Jawa 50/20 Pionýr (1976)

Vlastník 11oxo
Vloženo 23.12.2012
Aktualizováno 10.12.2013

Motocykel som kúpil začiatkom leta 2011 od asi 20 ročného chalana z okraja Myjavy. Majiteľ tvrdil, že motocykel je po renovácii. Naštartoval ho, previezol sa na ňom.

Motorka koupena od CCA 20 ročný chalan - Predajca ma do kúpy nenútil, no vymenoval mi všetko čo renovoval a tvrdil, že sa s motorkou dosť natrápil.

Jawa 50/05: Nikdo vtedy takú nepredával
Jawa 50/21 Pionýr: Skoro som ju kúpil, ale majiteľ na mňa začal vyvíjať nátlak a bol oplzlý, tak preto som sa rozhodol pre jawu 20, ktorá bola vtedy v ponuke
Jawa 50/23 Mustang: Nepáčila sa mi

První dojmy - Motocykel sa mi páčil (teraz už by sa mi určite nepáčil :D ) no aj napriek tomu, že ma otec od jeho kúpy odhováral, nakoniec som motorku kúpil, lebo som vedel, že sa v nej skrýva kus veterána. Skúšali sme s majitelom zjednať cenu, ale nezľavil, no aj napriek tomu sme motorku kúpili.

Motorku bych doporučil pro - začiatočníkov, ale aj pre ľudí, ktorí potrebujú spolahlivý motocykel takisto vhodný pre ľudí, ktorí ho chcú ako veterán.

Doplňky na motorce - Bezkontaktné zapalovanie vape, výbrus válca číslo 6 v motore, úprava valca od Standu, samoistiace matice a podložky na skrutkách z dôvodu väčších vybrácii motocykla.

