Honda NX 250 (1989)

Vlastník johnnyp
Vloženo 24.3.2013
Aktualizováno 5.5.2018

Mala, lahka... dobre jazdi! Shifty-nifty!

První dojmy - Moto som si starostlivo vyhliadol ako dual-purpose. Ocakaval som hlavne, ze nastartuje ... a nastartovala :-) Ked som ju 1. krat videl, pocul a vyskusal, tak som mal zmiesane pocity. 2. jazda uz bola potvrdenim, ze som si kupil to, co som chcel.

Motorku bych doporučil pro - kazdeho bez rozdielu pohlavia a veku!

Doplňky na motorce - male smerovky

Chcel som vela muziky za malo penazi!
To v sebe zahrna: spolahlivy motor a spolahlivu celkovu konstrukciu motocyklu, jednoduche ovladanie, malu spotrebu, dostupnost a nizku cenu nahradnych dielov, dobry zvuk, nizke naklady na udrzbu, univerzalne vyuzitie, optimalny vykon, neobmedzenost terenom, miesto pre spolujazdca.

Nasiel som. Kupil som. (Nemam cas. Predavam.)

1. Jazda sa da prirovnat jazde na bicykli, ktory ma 25 koni. Prekvapivo vela zabavy bez neprijemnych pocitov.
2. Motor - nemal som cest vyskusat mnoho motoriek, avsak zatial vsetci, ktori naopak vyskusali NX250, boli milo prekvapeni. Za celu dobu od kupy s motorom ako takym nebol ziadny problem. Chod, vykon, zvuk, startovanie, spotreba - vsetko super.
3. Brzdy su mozno v porovnani s inymi motorkami priemerne, v kazdom pripade 130kg stroj + 2 osoby (150kg) spolu s asistentciou motora zastavia ked treba.
4. Podvozok dual-sport, bezproblemova jazda v akomkolvek terene. Predovsetkym je vsak konstruovany na cestu, zazraky v blate, na lade, kameni, na stromoch, vo vode, jaskyniach, ... netreba ocakavat.
5. Ovladatelnost dostatocne vyjadruje spojenie 'bicykel s motorom'. Vhodne aj pre nizzsie postavy, uzke a relativne nizke sedlo (810 mm)
6. Co sa tyka spolujazdca, respektive v pripade 2 osob on-board, je vysoko pravdepodobne, ze 'naklad' bude mat vyssiu hmotnost ako samotny stroj (133 kg s naplnami). Pre mna nevhodna na dlhsie cesty a turistiku, pre niekoho vyzva cestovat. Dostatocne na presuny do desiatok km. 100 km bez prestavky - nic pre rozmaznanych.
8. Zla ochrana proti vetru.
9. Ulozny priestor - ziadny (asi 1 liter pod sedlom staci akurat tak na handricku, skrutkovac a vidlicovy kluc)
10. Moja spotreba: min. 2,7 l/km (single jazda, leto); max. 5,5 l/km (jazda vo dvojici, zima, mesto/caste radenie); dlhodoby priemer 3 l/km.
11. Jednoducha udrzba. Ziadne prehrievanie (vodou chladeny motor). Spotreba oleja - nemeratelna.
12. Znama porucha CDI (jednotky zapalovania - zle/studene spoje, sikovny si opravi za par stoviek, nova CDI stoji cca. 3000 Kc / 100 € ). Ja som motorku kupil po vymene CDI (stare zapalovanie som dostal od majitela ako dokaz).
13. Plasty rozhodne nie su najsilnejsou strankou motocykla, ale v norme. Chyba hlavny stojan, ktory sa podpisal pod vacsinu skrabancov a prasklin!!!
14. Typ MD21 - vykonova verzia 19 kW / 25 hp, r.v. 1989 uvedena do prevadzky 1992

Napisem, kde sa motorka neciti dobre: v rukach idiotov.

