Babetta 210 (1988)

Vlastník TondaBenda
Vloženo 21.8.2013
Aktualizováno 21.11.2016

Babetta kúpená v r. 1988 ešte za minulého režimu.

Motorka koupena od - - -

První dojmy - Ako 15 r. som bol nadšený z " vlastnej motorky", neskôr začalo martýrium s nekvalitným mopedom.

Motorku bych doporučil pro - dôchodci a puberťáci

Doplňky na motorce - predný spojler, košík dozadu

Babettu 2010 mi kúpil otec, keď som bol 15 ročný pred 25 rokmi 26.10.1988. Čo si pamätám babetty vtedy stáli buď 4050 alebo 4500 Kčs. Ja mám tú drahšiu, odlišujúcu sa metalízou a elektrickým bzučiakom namiesto zvončeka. Predávala sa buď v Mototechne, kde boli skontrolované a nastavené, alebo v v sieti OD Prior, čo je môj prípad, kde sanám ju podarilo v tej dobe ľahšie zohnať vďaka príbuznému, čo tam v tej dobe pracoval, ale tieto babetty boli nekvalitné. Babetta je predstaviteľmim "vrcholnej" fázy výroby v Kolárove s maximálnou nedbanlivosťou a ľahostajnosťou. Od začiatku bol s ňou nejaký problém. Prežil som s ňou, tak ako to v živote býva chvíľky radostné, ale hlavne obdobia sklamania. Koľko krát som ju dotlačil nepojazdnú domov, ani nerátam, takže niet divu, že za 25 rokov mala do tejto jari najazdené 4000 km a v niektoré sezóny stála nepohnute v garáži. Kedže sa minulý rok na Slovensku prijal zákon, ktorý zakazoval prevádzku babiet bez EČV na pozemných komunikáciách zvažoval som je predaj ev. darovanie. Po prijatí novely , ktorá to zmenila na stav podobný ako v Čechách, som sa rozhodol do nej posledný krát zainvestovať a dal som ju k jednému odborníkovi.
V posledných rokoch som svojpomocne vymenil alebo dokúpil palivový filter a ventil, hadičky, hlavne karburátor z pôvodného Jikov na Del Orto, predný spojler, košík. Po zmene karburátora sa prechodne zvýšila spoľahlivosť, štartovanie, čiastočne sa znížil výkon a rýchlosť klesla zo 45- na 40 km/h. Zaujímavé je, že som nikdy nemal problém so spojkami alebo s 2 stupňovou prevodovkou. Mojím problémom bol vždy s motor. Opravár mi teda vymenil valec, piest, kľukovku a ďalšie súčiastky, ktorým ani nerozumiem a domov sa mi vrátila úplne iná babetta. Konečne viem , ako asi mala vyzerať z výroby. Škoda, že som ju nedal do rúk profesionála už skôr. Začal som s ňou jazdiť častejšie a dlhšie trasy a po rokoch som jej začal konečne dôverovať a mám z nej radosť.
Kedže v začiatkoch jazdenia ako 15 ročnému mi stačilo mi nasadiť okuliare a vlasy mi "vláli" počas jazdy, teraz plešatú hlavu schovávam pod prilbu a kedže moja hmotnosť prevyšuje dovolenú užitočnú hmotnosť 90 kg o niekoľko kíl, ani by som správne nemal na ňu sadať.
Babetta ma rada cestu po rovine ev.v miernych kopcoch, neznáša rozbité cesty, vtedy skáče po zaplátaných cestách ako koza, na druhej strane vzhľadom k max. rýchlosti / tachometrových 40-42 km/ to nie je až tak nebezpečné. Dokáže ísť aj do väčších stúpaní ,a tých je v podtatranskej oblasti, kde bývam neúrekom. Dá sa vtedy pekne pohrať plynom a nechať ju vystúpať buď na 2 stupni alebo nechať podradiť na jednotku a vtedy vyjde snáď úplne všade. Aj strmšie kopce zvládne väčšinou rýchlosťou 25-30 km. K mojim "vrcholným" zážitkom patrí pred 25 rokmi predbehnutie Tatry 148 Mix naplnenej betónom cestou do Starého Smokovca, vodič neveriac takmer vypadol z okienka ako sa vykláňal ev. tento rok na rovnakej trase predbehol som plný prehrievajúci sa autobus na rovnakom úseku. Ľudia reagujú na mňa a na babettu vždy s úsmevom- buď pohrdlivým /15-25 r./ alebo uznanlivým /od 45 vyššie/. V meste po ulici jazdím väčšinou rýchlosťou okolo 30-35 km/h- vtedy má krásny typický babettovský zvuk a ide nádherne tichúčko bez pazvukov, mimo mestu tomu "osolím" cez 40, ale vtedy z nej ide hrozný kravál a rapotanie.
Spotrebu má cez niečo cez 2 litre v závislosti na rýchlosti jazdy. Poddimenzované sú brzdy - hlavne v meste za vpredu idúcim autom si treba dať pozor a mizerné je predné svetlo, v noci sa nedá jazdiť na neosvetlených cestách.
Mojim vysnívaným skútrom je Honda 125 pcx, ale kedže babetta začala fungovať , nákup sa odkladá.

zizour
zizour napsal 21.11.16 v 22:18 10b.

Krásně napsané. Dávám za deset protože je vidět láskyplný přístup a ve chvíli nejtěžší jsi ji nezradil.
Přiznám se, že zrovna pokukuji po jedné nepojizdne, s tím, že si ji spravim a budu jezdit po dědině do sámošky a na benzinku pro cigarka. Helmu mám jen integralku, ale co.

calex
calex napsal 13.07.16 v 15:31 10b.

Zdar...nevím tedy, jak Tvoje babča jezdí, ale podle fotek to vypadá, že je k ní přistupováno s velkou péčí a láskou...Tak to má být...! Přeji jen a pouze hodně bezproblémových kilometrů.

boš-trener
boš-trener napsal 23.10.15 v 12:44

Babetka je stroj velmi dobrý, když je vše funkční jak má. Hodně záleží na uživateli jak se o ni stará a jenom ji nevyužívá. Mám babetu z roku 1992, bez oprav a slouží velice dobře jak po rovinách tak i v kopcích. Zatím na ni nedám dopustit. Tvá holka se mi líbí, za 7b.

Chrolux
Chrolux napsal 26.08.13 v 01:47 10b.

Dobre že jej veríš,pekne som sa do toho začítal :

Axll
Axll napsal 25.08.13 v 16:51

dodnes mně mrzí, že jsem ji dal pryč. Po městě ideální.
Jednu dobu jsem s ní jezdil do práce 20 km a to mně předjel cyklista když jsem jel do kopce a ještě na plný plyn