. Máme již po záruce, takže servis budu dělat já. Část mám za sebou již - výměna brzdové kapaliny - byla úplně černá, takže je zase na dva roky pokoj.

Servis 10.000km

Brzdová kapalina: Motul brake fluid 660 (ano závodní kapalina
Olej: 1,35l MOTUL scooter power 4t 5w-40 - plná syntetika (450,-Kč/l)
Olej filtr: originál Piaggio
Řemen variátoru: originál Piaggio (starý byl dost opotřebovaný - zmenšení průměru o dobré 3mm)
Svíčka: NGK - CR8ED (měním každých 5.000km i když je v pořádku)
Vzduch. filtr: K&N vyprání a impregnace OLEJEM
Olej ve variátoru: 300ml YAMALUB API GL-5 (80w90) (starý byl úplně čistý, ale pro jistotu vyměňen).

Vše vyměněno bez problému - musím říci, že italové některé věci mají nedomyšlené - povolení olejového šroubu je prakticky nemožné, pokud je nasazený výfuk - takže sundat výfuk, povolit sroub, který je velikosti 24mm ? To snad nemají ani kamiony trochu jsem se trápil s povolením krytu variátoru než jsem našel všechny šrouby tak na 5.000km je zase pokoj. uvidíme, jak se bude chovat syntetický olej MOTUL( 450,-Kč/l) je fakt pálka, takže očekávám, že skútr pojede o dost líp

Elpedro
Elpedro napsal 19.08.21 v 16:33 10b.

Tea108
Tea108 napsal 09.01.16 v 10:09 10b.

Itálie je toho plná a není se čemu divit, je to parádní skútr. Určitě si ho někdy pořídím.

Milan1963
Milan1963 napsal 11.08.14 v 09:58 10b.

Dobrá koupě, tohoto skútra jsem okukoval už v Itálii.

Bauiii
Bauiii napsal 10.08.14 v 21:58