Jawa 250/592 panelka (1972)

Vlastník jarro
Vloženo 22.10.2013
Aktualizováno 7.10.2014

Jedna z posledných Jáw, ktorá si zachovala ešte pekné oblé tvary, skombinované s na tú dobu, modernou nádržou, úzkym blatníkom a smerovkami.

Motorka koupena od z obce Pečeňany

První dojmy - Prvé dojmy budú až po ukončení renovácie, teda až ked bude pojazdná.

Motorku bych doporučil pro - Asi tým, ktorí sa nikam neponáhľajú, radi si úžívajú jazdu a krajinu...

Doplňky na motorce - Zatiaľ mám kúpené 6V Vape, ťažné na PAv a PAva 40, ktorého čaká tiež renovácia. Chcem vymeniť ojnicu s ihličkovým ložiskom aj na piestnom čape. Karburátor som zohnal so sytičom, uvidím ako bude poslúchať, lebo som počul názory, že cez sytičový piestik to salo falošný vzduch a potom kolísali otáčky motora. Predná brzda bude dvojkľúčová zo 634-ky. Motorku si chcem prispôsobiť podľa svojich potrieb, ale zmeny na nej chcem robiť len také, aby sa dala dať do pôvodného stavu ak to bude potrebné.

Som vo veku, kedy musí človek uprednostniť prácu a rodinu pred koníčkami. Nechcel som ale za tie roky zanevrieť na motorky, preto som si povedal, že než bude čas sa zas venovať jednej stope, nechám si v zálohe nejakú menej finančne náročnú motorku, takú, aby som ju nemusel predávať ked bude potrebné kúpiť niečo dôležité a pod. Najprv som uvažoval o nejakom starom, spoľahlivom japoncovi, ale nakoniec som si povedal, že by to mala byť nejaká srdcovka. Motorka, na ktorú sa pozriem, a aj po niekoľkých rokoch budem stále pyšný, že ju mám. Preto práve Jawa, na tej som začínal, a nehovorím že na nej aj skončím, ale jedna bude mať u mňa miesto na furt. Rozmýšľal som ktorý model bude spĺňať moje požiadavky. Teda to, že si ju budem môcť sám zrenovavať, nebude drahá, nebude mať veľa detských chorôb, prípadne dielce ktoré v minulosti neposlúchali sa budú dať nahradiť spolahlivejšími, ako napr. zapaľovanie. Vybral som nakoniec panelku 250 typ 592. Panelku preto, lebo má od kývačky už vychytané niektoré muchy, ako pevnejší rám, pekný prístrojový panel, posledné modely kľuku na 3 ložiskách, bohatšie rebrovanie na valci a hlave. Páčia sa mi aj uši na volante vychádzajúce z masky, celkom pekne tie krivky, ktoré najdete všade na motorke zapracovali aj v týchto partiách. Niektoré veci mala kývačka ale lepšie. Na kývačke sa mi páči zámok na hlave riadenia oproti uchu pri spodných okuliaroch, ktoré nechali na panelke. Praktickejšie sa mi zdajú aj zámky na bočných skrinkách, pretože na panelke musíte dať dole sedanku a až potom sa dostanete ku schránke, popritom dávate pozor aby vám nespadla sedanka alebo ju držíte v ruke... 250-ku som si vybral preto, lebo vzhľadom na uchytenie motora v ráme a rázov ktoré vychádzajú od kľuky, je lepší u Jawy jednovalec. Mal som volakedy aj 350ku ale na tej motor v ráme vyrába o dosť viac vibrácií kvôli tomu úzkemu uchyteniu a aj samotnému prevedeniu rámu cez jednu joklovinu. 592 som zvolil pretože sa mi jednoducho z paneliek páči najviac. Má peknú nádrž, podobnú ako mali anglické motorky, má smerovky s ktorými je oveľa bezpečnejšia jazda než plachtiť rukou pred zákrutou, predný blatník je štíhlejší, viac pasuje k tomu úzkemu kolesu ako ten hlboký.
Je október 2013, cez zimu chcem dopasovávať všetky dielce, porobiť motor, výbrus je už hotový, pokúpené by som už mal mať takmer všetko. Na jar dostane moto nový lak, v dokladoch je farba čierna, čo ma moc neteší, ale na SK treba chodiť kvôli zmene farby na originalitu a tam platiť zas štátu poplatky, tak ju radšej nechám čiernu, ved čiernych veľa nebehá. Na foto je panelka, ako ma čakala u predávajúceho. Stála 200€, papiere 400€. Bola v úbohom stave, ale v čase, kedy som zháňal 592 ich bol nedostatok a táto bola ešte za rozumnú cenu, skladačka, ale s krytom reťaze, karburátora a nádržou bez jedinej preliačiny. Po rozobratí som ale zistil, že nemá sací box, karburátor je popraskaný, má nekompletný podsedadlový nosník a ešte zopár chybičiek. Chýbajúce dielce som zohnal cez bazos.sk a nové veci, ako piest, skrutky, rôzne gumy, tesnenia, ložiská, a všetko to čo je potrebné vymeniť mám z motoren.sk. Z bazoša som zohnal aj nepoužité 6V vape za 100€. Na chromovanie zatiaľ peniaze nebudú, tak kde je chróm zachovalý, budem leštiť a napr. ráfiky dám zatial 36 špicové hliníkové. Neskôr v denníku dopíšem ako prebieha renovácia.

mira592
mira592 napsal 19.09.17 v 17:51 9b.

Bikerr3979
Bikerr3979 napsal 18.02.15 v 12:58 10b.

nazdárek kámo já jsem chtěl koupit taky vranu panelky s pávem,moji bývalou a koupil jsem ji ještě s druhou která je po kámošovi a je k ní i sidekar velorex ale na něm chybí plexi.takže mě z toho asi hrábne. držím palce a měj se fajn.

jarro
jarro napsal 27.10.13 v 20:27

Ďakujem za povzbudivé komentáre. V denníku budem postupne informovať o priebehu renovácie, hádam to pomôže tým ktorí o niečom podobnom zatiaľ len uvažujú. Jaro.

Lukas_82
Lukas_82 napsal 27.10.13 v 08:44

Moc pěkná ,ať ti přináší jen radost

jawasy
jawasy napsal 26.10.13 v 19:02

Jak tady píše můj kamarád ThomsonMotorson i pro mě to je srdeční záležitost s podobným osudem. I já ji mám po tátovi a penězi se nedají zaplatit vzpomínky na něj a na bezstarostné dětství.Nikdy bych ji neprodal.Mám ji tedy po amatérské renovaci,ale člověk si při ní tak trochu zopakoval co mě táta naučil a především zavzpomínal. Přeji ti ať se ti podaří renovace a slouží ti k radosti.