Celé to začalo ešte zhruba v roku 2010, kedy ma začala nudiť moja JAWA 207 a približne vtedy si kamarát kúpil JAWU 05, ktorá sa mi veľmi páčila. Nakoniec som moju jawu 20 dostal za dobré koncoročné vysvedčenie začiatkom júla 2011. Hľadal som motocykel s papiermi, no aj keď ponuka nebola veľmi velká, dalo sa z čoho vyberať. Ja som si vybral túto JAWU 20. Keď som si ju kúpil páčila sa mi, hoci bola v strašnom stave. Vtedy som si to neuvedomoval. Hneď po dovoze domov som sa bol na nej previesť. Otočil som sa cca 4 krát na dvore a motorka prestala ísť. Po opätovnom spojazdnení som ju skúšal na dlhej asfaltke som zistil, že motocykel dosahuje max. rýchlosti 40km/h a keď som išiel rýchlejšie, motor začal vynechávať. Takisto spojka bola vydratá a nevypínala. Cez prázdniny 2011 nastali prvé opravy a investície. Medzi ne patrilo bezkontaktné zapalovanie a nová spojka. Teraz bol motocykel o nečo spoľahlivejší , no stále som prichádzal na ďalšie problémy. Zistil som, že cez štart páku vyteká olej a klukovka mala veľmi veľkú vôlu. Bol som totiž 3. Majiteľ motocykla a nemal som 100% údaje o jeho minulosti. Potom sme v apríli 2011 vykonali spolu s motorom z JAWY 05 kompletnú GO motora - nová kľuka, piest, výbrus č.4, spojka ferodo, nové ložiská, guferá, proste všetko. Zo začiatku som sa až tak nevyznal v histórii pionierov, ale po čase som zistil, že ten môj je iba nejaká skladačka, lebo jednotlivé prvky, ktoré na ňom boli sa na motocykle v roku 1976 nemontovali. Tak som sa rozhodol, že to nejako zjednotím a začal som s prestavbou motocykla na prechodný typ z roku 1975, kedy sa tam dávali ešte inšie prvky. Najväčšia časť renovácie prebehla cez letné prázdniny 2012, kedy sme zháňali plecharinu na typ 20 po rok 1975 a následne motocykel lakovali v originálnych farbách. Bola to dosť namáhavá práca, ale nakoniec sa všetko podarilo. Kúpili sme aj nové chrómované ráfiky a vyplietli sme ich. Keď bol motocykel zložený, začal sme dolaďovať detaily ako napr. linkovanie karosérie, zlaté nápisy ,,JAWA 20,, na karosériii, kúpa nového dútnikového výfuku, leštenie kovových a pochrómovaných častí... K motocyklu sme kúpili veľké množstvo originálnych dielov, vďaka ktorým tak dobre vyzerá, no bolo ich neskutočne veľa, tak preto ich tu nebudem rozpisovať. V novembri 2012 sme na motocykel vybavili všetky papiere a STK a momentálne je plne pojazdný a súci na jazdu v bežnej premávke. Z motocykla je teraz skutočný veterán, ktorý má na sebe všetky prvky modelu 1975. Na motocykli mám najazdených CCA 600km. Povedal by som, že tento motocykel so svojimi jazdnými vlastnosťami bezproblémov zvláda aj dnešnú premávku. Samozrejme, sú tu isté nedostatky v jazdných vlastnostiach ako napr. Hlučnejší motor pri vyššej rýchlosti, slabší výkon pri jazde so spolujazdcom... Brzdy motocykla sú spoľahlivé, ovladatelnosť je myslím si celkom dobrá, no pri jazde so spolujazdcom má vodič trochu stiesnené priestory na sedenie a trochu horšie sa potom radia rýchlosti, lebo vodič musí sedieť viacej v predu. Spotrebu si chválim a myslím si, že motocykel je napriek svojmu veku a napriek výbrusu válca stále pomerne úsporný. Občas sa naskytne nejaká tá porucha, ale nejedná sa o nič závažné, zväčša sa to dá spraviť aj s náradím, ktoré nosím počas jazdy pri sebe. Myslím si, že motorka sa cíti najlepšie počas jazdy v meste, pri tej rýchlosti CCA 50 km/h ale zvláda aj medzimesto a menší terén. Pri stúpaní po väčšiom sklone vozovky má motocykel niekedy problém s nedostatkom výkonu a treba po takejto vozovke jazdiť na 2. často i na 1. prevodovom stupni a niekedy treba motor aj vytáčať. Treba spomenúť, že motocykel sa najlepšie cíti pri súvislej jazde, kedy sa najlepšie chladí motor. Naopak pri pomalej jazde najmä v kopci sa motor často prehrieva, čoho dôsledkom môžu byť reumaplechy a lem motora, ktoré bránia lepšiemu prístupu vzduchu. V týchto podmienkach by si možno lepšie poradili JAWA 21 a JAWA 23 Mustang, ktorých motor nieje ničím krytý a obmedzovaný, preto sa k nemu lepšie dostáva vzduch. Samozrejme, odporúčam motocykel aj na dlhšie cestovanie na väčšie vzdialenosti, aj keď možno s menším pohodlím. Myslím si, že tento motocykel si obľúbi každý.

11oxo
11oxo napsal 02.12.13 v 17:37

davevixx125 používajú sa 2 odtiene. RAL 5015 (to je tmavší) a RAL 5012 - ten je trošku svetlejší. ja mám RAL 5012, ale myslím, že ten sa viac podobá originálu :)

davevixx125
davevixx125 napsal 30.11.13 v 18:03

moc pěkný pionýr taky ted renovuju ale nevím jakej je kod te světle modré barvy neporadil bys mi? :)

11oxo
11oxo napsal 03.11.13 v 17:00

Ďakujem, som rád, že sa vám môj pionier páči. Musím sem ale niekedy pridať aktuálne foto, už aj s dútnikom... Tak snáď tu už čoskoro budú

KUBII
KUBII napsal 05.10.13 v 20:25

nechal jsem se inspirovat zlatými linkami vypadají dobře

Konny88
Konny88 napsal 13.02.13 v 22:40 10b.

Toto je moooc pěknej pionýr a chválím, že jsi se vydal cestou renovace do původního stavu . Přeju hodně bezpečných a bezporuchových kilometrů. Dávám 10b za perfektní stav a i za to, že má stejnou barvu, jako můj pionýr