Jawa 50 Dandy (1996)

Vlastník Dachlmen
Vloženo 19.1.2013
Aktualizováno 27.3.2013

Vysněný motocykl, který jsem díky velkému štěstí sehnal a zrenovoval do originálního stavu

První dojmy - Motorka byla koupena jako nepojízdná, nebrzdící a v celkově neudržovaném stavu. Motor jsem celkem snadno zprovoznil ale díky brzdám, pneu a hrozné řetězovce nebyla motorka jízdy schopná. Teď když je po celkové renovaci se již těším na první jízdu :-)

Prvně jsem se o tomto zajímavém stroji dozvěděl v časopise SM ( http://www.bert.cz/.../dandyjdedoboje.html ) někdy v roce 2009. Hned na první pohled mě tahle přestavba zaujala, protože jsem měl normální Dandynu ve stejných barvách doma. Jelikož ale mám raději endura a cross, časem sem ji prodal... Po této teréní Dandyně jsem asi rok pátral ale bez úspěchu, také mě napadlo ji postavit ale nakonec jsem od toho upustil... Asi v roce 2010 jsem jen tak z nudy projížděl inzerci a najednou sem zahlíd cosi žluto černého co hodně připomínalo moji vytouženou terénní Dandy.. inzerát jsem rozklikl a asi 4 minuty nevěřícně koukal...je to ona! Hned jsem žhavil telefon a spojil se s majitelem, ten mi druhý den odpověděl že je motocykl stále na prodej...ještě ten samý týden jsem ho přivezl domů a nadšením ještě pár dní po tom nespal
A teď něco o motorce...Momentálně jsem třetí majitel, člověk od kterého jsem to kupoval měl motorku spíše na blbnutí a moc stroj neudržoval, podle toho to také vypadá (pneu skoro bez vzorku, řetězovka hrozná, moto prodáváno jako nepojízdné) ... Motor někdo časem osadil kitem Polini 80 a laděnou koncovku TK, jinak se klasický Sachs s karburátorem Bing 18 od normální Dandy neliší. Vpředu je duralový ráfek BEHR, vzádu ocel. simson, obě brzdy kotoučové, rám téměř stejný z Jawy Dandy, přední vidle ze 125, stupačky Gas-gas, plasty UFO atd atd. Jak šel čas, dotyčný člověk co s ní jezdil nejspíš pochopil hrozné vlastnosti podvozku a tak motorka dostala ještě jiný a lepší centrál a výztuhy kyvny, nosné trubky a napínák řetězu .. Podle všech informací je zatím tento motocykl jediný vyrobený a jediný dochovaný, nejspíše ten, co je na fotce v SM.
10.06.2012 - Zahájena kompletní renovace tohoto unikátu.
18.01.2013 - Renovace zdárně dokončena , trvala cirka půl roku a stála mnoho úsilí, času i financí. Tímto bych chtěl poděkovat plno lidem, obchodům i firmám, bez kterých bych tento stroj těžko uvedl do stavu v jakém momentálně je. Jak to všechno probíhalo můžete vidět zde: http://juniorcross....-_Dandy_jde_do_boje/

No a co dál? .. Kdo ví .. snad jen, pokusit se snít dál a dalším velkém snu .. a tím je, jak jinak než Jawa Tramvaj

strojak
strojak napsal 08.09.22 v 20:54 10b.

Kerim_2016
Kerim_2016 napsal 09.07.15 v 00:25 6b.

Dobrý večer,
využiji toho, že jste z Plzně a požádám Vás o radu, kdo v Plzni nebo nejbližším okolí opravuje motorky Jawa Dandy 50.
Máme doma jednoho "dandýska", ale vloni na podzim začal zlobit a chlapík, který nám ho předtím opravil, už tyhle motorky nedělá. Mladší syn je ve věku, kdy už mohl jezdit, tak bych ho rád zprovoznil.
Díky předem za jakýkoliv typ.

Koprkam
Koprkam napsal 12.12.14 v 05:42 10b.

Dobrej strojek, musí to byl celkem letadlo v terénu (myslím vzhledem na objem) 10b.

cervik_cz
cervik_cz napsal 25.04.13 v 22:25 10b.

Je skvělé, že se dostala do rukou někoho, kdo docení její jedinečnost Renovace se povedla.

BorisMira
BorisMira napsal 30.01.13 v 20:14 10b.

je moc krásná a nechápu, že se to tenkrát nechytlo.Dandynu jsem měl a nebyla to špatná motorečka