Jawa 90 Roadster (1969)

Vlastník Radek156
Vloženo 24.3.2014
Aktualizováno 23.10.2018

Vloženo: 16.10.2018, Uskutečněno: 15.10.2018, Stav tachometru: 5 km, Zhlédnuto: 47x

Říjen 2018 - po opravě závitu svíčky a celkové kontrole stavu jsem ještě nainstaloval klakson, jelikož se mi původní bzučák nepovedlo přimět k rozumu. Ani v tomto případě nelze z hovna uplést bič a když už se rozhodnu zatroubit pro výstrahu, mělo by to být slyšet. Bez baterky se mu ale na syrový proud přímo ze žil elktrického rozvodu moc pracovat nechtělo, tak jsem tam šoupnul dříve otestovanou baterku. Teď to je ono a příjemným bonusem jsou funkční parkovačky a brzdové světlo i když zrovna motor nevrčí.
Opět jsem párkrát projel po ulici a protože se mi svíčka zdála pořád příliš mokrá, zkusil jsem v karburátoru o zářez víc zasunout jehlu a povolil šroubek bohatosti o půl otáčky ať to má víc vzduchu. Nějak to vyšlo a motor jede docela spolehlivě, nechcípá a taky už se konečně nekonají žádné velké kouřové efekty. Více už toho bez řádného odzkoušení a větší zátěže neudělám.
Je čtvrtek odpoledne a tak si tak říkám, že by nebylo od věci zkusit tu technickou ať už to mám konečně oficiálně v provozu, můžu testovat a hlavně se možná ještě před nástupem zimy stihnu krátkou návštěvou pochlubit svým kamarádům.
Dobrá, půjčit od rodičů vozík, v pátek naložit a přikurtovat stroj a v sobotu ráno se závozníkem v zastoupení mého taty vyrážím. Ze skušeností z dob dávno minulých mám sice obavy jak to dopadne, ale snad bude všechno OK. I tu lékárničku, lepení, náhradní žárovky a nářadí jsem si po sedadlo uložil a vyrazil. Nakonec to šlo jako po másle. Po nutném čekání, focení (nevím proč si fotili tachometr, když 40 let nefunguje) kontrole funkčnosti světel brzd a klaksonu jsem se dozvěděl, že je všechno v pohodě a mám si počkat na papíry. Hurá! Znovu naložit a cesta domů byla radostná. V záplavě euforie mi došlo, že na na dopravce mají v pondělí do pěti a dalo by se stihnout i vyzvednutí značky z depozitu a přepis. V neděli se domlouvám s tatou, že teda "když už, tak už", píšu pojišťovákovi, že potřebuju nové povinné ručení a v pondělí po práci frčíme vyzvednout novou pojistku a na magistrát. Kupodivu jsme se dostali na řadu i bez objednání a tak můžu oznámit, že jsem hrdým majitelem motocyklu způsobilého provozu na pozemních komunikacích a to do 10/2022.

• 3. projížďka

Vyjížďka za kamarádem Pepou. Počasí dušičkové, 13 stupňů Celsia, mraky plné vody nad hlavou, já bez rukavic, ale Povážský zázrak frčí a já si to užil. Najeto cca 55 km. https://www.motorkari.cz/profil/?uid=181443&act=t

Vloženo: 20.10.2018
    Uskutečněno: 20.10.2018
  • Druhá projížďka

Krátký výlet za kamarádem, celkem cca 33 km. Motor šlape, řazení v pohodě. Na 4. rychlost to po rovině vytáhne asi na 70 km/h, 5. je spíš jen udržovací, zrychluje jen s větrem v zádech nebo z kopce. Přesto předčila moje

Vloženo: 17.10.2018
    Uskutečněno: 17.10.2018
  • První projížďka

Po nezbytných domácích povinostech dnes odpoledne první projížďka! Motor šlape pěkně, jen se mi zdál dřív trochu silnější, ale pravda, to bylo před 20 lety a 20 kg... Nejde příliš do otáček a po kontrole svíčka OK, tak

Vloženo: 16.10.2018
    Uskutečněno: 16.10.2018