Jawa 250/592 panelka (1969)

Vlastník aklenot
Vloženo 14.4.2013
Aktualizováno 3.1.2021

Holku na to nesbalím, ale starší lidi se otáčejí s úsměvem

První dojmy - První dojem z motorky byl zvláštní, před renovaci to sice startovalo, ale byla tam řada věcí, které prostě chtěli udělat co nejdříve. Zvuk to mělo hezký, ale především to bylo koupeno na kompletní renovaci.

Doplňky na motorce - K motocyklu dokoupen přívěsný vozík PAV 40

Vozik PAV 40 po renovaci

Jawa 250/592 ? To je modernizovaná Jawa 250/559 - změny na první pohled celkem velký - jiná nádrž, jiné zadní světlo, dostala blinkry s tím se objevil i přepínač blinkru na řidítkách. Rok 1969 ještě s hlubokým předním blatníkem.

Velkou moderní motorku už mám, mým dalším snem byl nějaký veterán. Původně jsem chtěl kývačku s ampérmetrem na nádrži, ale když se naskytla tato koupe nemohl jsem odolat. Kriteria byla jasná, musí to byt pojízdné a mít platné doklady.

Měsíc dohadování s původním majitelem, který mi nechtěl poslat odhlasený TP na mě. Po měsíci jsem si musel motorku odhlásit sám.

V tomto stavu jsem najezdil cca 30 km.

Před renovací

Prakticky nálezový stav, ale s platným TP.

Před renovací chybělo:
- kryt karburace
- kryt řetězu
- ručička tachometru
- blinkry

Dále pak horší přední vidlice a čep zadní kyvné vidlice, sjeté pneumatiky.

Po renovaci

Březen 2014 - Kompletní renovace

Nová Jawa 250/592 ve stavu jako když sjela z linky tohle byl cíl a myslím, že se povedlo. Je opravdu nadherná a samozřejmě se nesmí ušpinit Přísný zákaz jezdti v dešti, pouze za pěkného počasí. Součástí renovace je i nové bezkontaktní zapalování VAPE, startuje parádně Co má byt v chromu, tak to v chromu je, včetně ráfků a drátů na kolech.

Za renovaci děkuji kamarádovi - Kuba350.

Momentálně najeto 480 km. Jezdi se na tom krásně, hezky to bublá a i ve dvou to jede moc hezky. Jezdit na Jawě někam hodně daleko, tak na to to asi není nebo spis jsem zhýčkanej pohodlnosti velký motorky. Zatím jezdím jen v rámci svého kraje, sedlo je pohodlné, ale po cca 100 km už mě začíná bolet trošku prdel Vidím to na kratší výlety. Radost z jízdy je veliká, rychle to umí jet taky - heslo Jawy "Rychlost, radost, jakost" je opravdu trefná a pravdivá. Jízda na teto krásné motorce mi způsobuje závislost.

Listopad 2014

Po renovaci se jezdilo kolem komína a postupně se zjišťovalo, že vlastně můžu jezdit i dál než jen kolem komína. Nyní největší denní nájezd 400 km. Díky zapalování je motocykl velmi spolehlivý a stačí pouze dolévat benzin a olej. Původní plán byl najezdit cca 500 km ročně a to jsem teda nějak nevydržel, protože proč by taková kráska měla stát v garáži ? To teda nebude a kochací jízdy na Panelce se mi zalíbili a jezdím na ni pomalu radši než na Japoncovi V září namontováno tažné zařízeni a připojen vozík PAV.

Srazy:

Sezóna 2017 - 1210 km
Sezóna 2018 - 1954 km
Sezóna 2019 - 2024 km
Sezóna 2020 - 2116 km

Spotřeba měřena jen párkrát, pohybuje se od 2,5 - 3,0l/100km.
Spotřeba s PAVem se nějak zázračně nemění, na výlet přes 500 km si vozíkem Jawa nevzala víc jak 2,9 l / 100 km.

TOP stav.

ThomsonMotorson
ThomsonMotorson napsal 26.05.22 v 19:56 10b.

Ahoj. Hezky se to četlo. Dal jsi jen zapalko nebo šlo ven dynamo máš Vape? Já jezdil s původním a nebyl problém. Nakonec jsem se rozhodl, pro delší výlety a klid duše, dát elektronické zapalování i relé. Od té doby jen leju benál.. PAVa bych bral hned, ale už jsou asi všechny rozebrány nebo stojí raketu :))

Marty68
Marty68 napsal 11.07.18 v 10:23 10b.

moc pěkné obě krásky a parádní text - a nejvíc fotky.Ty jsou opravdu top..

sniper17
sniper17 napsal 15.03.18 v 09:34 10b.

Krásná mašinka

bak06
bak06 napsal 28.12.17 v 21:51 10b.

super súpravička, super renovace které se tady často tak haní a přesto to dělám stejně. Malé mínus za gulelesk na motoru.

matejquad
matejquad napsal 19.12.17 v 21:09 10b.

Dokonalá