Yamaha X-max 250 (2008)

Vlastník anitka
Vloženo 20.9.2013
Aktualizováno 28.9.2013

Super přibližovadlo na kratší i velmi dlouhé vzdálenosti..

Motorka koupena od sokromá osoba

První dojmy - Skútr jsem koupil prakticky nový od jakéhosi pána, který jej měl jen krátce a stěžoval si, že je to slabé. Najeto měl zhruba 5000 km, neměl jediný škrábaneček a byl vzorně zajetý - olej nežere vůbec a jede hladce a mrštně se spotřebou 3.2 litru. Prostě mazel. Podle zbarvení a elegance dostal jméno Straka.. ;-)

Motorku bych doporučil pro - Pro spěchající lidi ve městě a kochače na okreskách, co si rádi s sebou berou hodně krámů..

Doplňky na motorce - Vysoký plexi štít a chrániče rukou už tam byly od původního majitele.
Protože jsem člověk opatrný, vybavil jsem Straku skrytou čelní kamerou nahrávající do smyčky a tichým alarmem přes PMR vysílačky (dosah cca 3km). Kameru mám pro případ nehody mě, nebo kolegů jedoucích přede mnou. Alarm je pak dobrý, když musím skútříka nechat u silnice, zatímco spím ve stanu v křoví, nebo u přítelkyně v paneláku.. Na závěr jsem do útrob Straky vetkl dálkový ovladač na garážová vrata Hormann a vyvedl tři tlačítka pod řidítka, takže už nemusím zastavovat před garáží svojí, ani garáží rodičů, abych našel ten správný ovladač. Lenost je prostě metla pokroku. Vše jsem dodělával sám, protože mě to prostě baví.

Před X-MAXem jsem měl ještě dva skútry (Kentoya City One 125 a Majesty 150) a pokrok to byl obrovský.

Mezi největší klady uvádím obrovský úložný prostor, velká kola a perfektní výhled do zrcátek. Skútr má perfektní odpich z místa a svezení na něm je radost.

Záporů mnoho nemá, ale třeba mě vadí, že nelze natáhnout nohy před sebe, jako to šlo na mnohem menší Yamaze Majesty 150, ale to bude nejspíš daň za velké 15ti palcové kolo vepředu. Slabší jsou také zadní blinkry, které na silném slunci skoro nejsou vidět. Poslední vadou na kráse je pístek, který drží sedlo v otevřené poloze. Už od začátku sedlo neudrží a jeho výměna přijde na 2 tisíce Kč. Pán v servisu mi rovnou řekl, že se to nevyplatí opravovat, že ten píst vydrží zhruba jednu sezónu. Kamarádka má X-MAXe 125 a musím potvrdit, že tam je to úplně stejné. Prostě buď sedlo podržím, nebo tam mám gumicuk, který natáhnu mezi konec sedla a řidítka, když se chci hrabat v zavazadláku déle.

EDIT: Tak pozor! Sedlo už drží, jak má. Díky klukům ze skútrfóra a uživateli jirka04, co mě na to upozornil.

Kromě běžného ježdění po Praze se pouštím se Strakou i do delších výletů. Nejdál jsme byli na jihu Chorvatska u města Zadar, cestou se stavili na Grossglockneru a celkově si to užívali. Je pravda, že se mě pár lidí už ptalo, jestli tu nálepku z Grossglockneru mám na předním blatníku omylem, nebo to tam fakt vyjelo. Straka tam opravdu patřila k těm nejmenším, ale nepřišlo mi, že by měla nějaký problém, kromě toho, že se na vrcholu v řídkém vzduchu chovala spíš jako natuněná padesátka.

Ve městě je X-MAX 250 jako ryba ve vodě. Odpichu ze semaforů může konkurovat jen málokteré auto, neboť zrychlení na 50 km/h je téměř okamžité. Ve městě bývá nejvyšší povolená rychlost 80 km/h (Jižní spojka) a i tam si vede velmi slušně. V kolonách by se zdálo, že je skútr příliš veliký na projíždění mezi auty, ale není to žádná tragédie. Jen zrcátka vyčnívají trochu víc a zrovna ve výšce zrcátek tranzitů a některých SUV, ale naoplátku poskytují perfektní přehled o dění vzádu.

Na okrskách je to pro jízdu "na pohodu". Rezerva pro kratší předjíždění pomalejších aut je slušná, ale předjíždění delšího náklaďáku už může vyžadovat delší a přehledný úsek. Vzhledem k tomu, že mi nevadí jezdit na okrskách rychlostí do 100 km/h, je toto ideální stroj.

Často slýchám, že s timhle to na dálnici nejde, že bych se měl bát a podobně. Vůbec mi to nepřijde. Nepotřebuji jezdit v levém pruhu, abych se cítil bezpečně, naopak mi vyhovuje rychlost kolem 115 - 120 km/h dle GPS. Spousta aut na dálnici jezdí touto rychlostí, neboť jim přeměřují tachometry a myslí si, že jedou 130. V této rychlosti je jízda pohoda, turbulence skoro žádné (mám vyšší plexi a měřím 185 cm). Když spěchám, není problém ze Straky vytáhnout dlouhodobě 130 km/h dle GPS. Jede to i víc, ale je potřeba být trpělivý. Jen pro zajímavost, nové modely X-MAX 250 už takovou rychlost nevyvinou. Prý kvůli novějším emisním limitům je motor nějak přiškrcený, či co, ale nejsem odborník.

Za celou dobu jsem měl celkem dvě závady. Prasklá žárovka a benzínové čerpadlo. To první byla banalitka, za to čerpadlo byla darda. V servisu mi řekli, že jediná možnost je vyměnit to i s nádrží, což vyjde na cca 17 tisíc - že prý je to uvnitř napevno a že je to častá závada u X-MAXů až do nějakého roku, kde už to udělali pořádně. Yamaha to prý ví, ale žádnou svolávačku na výměnu zdarma neudělala a ani nechystá, což u mě dost klesla. Prý jsou alespoň nová čerpadla spolehlivá, takže by se to nemělo opakovat. No, tak jsem to nechal vyměnit. Teď už mě snad tedy nic podobného nečeká.

nejrobert
nejrobert napsal 07.04.14 v 19:55 10b.

Jo x Max je x Max,že -)
Jinak hezky vymazlený.
Přeji mnoho štastných kilometrů

Jenniks
Jenniks napsal 25.09.13 v 11:08

Jeden z nejhezčích skůtrů, které znám! Jeden čas jsem po něm hodně vážně pošilhával, ale pak to dopadlo diametrálně jinak užívej, jezdi, dokud ještě nějaká ropa teče...dal bych víc, ale můžu jen 10

anitka
anitka napsal 23.09.13 v 17:46

Diky moc za super tip! Diskuzi jsem nasel a vypada to slibne. Uz jsem jednou ten pistek tunil mirnym povysroubovanim a asi mesic to fungovalo, ale tohle reseni vypada jednoduse a funkcne. Dalsi slabina Straky bude fuc..

jirka04
jirka04 napsal 23.09.13 v 14:16

Ahoj, gratuluju k pěknýmu strojku, ta bílá jí fakt sluší. Hodně hezkých kilometrů kolama na zemi.
A na ten tlumič pod sedlem je finta, mrkni na www.skutrforum.cz, X MAX 250, tam to kluci řešili. Jirka