Jawa 250/590 (1965)

Vlastník Gride
Vloženo 18.5.2014
Aktualizováno 18.5.2014

Pěkná Panelka ve verzi "sport" na 19" kolech a se vším,co k tomu patří.

První dojmy - Byla to moje první motorka, dojmy byly samozřejmě úžasné do doby než si člověk zkusil jinou motorku. Ovšem základní účel, jako naučit se na motorce a přepravit se z bodu A do bodu B splnila bez výhrad. Co bylo kladem, byla váha motorky a její snadná ovladatelnost v městském provozu.

Tento stroj jsem si sám nevybral, ale jednalo se o formu daru. Motorka má dlouhou historii a tak se různě dědila a předávala v rodině až došla řada i na mne.
Prvotní investice po asi 5 letém odstavení nebyly nijak zásadní. Olej převodovka, těsnění víka, žárovky, ostatní těsnění a samozřejmě vyčištění karburátoru - prostě klasická údržba.

Motorku jsem používal na víkendové výlety, ale hlavně na každodenní cesty do práce. Sloužila mi skvěle. Charakter těchto motorek bych shrnul asi takto: nikdy to nešlo opravit, aby bylo vše zároveň delší dobu v naprostém pořádku a na druhou stranu to zas nikdy nešlo rozbít, tak, že by to přestalo jet. Což ovšem pro mé použití nebylo překážkou. Podvozek byl pohodlný, brzy bohužel nedostačující, ovladatelnost velmi snadná. Se spolujezdcem to bylo horší, protože tomu chyběl jednoduše výkon. Co se týče spotřeby, tak ta se držela v hodnotách někde kolem 3-5l/100km což je rozhodně příjemné, když byla využívána jako přepravní prostředek.

Se servisem se člověk moc zabývat nemusel, do tý doby než nenastartoval, většinou však šlo jen o karburátor. Časem se začaly objevovat další problémy a řada dílů čekala jejich zasloužená výměna. Proto než dělat dílčí opravy, tak jsem motorku rozebral a teď se odehrává běh na dlouhou trať, kdy se komplet celá generálkuje. Motor je už po výbrusu s novym pístem, převodovka po repasy, díly jako řetěz, šrouby, napínáky, těsnění, silentbloky zadních tlumičů apod jsou již nakoupeny. Čekám jen na repasy předních vidlic, svaření plechů a následný lak.

Gride
Gride napsal 25.05.14 v 16:46

Pánové děkuji všem za komentáře, potěší, a až se mi to podaří dodělat, tak samozřejmě nandám fotky ;)

Dolin
Dolin napsal 22.05.14 v 08:57 10b.

Krásný stroj.

elstrem
elstrem napsal 18.05.14 v 13:16

Pěknýjsem zvědav na fotky po laku.

Milan1963
Milan1963 napsal 18.05.14 v 12:49 10b.

At' se renovace podaří.

ZRX