Honda CB 750 (2003)

Vlastník petas.hofman
Vloženo 29.10.2013
Aktualizováno 29.1.2019

Japonská klasika dovezená z USA, americká verze Seven-fifty s nádrží ze své Evropské sestry.

První dojmy - Motor je v podstatě legenda, od roku 1968 se toho na něm příliš nezměnilo a když, tak k lepšímu. Jízdní vlastnosti jsou na trochu větší váhu stroje docela příjemné a zejména na delších cestách potěší pohodlný posez, i když spíše pro menší postavy :)

Motorku bych doporučil pro - Vhodná na cestování a to i díky velkému dojezdu a pohodlí. Do města je zbytečně těžká, i když ovladatelnost je i na minimálních rychlostech výborná. Při milovníky vysoké rychlosti bych zase doporučil přeci jen něco silnějšího. Je vhodnější pro střední a nižší postavy, větší jedinci by mohli mít trochu problém s vzdáleností sedla a stupaček.

Doplňky na motorce - Větrný štítek, boční brašny a tankvak, zásuvka na 12V.

Tahle motorka byl můj dlouhodobý vysněný cíl. Přecházel jsem na ní z dvouválce CB 450 N, o kterém jsem si myslel, že to bude na dlouhou dobu konečná, ale nakonec se ukázalo, že na cestování na delší cesty bude přeci jen vhodnější motor o větším objemu a nižších otáčkách při dané rychlosti a to s ohledem na dojezd (jinak proti své bývalé Hondě nemůžu říct ani popel).
Vybíral jsem z různých modelových ročníků CB 750 a nakonec jsem se rozhodl pro novější modely. Sice bych měl raději starší motorku, přeci jen by to byla legenda s duší, ale i na dvouválci z roku 1985 bylo co opravovat a čas na to teď prostě není. Takže nakonec jsem se rozhodoval jen mezi evropskou verzí Seven-fifty a americkou verzí Nighthawk. Americká verze se mi líbila víc, protože vypadá oproti Seven-fifty mnohem štíhleji. Má totiž trochu užší pneumatiky, jen jeden kotouč a celou zadní část přeplastovanou do úzké zádi. Seven-fifty na mě prostě působila trochu jako baculka (nic proti baculkám, pakliže jsou proporcionální :) Naopak mě odrazovala ta původní nádrž chopperovského tvaru… A tak, když jsem objevil inzerát Nighthawka s evropskou nádrží, neváhal jsem a v excelu jsem udělal jednoduchou kalkulaci: moje starší Honda, Čezeta 180 a Pionýr za CB 750. Výsledek byl jen trochu „záporná nula“ a tím bylo rozhodnuto.
V době, kdy píši tento popis, mám už Hondu několik měsíců a najeto cca 1500 km. Můžu tedy říct, že to nebyla chyba. Nějaké mouchy objevíte tak jako tak, ale celkově jsem spokojený. Mezi nedostatky bych zařadil zejména slabší brzdy, se kterými jsem ale počítal a pak vysokou hmotnost…na každodenní ježdění po městě to prostě není a navíc motor ráno zahříváte několik minut.
Na dlouhé cesty, pokud počítáte jen naháče, je to naopak skvělá motorka. Pohodlný posez, obrovské sedlo, dobrý podvozek, dojezd přes 350 km a díky robustnosti se na ní dá navěsit sousta zavazadel.
K mému kusu konkrétně: jistý čech jí zakoupil v roce 2003 v Kalifornii a po nějakém tom cestování po USA jí dovezl do České Republiky. Tady jí prodal dalšímu majiteli, který jí vyměnil nádrž a trochu nešikovně předělal budíky a nechal udělat nový lak (barva pěkná, ale bohužel nekvalitní provedení). Protože chtěl ale něco silnějšího, putovala k předposlednímu majiteli a ten na ní navěsil led světla všech tvarů a velikostí, obrovské cestovní plexi a chrániče rukojetí. Měl jí spíše na občasné vyjížďky s manželkou. Jakmile se ocitla u mě, dostala všechna světla do původní podoby (shánět blinkry byl už trochu problém) a očesal jsem z ní doplňky, které prostě na naháč nepatří. Motor má nejeto cca 45 tis km a zdá se v docela dobré kondici. Po výměně oleje (původní tam byl prý přes tři roky…) za 15W50 začala přesněji řadit a výměna vzduchového filtru zase pomohla ke znatelnému oživení ve vyšších otáčkách. Příští rok musím seštělovat karburátory, protože při zátěži na nízkých otáčkách je chod motoru poněkud nestabilní a pak ještě upravit budíky do originální podoby a je prakticky hotovo.
Doufám, že toho spolu hodně nacestujeme po různých částech Evropy a popravdě, dá se s ní jet i docela svižně. Prostě…i cesta na CB 750 může být cíl :)

Null
Null napsal 25.06.14 v 20:36 9b.

moc pěkná, ať vám to spolu klape v tom dobrém...

AxemanX
AxemanX napsal 24.11.13 v 18:57

Super krasavice, skvělý výběr, gratuluji.

Lubos92
Lubos92 napsal 07.11.13 v 12:25

Moc pěkná .

PEPA12N
PEPA12N napsal 03.11.13 v 12:31

ten rámeček RZ je fak super

Drobek64
Drobek64 napsal 02.11.13 v 14:53 10b.