ES-KA Sachs-Fichtel 98 ccm (1938)

Vlastník Mickeys
Vloženo 30.6.2013
Aktualizováno 9.12.2016

Veterán z roku 1938 Tripol-Es-ka Sachs

První dojmy - úžasná záležitost

Tuto raritku zatím v předrenovačním stavu jsem zakoupil v dubnu 2013 na aukru. Es-ka nebyla úplně celá, takže jsem se pustil do schánění původních dílů a především dokumentace. Toto torzo motokola leželo nevědomě přes 20 let na půdě a čekalo na znovu vzkříšení. Je to typ tzv. hrbaté Es-ky české výroby od firmy Kastrup § Svetlik. Myslím si, že těchto es-ek je dochováno jenom pár. Postupně tady budu uveřejňovat fotky z renovace. Barevné provedení bude provedeno stejné jako před 75 lety. Momentálně jsou objednány výpletové dráty. Pro rekonstrukci jsem náhodou sehnal staré hist. kolo z roku 33 a z něho použiji středový tác, zadní světlo, šlapky a pár drobností-věci totožné jako mělo motokolo Es-ka.

Zdravím všechny, tak po 2,5letech se mi podařilo moto dát skoro úplně dohromady, sehnal jsem zbylé díly (a bylo jich docela dost), a po vyhodnocení všech původních linek a i zbytků znaku na nádrži jsem objevil skutečnost, že motokolo není původně Es-ka ale motokolo Tripol, které bylo montováno v té době v závodě Tripol Rokycany (poválečný budoucí Favorit) z dílů označených Es-ka. Jinak chybějící díly jsou poscháněny po celé Evropě (Německo, Slovensko, Polsko). Nové nátěry včetně linek byly pečlivě dělány dle originálních rozměrů, znak byl dělán digitálně. Před 14ti dny jsem se konečně pokoušel motokolo rozhýbat. Motor jel docela dobře na volnoběh, ale při zápřahu se vždy udusil. Asi to bude chtít si přes zimu s ním pohrát. No na jaře už dofám bude motokolo jezdit. Držte palec. Jinak na motokolu jsou použity originál díly kromě repliky předního blatníku a pár úchytů (úchyt světla a blatník vyroben dle přesných rozměrů původních originálů).

pietule
pietule napsal 27.11.18 v 11:30 10b.

Velice hezký stroj.
mám ve sbírce BSW s motorem Sachs a potřeboval bych poradit. Můžete mě prosím kontaktovat na mé číslo 603 783 689? Děkuji.

Herejk
Herejk napsal 21.12.17 v 11:48 10b.

Fakt sis pohrál, máš můj obdiv ...

Renďucha
Renďucha napsal 03.11.16 v 13:00 10b.