- po kupe (25500 mil) nasledovali: celkove umytie a vycistenie motorky (zubnou kefkou), novy retazovy kit, oprava plastov, nova bateria, nove zadne svetlo, novy filter, nastavenie predneho svetla, nastrek a lakovanie prednej masky a zadneho plastu blatnika (skrabance po padoch zo stojana), kontrola elektroinstalacie spolu s vymenou niektorych suciastok, pravidelna vymena oleja s olejovym filtrom samozrejmostou!

- planoval som aj kontrolu nastavenia ventilov v servise, avsak skusenejsi jazdci a mechanici ma po odskusani a vypocuti odhovorili od zbytocnych zasahov do motora. Motorka ma svoj vykon, ziadne parazitne zvuky, neprehrieva sa, dobra spotreba.

- chladenie vodou je potrebne len minimalne. Vacsinou sa ventilator spusti len na chvilu aby dochladil motor pri jazde vo dvojici v letnych horucavach (30+). To sa stalo mozno 2x za celu dobu co moto mam. Ked motorka dlhsiu dobu stoji (u mna casty jav) necham motor bezat na mieste az kym sa zohreje a spusti ventilator - test chladenia.

- jedinym mojim "zasahom" do motora bolo pridanie tesnenia (upraveny o-kruzok) pod kryt redukcneho prevodu startera (11355ks5000). Povodne tam nebolo ziadne tesnenie, kryt bol prichyteny iba pomocou skrutiek, kov/kov a pri naklonenej motorke, ked dlhsie stala v garazi na bocnom stojane, sa objavilo par kvapiek oleja. Od pridania tesnenia ani kvapka.

- treba ratat s kozmetickymi vadami: skrabance a lahke praskliny plastov (vacsina skrabancov a prasklin vznikla pri garazovani, ako som uz vyssie zmienil, motorka nema hlavny stojan a asi 4-mi padla z bocneho).

- chyba par dielov, ktore nemaju zasadny vplyv na jazdu (lavy plast okolo budikov, spodny "chain guard", ... )

- od 1.7. 2016 (29990 mil) ma nove pneu, vymenene brzdove dosticky, brzdova kvapalina

- motorka bola a je garazovana, vacsinu km som spravil na dialnici!!!, technicka kontrola do 6/2019, momentalne ma moto najazdenych 30 800 mil. Nova bateria kupena 6/2017 pred technickou kontrolou, v motorke bola asi 3x inak odlozena v izbe, pravidelne kontrolovana a na nabijacke pod udrziavacim napatim.

08.04.2018 - MOTO JE NA PREDAJ!!!

Uz niekolko rokov zvazujem, ze ju predam. Byvam mimo SR a motorka stoji. Posledne roky to bolo iba o udrzbe, technickej kontrole, zhanani novych dielov. Rozhodol som sa, ze je cas potesit niekoho ineho. K moto mam povodne "velke smerovky" a stare CDI (zapalovanie - verim, ze sa da opravit). K moto mozem darovat prilbu UVEX GT 350 (velkost M, cierna metaliza) alebo skutrovu prilbu L

(PS: fotky su starsie z roku 2011-2013 a moto na nich vyzera lepsie ako v skutocnosti - nevidiet tam skrabance a podobne. Nefotil som to tak naschval, iba sa podarilo + vhodne pocasie na foto.)

03.05.2018 - MOTO JE PREDANA!!!

Mikko
Mikko napsal 09.06.15 v 21:38 10b.

mammut.l
mammut.l napsal 19.03.15 v 11:15

prodám nové přední pne - nepoužité :

Stačí zavolat. Díky a pohodové kilometry..

task71
task71 napsal 28.03.13 v 13:43 10b.

Hodně kilometrů bez nehody.

wáca
wáca napsal 27.03.13 v 14:37 10b.

tak ten je fakt pěknej a ta barva máš 10b a ať slouží.
P.S. ten chladič nechápu proč nedávali i na ostatní Dominátory

istonbike
istonbike napsal 25.03.13 v 10:35 10b.

Parádní , velice zachovalý a určitě skvěle ovladatelný čtvrtlitr od Hondy přijmi 10b s přáním super kilometrů v sedle i stupačkách