ČZ 150 (1953)

Vlastník Fist
Vloženo 28.4.2013
Aktualizováno 7.5.2021

Pohledný veteránek z poválečné výroby světově proslulé strakonické ČZ, nyní už nejen pro oči, leč i občasné šetrné svezení. Coby letitý nezmar si jistou ohleduplnost oprávněně zaslouží! (Nicméně: při občasné projížďce dovede i mile překvapit).

Motorka koupena od soukromý držitel

První dojmy - První dojmy z jízdy? Právě takové, jaké jsem očekával. Jízda samotná se všemi "nedostatky" pro tyto stroje specifickými může být pro neznalého snad i překvapivě děsivá, fandové si ji však náležitě vychutnat dovedou...

Motorku bych doporučil pro - Všem "bláznům" nadšeným pro tyto báječné stroje.

Magické síle přitažlivosti této kdysi oprávněně světoznámé značky (potažmo typu) jsem odolával krátce a po totální kapitulaci se začal intenzívně pídit v inzertních nabídkách. Z těch pohříchu málo vytipovaných byla nakonec realizována koupě zetky již před lety "nějak" zrenovované, posléze však déle odpočívající. Po koupi absolvovala více než 200km vzdálenost na vozíku. Doma postavena v předsíni se postupně podrobila drobným, leč nezbytným oživovacím úkonům (vyčištění palivového kohoutu + karburátoru od usazenin, nová svíčka) a instalaci nového stojánku, zpětného zrcátka, ruční houkačky a nových gum na hefty, stupačky a startpáku, opraveny byly drobné ranky na docela kvalitním laku. Takto připravena úspěšně prošla veteránskými testy a teď už se honosí novou RZ.

Těch pár "much", daných jinak jednoduchou a promyšlenou konstrukcí, lze docela spolehlivě "vychytat". Technicky na svou dobu až geniálně jednoduchý stroj je i v domácích poměrech do značné míry dobře opravitelný. Při pravidelné základní údržbě je tak i po 60 letech stále provozuschopný. Tristní osud v podobě ukončení výroby a dalšího vývoje motocyklů této značky je nesporně nejen z pohledu motorkářské vlastenecké hrdosti nenapravitelnou tragédií.

Po opakovaných marných pokusech o zvýšení spolehlivosti motoru (poměrně brzy po zahřátí začal vynechávat až "chcípl" zcela a naskočil teprve po částečném vychladnutí) jsem zetku dopravil k profíkovi na opravu zapalování. Ten po prohlídce doporučil totální GO motoru (včetně posílení magnetů dynama). Proběhla v únoru 2014. Zetka je v záběhu a jezdí skvěle. Tak, že lituji absence "čtverky" - výkonové rezervy při sólo jízdě na ni má sdostatek. Za odměnu dostala do své výbavy stylové kožené brašny od Kocourka.

Občas, když je venku dlouho hnusně, mašinky spí v garáži přikryty plachtami proti prachu, k ní přistoupím, stáhnu stříbřitou pokrývku, otevřu kohout, mírně "nacupuji", ze 3x sešlápnu opatrně startpáku (nepoužívám baterku), napočtvrté už razatněji... Chytává okamžitě. Pak už jen v dýmu studeného dvoutaktu naslouchám, jak z rybin krásně práská...

Sezóna 2015 pomalu u konce, letos pro nedostatek času nejezdila často, zato k plné spokojenosti. Nedávno dostala na zadní kolo novou mitasku. Po včerejší (8.11.) nádherné vyjížďce přemístěna do tepla domovní předsíně (foto). Dosud je v záběhu, po GO motoru najeto 399 km.

Počátkem 11/2017 s nájezdem povýbrusových 673 km přemístěna na své zimní stanoviště. Po obě sezóny jezdila sice málo, zato perfektně...
Po sezóně 2019 (dosti zahálela) ve svém novém zimním koutku,,,

V sezóně 2020 pouze nová veteránská TK, jinak vzhledem k věku majitele již neprovozována a postavena na "své" již stálé stanoviště v jeho domě. Tam ale poněkud zabírá místo, takže majitel vážně zvažuje zetku nabídnout ke koupi coby výhodnou investici do budoucna.

Kawalumpik
Kawalumpik napsal 29.07.23 v 20:50 10b.

Dědečkova Zetka. Spadla na mě v mých osmi letech, když jsem na ni, přes všechny zákazy lezl. To byl řev. Je to moje jediná, zato nezapomenutelná zkušenost. Vrací mě to ve vzpomínkách o 62 let nazpět. Přeji hodně zdraví a ještě fajn projížďky na skutříku. Vypadá mlsně.

jawatar
jawatar napsal 15.10.20 v 13:46

Tolik komentářů může mít jen taková fešanda!
Za místo zaparkování dávám 20b.

Targus
Targus napsal 15.10.20 v 09:48

Motorka je stará, hnusná, a blbá a má málo řídících jednotek, chybí propojení s patlafónem přes modrý zub, nemá to ABS, aspoň tři digitální displaye, a tak všelijak podobně.

Desítku dávám majiteli za odvahu přitáhnout tenhle krám do obydlí, potažmo za to, že úspěšně ubránil svou holou existenci proti paní domu.
Udělat něco takového já, tak skončím se sekyrou v hlavě.

Kamil6
Kamil6 napsal 15.10.20 v 00:04 10b.

Superr !!

tunik21
tunik21 napsal 10.03.20 v 08:52 10b.

Dokonalá motorka. Super 10b